Anže Lebinger

 |  Družba

Amnesty Slovenije: Razžaloščeni smo zaradi padca novele zakona

Parada ponosa, Ljubljana, 2012

Parada ponosa, Ljubljana, 2012
© Borut Krajnc

Pri Amnesty International Slovenije so izrazili obžalovanje ob zavrnitvi novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih na referendumu. »Obžalujemo, da zadostno število volivk in volivcev ni podprlo porok za vse ter s tem enakost, enakopravnost in odpravo diskriminacije istospolnih parov,« ob tem pa se zahvaljujejo volivkam in volivcem, ki so glasovali za in se s tem postavili na stran širjenja obsega državljanskih pravic. Ob 36-odstotni udeležbi in slabih 619 tisoč veljavnih glasovnicah so sicer volivke in volivci v nedeljo z zadostno večino zavrnili sprejem novele ZZZDR, ki bi izenačila istospolne partnerske zveze z zakonsko zvezo moškega in ženske. Po najnovejših delnih izidih glasovanja je približno 63,5 odstotka udeleženih glasovalo proti (393.185 volivcev) in slabih 36,5 odstotka (225.624 volivcev) za. Pri Amnestyju poudarjajo, da je 13 evropskih držav že uzakonilo istospolne poroke in da moramo to omogočiti tudi pri nas, saj morajo istospolni partnerji v celoti uživati človekove pravice brez diskriminacije.

»Novela zakona je odpravljala diskriminacijo istospolno usmerjenih parov. Nobenega objektivnega razloga ni, da bi se jim odrekalo sklenitev civilne zakonske zveze.« V sporočilu za javnost omenjajo strokovno analizo, ki je v Sloveniji pokazala, da je najmanj 70 zakonov z različnih področij življenja takšnih, da diskriminirajo istospolno usmerjene, celo ko govorimo o pravicah iz socialnega in zdravstvenega varstva.

Prepoved diskriminacije na podlagi spolne usmerjenosti ali spolne identitete je že dolgo časa mednarodno priznano načelo. Drugi člen Splošne deklaracije človekovih pravic in drugi člen Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah na primer zagotavljata pravico do zaščite pred diskriminacijo, ko govorimo o uživanju človekovih pravic. 26. člen Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah (pdf) zahteva enako varstvo vsakogar pred zakonom.

Pravica do poroke in osnovanja družine je v 16. členu Splošne deklaracije človekovih pravic iz leta 1948 in v 23. členu Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah iz leta 1966. In čeprav sta uporabljena pojma moškega in ženske, Amnesty poudarja, da je treba te člene gledati v luči današnjih norm in vrednot in ne tistih, ki so veljale pred pol stoletja. »Zdaj, ko sta spolna usmerjenost in spolna identiteta pripoznani kot okoliščini, na podlagi katerih se ne sme diskriminirati, je treba pravico do poroke interpretirati v tej luči.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.