Martin Kovač

 |  Mladina 25  |  Politika

V bran Divjemu zahodu

Vlada podpira študentske organizacije

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in njene entitete se vse od ustanovitve otepajo očitkov o netransparentnem delovanju.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Martin Kovač

 |  Mladina 25  |  Politika

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in njene entitete se vse od ustanovitve otepajo očitkov o netransparentnem delovanju.

Da bi se to enkrat za vselej končalo, je društvo Študentska Iskra na pobudo študentov Univerze v Ljubljani predlagalo spremembo študentske zakonodaje. Iskrin predlog novele Zakona o skupnosti študentov (ZSKUS) prinaša definicijo ŠOS kot osebe javnega prava in zahteva obvezno revidiranje s strani računskega sodišča, poleg tega pa določa jasna pravila o poteku volitev v študentskih organizacijah. Pri sprejemanju zakonodaje pa se precej zapleta.

Predlog dopolnitve ZSKUS prehaja v sklepno fazo odločanja, a kot kaže, utegnejo povezave študentskih funkcionarjev z vrhom politične elite spremembe zaustaviti. Glavni zagovornik ohranitve trenutnega statusa quo je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ). Po mnenju Stojana Sorčana iz direktorata za visoko šolstvo namreč »ŠOS ni skorumpirana in ima z MIZŠ dober odnos«. Zato ne vidijo potrebe po spremembi študentske zakonodaje in dodajajo, da jih moti odsotnost javne razprave o noveli ZSKUS. Na podlagi omenjenih stališč ministrstva se je do predlagane novele opredelila negativno. ŠOS namreč po mnenju vlade kljub dolgoletni sodni praksi ni oseba javnega prava, ostali predlogi pa naj bi že bili zadostno urejeni znotraj internih aktov ŠOS.

Jure Novak, študentski poslanec, je nad stališči ministrstva in vlade presenečen. »Gre za paktiranje politike s študentskimi organizacijami,« je jasen. Dodaja, da so zahteve po javni razpravi nesmiselne, saj predlog novele ne posega v poslovno ali politično avtonomijo študentskih organizacij. »Ministrstvo in vlada niti sama ne vesta, o čem naj bi javno razpravljali. Dodaten zunanji nadzor nad poslovanjem študentskih funkcionarjev podpira večina študentov, javno pravno subjektiviteto ŠOS pa so v sodni praksi že določila upravno, vrhovno ter ustavno sodišče«

Za nenavadna stališča uradnih javnih institucij lahko najdemo logično pojasnilo: študentski funkcionarji po »opravljeni dolžnosti« v študentskih organizacijah pogosto dobijo službe blizu vrha politike. Bivši predsednik ŠOS Mitja Urbanc denimo danes vodi kabinet šolske ministrice. Študentski funkcionarji tako s pomočjo nekdanjih sodelavcev še naprej uspešno branijo svoj Divji zahod.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.