|  Politika

»Ko poslušamo, kako neizbežen, odrešujoč bi bil prihod trojke v Slovenijo, moramo odločno reči: 'Ne'«

Danes obeležujemo dan ZN - Türk se ob dnevu ZN sprašuje o volji Slovencev do suverenosti

Slovenija je suverena država, je takšna več kot dve desetletji in ni izgubila volje, da ostane suverena država, je menil Türk.

"Slovenija je suverena država, je takšna več kot dve desetletji in ni izgubila volje, da ostane suverena država," je menil Türk.
© Borut Peterlin

Danes je dan Združenih narodov, ki ga po vsem svetu obeležujejo od leta 1948 v spomin na 24. oktober leta 1945, ko so vse stalne članice Varnostnega sveta ZN in večina ustanovnih članic organizacije ratificirale ustanovno listino ZN. Združeni narodi so utemeljeni na načelu suverene enakosti držav. A suverenost je vprašanje volje, volje ljudi, še posebej pa političnih voditeljev, je ob proslavi ob dnevu ZN izpostavil bivši predsednik države Danilo Türk.

Članice Organizacije združenih narodov, ki ima sedež v New Yorku in ki jo trenutno vodi generalni sekretar Ban Ki Moon, so skoraj vse države sveta. Ban je v sporočilu za javnost ob dnevu ZN kot največji varnostni izziv danes izpostavil Sirijo, kjer so milijoni ljudi odvisni od humanitarne pomoči ZN, strokovnjaki organizacije pa sodelujejo tudi pri uničevanju sirskega kemičnega orožja. Poudaril je še, da so s pomočjo razvojnih ciljev tisočletja uspeli zmanjšati revščino v svetu za polovico, a nujno bo nadaljnje delo na tem področju kot tudi pri iskanju dogovora o podnebnih spremembah.

Ob ustanovitvi leta 1945 so ustanovne članice v novi organizaciji videle predvsem skrbnika mednarodnega miru in varnosti v prizadevanjih, da se takrat končana morija druge svetovne vojne ne bi več ponovila. Odtlej so ZN prehodili že dolgo pot od obnove pogorišč druge svetovne vojne do obravnave kompleksnih, medsebojno prepletenih sodobnih globalnih izzivov, s katerimi se organizacija sooča danes.

Slovenija je članica ZN postala 22. maja 1992. In danes? "Ko poslušamo, kako neizbežen, odrešujoč bi bil prihod trojke v Slovenijo, moramo odločno reči: 'Ne'," je pozval Danilo Türk, ki se je kot slavnostni govornik na proslavi na sedežu Univerze v Ljubljani vprašal, ali so nam ZN še tako blizu, kot so nam bili ob začetku 90. let prejšnjega stoletja ob vzpostavljanju suverenosti in naših prvih korakih v mednarodno skupnost. "Ali se nam je morebiti v teh letih zazdelo, da so naše prioritete drugje in da so naša pričakovanja tesno, če ne izključno povezana z evropskimi integracijami?" je vprašal.

Kadar doživljamo krizne trenutke v visoko integrirani skupnosti, kadar ugotavljamo, da smo del sistemov, ki niso popolni, kadar ugotavljamo, da je njihova ekonomska in siceršnja politika lahko za nas problematična in kadar ugotavljamo, da je cela serija evropskih institucij danes odtujena od ljudi, je prav, da se zavemo, da smo še vedno suverena država, je poudaril dolgoletni veleposlanik Slovenije pri ZN Türk.

Pri reševanju problemov, s katerimi smo soočeni, moramo tako po njegovem "razmišljati kot suverena država, razmišljati s svojo glavo, razmišljati z lastno voljo in s tisto stopnjo samozavesti, ki smo jo v preteklosti že večkrat imeli". Ob različnih napovedih izgube suverenosti Slovenije zaradi prihoda trojke bi tako po mnenju nekdanjega predsednika morali reči: Ne.

"Slovenija je suverena država, je takšna več kot dve desetletji in ni izgubila volje, da ostane suverena država," je menil Türk. Če se bomo tega zavedali in če bomo sposobni sami najti pot iz krize, bomo utrjevali našo suverenost in tudi krepili svoj položaj v mednarodni skupnosti, je prepričan. Glede ZN pa je Türk izpostavil, da je bila organizacija ustanovljena z velikimi cilji, zato se tudi pogosto sooča z velikimi kritikami. A je izpostavil tudi več velikih dosežkov ZN, med njimi mednarodne razvojne cilje tisočletja, ki so pomembno prispevali k svetovnemu razvoju.

Dotaknil se je tudi vprašanja krize v Siriji, pri katerem smo po njegovem pretekli mesec lahko ugotovili, da diplomacija "lahko doseže svoj preporod" in da je ta mogoč v okviru mehanizma ZN. Že res, da proces vodita dve stalni članici Varnostnega sveta ZN, a tudi ti dve državi lahko svoj cilj ohranitve miru dosežeta le z angažiranjem Varnostnega sveta in ZN, je prepričan Türk.

Včerajšnjo proslavo je sicer organiziralo Društvo za ZN za Slovenijo. Predsednik društva Bojko Bučar je ob tem izpostavil, da se v Sloveniji o ZN premalo govori, čeprav je Slovenija "vestna članica" organizacije in po svojih močeh prispeva k uresničevanju njenega poslanstva. Proslave, na kateri so tudi razglasili nagrajence natečaja za diplomska, magistrska in doktorska dela s področja delovanja ZN, sta se med drugim udeležila tudi nekdanji predsednik Milan Kučan ter varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.