, 17:45  |  Svet

»Delamo, kar je potrebno za ohranitev lepote Carigrada«

Po Erdoganovem mnenju so se med turške protestnike pomešali tudi teroristi

Turški premier Recep Tayyip Erdogan je danes dejal, da v obsežnih protivladnih protestih v Turčiji sodelujejo pripadniki "terorističnih organizacij". Ob tem pa vztraja, da ne bo odstopil od spornega urbanističnega načrta za Carigrad, ki je bil povod za proteste. Erdogan je v Tunisu, kjer se mudi ob koncu svoje severnoafriške turneje, novinarjem dejal, da majhna skupina ekstremistov manipulira z nečem, kar se je začelo kot okoljevarstveni protest. V potrditev svojih besed je poudaril, da so bili pridržani številni tujci, vpleteni v proteste.

"Med protestniki so ekstremisti, nekateri vpleteni v terorizem," je dejal turški premier. "Podporniki te teroristične organizacije so bili prisotni" na carigrajskem trgu Taksim, središču protestov, je še dejal. Nacionalnosti tujcev, ki naj bi bili pridržani, Erdogan ni razkril, na vprašanje novinarja pa je poudaril, da ni noben od njih diplomat. V nemire je bilo po njegovih besedah vpletenih sedem tujcev, od tega so šest primerov predali tožilstvu, eden pa je aretiran. "Teče preiskava o tem, kako so bili vpleteni v nasilje," je dejal premier. Medtem tiskovne agencije povzemajo poročanje turških medijev, da je bilo v okviru protestov v Turčiji aretiranih enajst tujcev, med njimi tudi en Nemec. Tujcem naj bi očitali, da so se kot provokatorji pomešali med protestnike, nemški državljan pa je v Turčijo pripotoval kot turist.

Grški časnik Ekathimerini na spletni strani medtem izpostavlja potrditev grškega zunanjega ministrstva, da je bil v turških protestih aretiran grški študent, ki naj bi bil v Turčiji v okviru programa študentske izmenjave Erasmus. Aretirani pa naj bi bili še štirje Američani, dva Britanca, dva Francoza, dva Iranca in poleg enega Nemca še en indijski državljan, poroča časnik. Sicer pa je Erdogan danes poudaril, da spornega projekta, v okviru katerega naj bi na mestu sedanjega parka Gezi zraslo nakupovalno središče, ne bo ustavil. "Projekt spoštuje turško zgodovino, kulturo in okolje. Delamo, kar je potrebno za zaščito pravic večine in za ohranitev lepote Carigrada," je še poudaril.

Erdogan ob tem z aktualnimi nemiri ne povezuje okoljskih aktivistov. "Zelo dobro vemo, kdo je vpleten v težave, in izključujem vse državljane, ki jih skrbi ohranitev okolja." Protesti so sicer v sredo terjali prvo smrtno žrtev v policijskih vrstah. Na jugu Turčije je policist podlegel poškodbam, ki jih je utrpel po padcu z mostu, medtem ko je preganjal protestnike. Ti so se v velikem številu tudi minulo noč zbrali predvsem v Ankari. Poleg policista sta po nekaterih podatkih življenje v protestih doslej izgubila še dva protestnika, po nekaterih navedbah pa že trije. Ranjenih je bilo več tisoč ljudi.

Večina protivladnih protestov se je doslej odvila v Carigradu, kjer so se razvili iz protestov proti urbanističnim spremembam. Kasneje so se razširili na druga mesta. Protestniki so med drugim aktivni v obalnem mestu Izmir, kjer zahtevajo izpustitev kakih 30 ljudi, aretiranih, ker naj bi spodbujali proteste z objavami na spletnem družbenem omrežju Twitter. Erdogan se danes vrača v Turčijo, namestnik turškega premiera Huseyin Celik pa je njegove podpornike pozval, naj se ne zbirajo na letališču, da bi ga pozdravili. "Premier ne potrebuje dokazovanja podpore," je dejal Celik za neko lokalno televizijo.

V Turčiji se medtem na dvodnevnem obisku mudi evropski komisar za širitev Štefan Füle. Njegov tiskovni predstavnik Peter Stano je danes sporočil, da se bo komisar v okviru obiska sestal tudi s predstavniki aktivistov. V okviru konference, na kateri bo govoril s predstavniki civilne družbe, bodo namreč zastopani tudi predstavniki protestnikov, je dejal Stano. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.