Neža Mlakar, STA

 |  Svet

Ustanovitelja protiislamskega gibanja kaznovali z 9.600 evri globe

Fotografija Lutza Bachmanna, objavljena na njegovem Facebook profilu. Zraven je pripisal: »Vrnil se je!«, 21. januarja 2015

Fotografija Lutza Bachmanna, objavljena na njegovem Facebook profilu. Zraven je pripisal: »Vrnil se je!«, 21. januarja 2015
© Arhiv Mladine

Sodišče v Dresdnu je ustanovitelja nemškega protiislamskega gibanja Pegida Lutza Bachmanna zaradi podpihovanja sovraštva kaznovalo z denarno kaznijo v višini 9600 evrov. Kazen ga je doletela, ker je s svojimi komentarji na Facebooku leta 2014 poniževal begunce – označil jih je za smeti in živali.

O tem, da je nemško tožilstvo zoper Lutza Bachmanna vložilo obtožnico zaradi spodbujanja sovraštva do beguncev, smo pisali tudi v Mladini. »Tožilstvo zoper Bachmanna ni vložilo obtožnice zaradi dejavnosti Pegide, pač pa zaradi njegovih zapisov na Facebooku, prek katerega poziva na proteste proti beguncem,« je lani zapisal Peter Petrovčič. 43-letni Bachmann, ki je bil v preteklosti sicer že kaznovan zaradi kraje in preprodaje drog, je med sojenjem zanikal, da je napisal komentarje, v katerih je begunce označil za smeti in živali. Tožilstvo je sicer zahtevalo sedem mesecev zapora, medtem ko je obramba terjala oprostitev. Včerajšnja sodba ni pravnomočna. Bachmann je prišleke, begunce iz Sirije, Iraka in Afganistana, v preteklosti večkrat imenoval za »zločinske napadalce«, prav tako pa je protestiral proti »izdajalskim« politikom ter »lažnivim medijem«, ki jih krivi za spodbujanje multikulturalizma.

Potem ko je Pegida po številnih škandalih in odstopih v vrhu gibanja skoraj izginila s političnega prizorišča, je nov zagon dobila po terorističnih napadih v Parizu novembra lani. Marcel Štefančič Jr. je to komentiral z besedami: »Skrajna desnica je z dogodki v Kölnu dobila pretvezo za trumpovsko histerijo.« Privrženci Pegide redno protestirajo proti islamizaciji Nemčije, ki je po njihovo posledica migracij iz muslimanskih držav.

O tem, kako fašizem in fašistične ideje znova postajajo legitimne politične opcije v Evropi, je pisal Jure Trampuš. Dr. Samo Tomšič pa je o Pegidi v Mladini zapisal: »To gibanje samo sebe razume kot civilnodružbeno pobudo, vendar gre v resnici za organizirani rasizem, ki se skuša maskirati v voljo ljudstva. Pegidovci si poskušajo prilastiti geslo množičnih protestov proti represivnemu sistemu Nemške demokratične republike s konca osemdesetih let: »Mi smo ljudstvo.« Seveda pa Pegida ni nikakršen predstavnik ljudstva, temveč združenje ljudi, ki jim je skupen prezir do muslimanov in ki so si dokončno vzeli pravico do besede.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.