Izak Košir, STA

 |  Politika

Mladen Dolar podprl Turšiča: "Nič ni naši kulturi tako nevarnega, kot so naša ministrstva za kulturo" 

Miha Turšič

Miha Turšič
© Mladina

Soustanovitelj KSEVT-a Miha Turšič po devetih dneh gladovne stavke nadaljuje svoj protest. Kot je povedal danes na tiskovni konferenci, bo gladovno stavkal do izpolnitve zahtev, kljub temu, da ga je ministrstvo za kulturo pozvalo k prekinitvi stavke, ki po njihovem naj ne bi imela utemeljenaga razloga. V sredo se bo zaradi problematike KSEVT-a na nujni seji sestal parlamentarni odbor za kulturo. Turšiča je podprl tudi filozof Mladen Dolar v pismu, ki so ga danes prebrali v Moderni galeriji in ga na portalu Mladine objavljamo v celoti. Med drugim je poudaril, da naši kulturi ni nič tako nevarnega in zanjo tako škodljivega, kot so naša ministrstva za kulturo.

Turšič, o katerem si lahko tu preberete intervju v aktualni številki Mladine, tu pa lanski portretni članek, je obenem obnavil vse svoje tri zahteve:

- odstop vodje direktorata za ustvarjalnost na ministrstvu za kulturo Biserke Močnik, ki je po njegovem prepričanju uničila Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij (KSEVT), in njen umik z vseh delovnih mest, na katerih je potrebno razumevanje umetnosti

- preoblikovanje KSEVT-a iz občinskega v državni zavod

- zvišanje sredstev državnega proračuna za kulturo na dva odstotka

Spodaj v celoti objavljamo pismo filozofa Mladena Dolarja, zadnji Mladinin intervju z njim pa si lahko preberete tu.

KSEVT je monument, ki vzbuja entuziazem. Ne le moj, naš, slovenski, entuziazem se globalno širi po Evropi in po svetu. Z entuziazmom navdaja že samo dejstvo, da KSEVT sploh stoji, da je bil postavljen v teh pritlehnih in maloumnih časih nenehnega krčenja in rezanja, da ga je bilo mogoče zgraditi na podlagi navdušujoče vizije in neizmerne energije nekaj posameznikov, da je postavil program, ki presega vso lokalno zamejenost, sega preko običajne samobitnostne nacionalne naravnanosti slovenske kulture in ki, dobesedno, sega do zvezd. Šele kultura, ki je zmožna seči preko same sebe, je lahko zares kultura.

Tako je videti kar neverjetno, da Ministrstvo za kulturo ni zmožno prepoznati, da se je zgodilo nekaj izjemnega, da sta takšen objekt in takšen program vsekakor stvar javnega nacionalnega interesa v kulturi in da si zaslužita potrebna sredstva. Namesto tega imamo izgovore in sprenevedanje glede pristojnosti in šikaniranje glede računovodsko-birokratskih zapletov, ki bi se z malo dobre volje lahko hitro uredili. Na eni strani navdušujoča vizija, ki napaja KSEVT, na drugi strani pomanjkanje sleherne vizije na strani Ministrstva za kulturo. Pomanjkanje vsakega posluha in razumevanja v primeru KSEVTa se vpisuje v širši vzorec, kjer Ministrstvo ne zmore ponuditi drugega, kot da nadaljuje s krčenjem in rezanjem, ki sta sicer stalnica kulturne politike v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih in k čemur so kolektivno prispevale leve in desne vlade. Videti je, da nič ni naši kulturi tako nevarnega in zanjo tako škodljivega, kot so naša ministrstva za kulturo.

Zdi se mi, da ne govorim le v svojem imenu, temveč v imenu večine slovenske kulturne javnosti, ko se solidariziram z Miho Turšičem, človekom pogumne vizije in neizmerne energije, in od Ministrstva terjam, da obstoj in financiranje KSEVTa nemudoma postavi na novo podlago in omogoči njegovo nadaljevanje in razmah. Gladovna stavka je drastično in prostovoljno dejanje, a to dobesedno gladovanje zdaj služi kot emblem tega, kako slovenska kulturna politika kulturo sili k metaforičnemu neprostovoljnemu gladovanju.

Mladen Dolar

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.