IK, STA

 |  Svet

Rusija in Evropa skupaj na Mars

Mars

Mars
© WikiCommons / The Hubble Heritage Team

S kozmodroma v kazahstanskem Bajkonurju je včeraj proti Marsu poletelo robotsko vesoljsko plovilo brez posadke, ki bo iskalo znake življenja na rdečem planetu. Plovilo je ob 10.31 po srednjeevropskem času v vesolje ponesla ruska raketa Proton. Iz ruske vesoljske agencije Roskozmos so sporočili, da je bila izstrelitev uspešna. Gre za skupen projekt Roskozmosa in Evropske vesoljske agencije (ESA) ExoMars 2016, ki naj bi odgovoril na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Plovilo Trace Gas Orbiter (TGO), opremljeno z visokotehnološkimi instrumenti, bo po pričakovanjih na Rdeči planet prispelo oktobra, ko bo preletelo 496 milijonov kilometrov. TGO bo fotografiral Mars in analiziral njegovo ozračje. Nekaj dni preden bo plovilo doseglo Marsovo atmosfero, se bo od njega ločil modul Schiaparelli, ki bo nato pristal na površju planeta.

V drugi fazi projekta naj bi leta 2018 proti Marsu poletelo vesoljsko raziskovalno vozilo, t. i. rover, a za zdaj kaže, da bo ta del projekta zaradi finančnih težav preložen. Eden od ciljev misije je analiza metana, ki ga na Zemlji v veliki meri ustvarjajo živi mikrobi, sledove tega plina pa so zaznali že med prejšnjimi misijami na Marsu.

Kot pojasnjuje ESA, ultravijolično sevanje v nekaj sto letih običajno uniči metan, kar v primeru Marsa pomeni, da ta plin nastaja še danes. TGO bo metan na Marsu preučil bolj podrobno kot pretekle misije in poskušal dognati njegov izvor. Schiaparelli, imenovan po italijanskem astronomu iz 19. stoletja, pa bo več dni meril podnebne razmere na rdečem planetu, tudi sezonske peščene nevihte, in pripravil teren za roverjev prihod.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.