STA

 |  Svet

Podpredsednica Evropskega parlamenta v priporu zaradi suma korupcije

Gre za enega največjih korupcijskih škandalov v zgodovini Evropskega parlamenta

ss

Eva Kaili ob tem ne more izkoristiti imunitete, ki bi ji sicer pripadala kot poslanki Evropskega parlamenta, ker so jo ujeli med izvedbo kaznivega dejanja.
© Euranet Plus / WikiCommons

Tožilstvo v Bruslju je sporočilo, da bodo v okviru preiskave suma korupcije nadalje pridržane in obtožene štiri osebe, med katerimi je tudi grška evroposlanka in ena od podpredsednic Evropskega parlamenta Eva Kaili. Dodali so, da je bila v soboto izvedena preiskava na domu še enega poslanca Evropskega parlamenta, Belgijca Marca Tarabelle.

Eva Kaili in še tri osebe ostajajo v priporu in bodo obtožene v preiskavi suma korupcije znotraj omenjene institucije EU, povezane s Katarjem, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal vir na belgijskem tožilstvu.

Tožilstvo ni navedlo imen, sporočilo pa je, da so štiri od šestih oseb, ki so jih aretirali v zadnjih 48 urah, prepeljali v preiskovalni pripor. Dve osebi so izpustili.

Gre za enega največjih korupcijskih škandalov v zgodovini Evropskega parlamenta, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Belgijsko tožilstvo bo preiskovalo obtožbe o domnevnem podkupovanju, pranju denarja in poskusih vplivanja na politične odločitve v EU s strani Katarja, ki trenutno gosti svetovno prvenstvo v nogometu.

Belgijski organi pregona so v petek in soboto izvedli najmanj 16 preiskav in šest aretacij. Poleg tega je bila v soboto zvečer opravljena preiskava na domu še enega poslanca Evropskega parlamenta. Šlo naj bi za poslanca iz vrst socialistov, Belgijca Marca Tarabello, je po navedbah AFP še dodal vir z belgijskega tožilstva.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola se je medtem vrnila z Malte v Bruselj, da bi zvezni policiji pomagala pri preiskavi, je povedal njen tiskovni predstavnik. Pojasnil je, da je za takšno preiskavo zoper poslanca Evropskega parlamenta, izvoljenega v Belgiji, potrebna prisotnost predsednice parlamenta, "kot to veleva belgijska ustava".

Predsednica Evropskega parlamenta se je odločila, da takoj prekine vse pristojnosti, dolžnosti in naloge, za katere je bila Eva Kaili pooblaščena kot podpredsednica Evropskega parlamenta.

Že v petek zvečer so preiskali domovanje 44-letne Eve Kaili v Bruslju. Grški evroposlanki, ki je tudi ena od podpredsednic Evropskega parlamenta, so bila v nedeljo odvzeta tudi vsa pooblastila in pristojnosti.

Eva Kaili ob tem ne more izkoristiti imunitete, ki bi ji sicer pripadala kot poslanki Evropskega parlamenta, ker so jo ujeli med izvedbo kaznivega dejanja. Vir na tožilstvu je po navedbah AFP potrdil poročila medijev, da je imela Kaili v petek zvečer, ko jo je belgijska policija aretirala, pri sebi "vreče denarja".

Predsednica Evropskega parlamenta se je tako nato odločila, da "s takojšnjim učinkom ukine vse pristojnosti, dolžnosti in naloge, za katere je bila Kaili pooblaščena kot podpredsednica Evropskega parlamenta", je po poročanju AFP povedal tiskovni predstavnik Metsole.

O dokončni razrešitvi Eve Kaili s položaja sicer lahko odloča le parlament, ki "odločno nasprotuje korupciji in bo pri preiskavi v celoti sodeloval z vsemi organi", kot je v odzivu na aretacijo v soboto sporočila Metsola.

Na korupcijsko afero in preiskavo sta se danes odzvala tudi slovenska evroposlanca Milan Brglez in Matjaž Nemec iz vrst politične skupine Napredno zavezništvo socialistov in demokratov (S&D), ki ji pripada tudi Kaili. Zapisala sta, da sta ob novici šokirana, in čeprav je "v tej fazi prezgodaj za komentarje konkretnega dogodka", sta poudarila, da je "korupcija zlo sodobnih družb, ki ruši temelje demokracije".

Obsodila sta "vse koruptivne prakse", pozvala h krepitvi mehanizmov za boj proti korupciji in dodala, da podpirata neodvisno preiskavo, pričakujeta pa popolno razkritje vseh podatkov in pogovor o tem dogodku znotraj skupine S&D že v okviru zasedanja parlamenta, ki se začne v ponedeljek v Strasbourgu.

phvkCu0LWdw

goUTXkwlg-4

lMNkCB8YMDg

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.