Anže Lebinger, STA

 |  Družba

Ali je Slovenija pripravljena na prihod migrantov?

Predstavniki ministrstva za notranje zadeve so povedali, da se država intenzivno pripravlja na morebiten val beguncev. V pripravljenosti so tudi nevladne organizacije. Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je povedal, da Slovenija trenutno še ni pod pritiskom povečanega števila migracij. Stopnjo tveganja po njegovem povečuje predvsem dejstvo, da Madžarska ob svoji meji gradi zid, ki naj bi migrantom preprečil prečkanje madžarske meje. Slovenija se po besedah Šefica na večje število beguncev pripravlja v okviru t. i. kontingentnega načrta, ki ga je vlada sprejela 16. julija in ima tri faze.

Prva faza predvideva sprejem do 280 oseb, ki bi ga obvladovalo notranje ministrstvo samo, v drugi fazi, ki predvideva do 500 migrantov, bi znotraj ministrstva oblikovali posebno koordinacijsko skupino. Tretja faza, ki predvideva več kot 500 migrantov, pa nalaga ustanovitev medresorske skupine, ki bi vodila aktivnosti. Kot je poudaril Šefic, število migrantov, na katere se pripravljajo, številčno ni omejeno. Lokacij za nastanitev še ni konkretno navajal.

Ministrstvo se pripravlja tudi na možnost večjega števila prosilcev za azil. Res pa je, je dodal, da želi večina migrantov Slovenijo zgolj prečkati in da so njihove ciljne države Nemčija, Švedska, Nizozemska in nekatere druge.

Šefic je še poudaril, da vlada in ministrstvo migracije obravnavata kot humanitarno krizo in da ne kriminalizirata beguncev, ki se umikajo z nevarnih območij. Na drugi strani pa so po njegovih besedah pozorni tudi na morebitne zlorabe s strani organiziranih mednarodnih kriminalnih struktur, ki to krizo izkoriščajo. V Mladini smo o takšnih in drugačnih dobičkarjih že pisali.

V šestih nevladnih organizacijah pa so danes odziv držav EU, tudi Slovenije, na begunsko krizo označili kot neustrezen in neučinkovit. Skupno odprto pismo Cerarju so poslale organizacije Amnesty International Slovenije, Inštitut za afriške študije, Jezuitsko združenje za begunce Slovenije, Mirovni inštitut, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij in Slovenska filantropija.

Izrazili so ogorčenje »nad medlim odzivom slovenske vlade na predlog EU glede števila beguncev, ki bi prišli k nam«. Po njihovem mnenju bi namreč Slovenija lahko sprejela več kot 250 beguncev. Premierja Mira Cerarja so v pismu tudi pozvali, naj se zavzame za solidarno Evropo. O migrantskih kvotah smo pisali na Mladini.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.