Monika Weiss

 |  Politika

Na MOL potrdili / Nov posek dreves, tokrat na grajskem griču

Na Mestni občini Ljubljana potrjujejo nov obsežen posek dreves, zopet trdijo, da krepijo »stabilnost gozda in sposobnost pomlajevanja«

Po informacijah, ki se zadnje dni pojavljajo v javnosti, naj bi Mestna občina Ljubljana (MOL) načrtovala večji posek dreves na grajskem griču. Na MOL so nam pravkar potrdili: »Podrobnosti glede del na gozdnih površinah Ljubljanskega gradu še niso usklajene in dorečene, zato o podrobnostih trenutno še ne moremo govoriti. Bomo pa poseg pred izvedbo del bolj natančno predstavili širši javnosti.« Razkrivajo, da je posek dreves predviden »na zahodnem in severnem grajskem pobočju« in bo obsegal »vso gozdno površino med grajsko vzpenjačo na vzhodni strani, razgledno potjo zgoraj, stavbami na Mestnem in Starem trgu spodaj ter linijo med Mačjo stezo in iztekom ulice Reber na južni strani«.

Na MOL so še dodali, da uradno odkazilo drevja še ni bilo izvedeno in je načrtovano po pridobitvi strokovnega mnenja Oddelka za gozdarstvo Biotehniške fakultete.

Zopet omenjajo domnevne nevarnosti, kot pri nedavnih posekih. »Nevarnosti na strmem pobočju predstavljajo predvsem erozijski procesi, ki tekom intenzivnih padavin povzročajo tokove blatne gošče pomešane s kamenjem in manjšimi skalami in predstavlja nevarnost za objekte. Prav tako varnost ogroža zelo velik del drevja, ki zaradi neustreznega habitusa ne prispeva k stabilnosti pobočja, zato obstaja velika verjetnost, da se to drevje prevrne, kar ogroža stabilnosti brežine. Ukrepi so namenjeni predvsem krepitvi varovalne vloge gozda,« navajajo in dodajajo, kako se bodo s posekom »stabilnost gozda in sposobnost pomlajevanja okrepili«.

Iz odgovora izhaja, da novih dreves ne mislijo saditi: »Sadnja novih dreves v gozdovih ni običajna in tudi na tem območja ni predvidena. Vsekakor pa se bo od poseka naprej redno izvajalo gojitvena dela, ki so namenjena pravilnemu usmerjanju razvoja gozda.«

Na MOL ob vsem ponavljajo, da skladno s Strategijo razvoja mestnih gozdov Ljubljane 2020–2045 skrbijo za mestne gozdove oziroma ustvarjajo »bolj kakovosten gozdni prostor ter njegovo varno in prijetno uporabo«. 

Posek dreves je predviden »na zahodnem in severnem grajskem pobočju« in bo obsegal »vso gozdno površino med grajsko vzpenjačo na vzhodni strani, razgledno potjo zgoraj, stavbami na Mestnem in Starem trgu spodaj ter linijo med Mačjo stezo in iztekom ulice Reber na južni strani«.​

Zopet zanikajo tudi vsakršne pridobitne namene: »Naše primarno vodilo je zagotoviti varnost. Posegi v mestnih gozdovih s strani MOL nikakor niso pridobitne narave. Glavni okvir za gospodarjenje z mestnimi gozdovi Ljubljane je gozdnogospodarski načrt za gozdnogospodarsko enoto Ljubljana, pri oblikovanju katerega je sodeloval tudi Zavod RS za varstvo narave in kamor spada tudi grajski grič.«

Zopet bo izvajalec Tisa, d. o. o., s katerim ima Javno podjetja Voka Snaga sklenjen okvirni sporazum za vzdrževanje mestnega drevja na javnih zelenih površinah na območju MOL, vključuje tudi sečnjo v gozdovih s posebnim namenom.  Po tem sporazumu, razlagajo v MOL, »se načeloma odstranitev lesa pokrije z vrednostjo le-tega«. Oziroma: »V gozdovih s posebnim namenom vrednost lesa pokrije povišane stroške nadstandardnega gozdnega reda, sanacijo poti, izgradnjo in popravilo vlak, varovanje delovišča zaradi sprehajalcev in odstranjevanje suhih vej nad potmi. V MOL smo izven gozdov s posebnim namenom v preteklih letih izvedli še nekaj potrebnih sečenj, pri čemer je bil iztržek od t. i. prodaje na panju med 3.000 in 6.000 EUR letno.«

Dodali so nam še zemljevid;  temnejše zeleno je gozd s posebnim namenom po Odloku o razglasitvi gozdov s posebnim namenom, svetlo zeleno (manjši del na severozahodnih pobočjih) pa varovalni gozd po Uredbi o varovalnih gozdovih in gozdovih s posebnim namenom.

Spomnimo, da je Inšpektorica za naravo in vode sredi maja MOL izdala odločbo, s katero je ustavila posek dreves v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Občina bi morala namreč pred posekom pridobiti mnenje zavoda za varstvo narave, ki ga ni pridobila. Občina se je na odločbo pritožila, je pred dnevi napovedal župan Zoran Janković, do ustavitve je bilo po podatkih inšpektorice podrtih 200 od 389 odkazanih dreves. »Posek 200 dreves na površini približno pet hektarjev – na posameznih predelih so odstranjena vsa zrela drevesa – predstavlja poseg v Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki vpliva na poslabšanje oziroma slabša ugodna stanja nekaterih rastlinskih in živalskih vrst in njihovih habitatov, spreminja krajinsko pestrost in značilne krajinske strukture tega dela krajinskega parka,« je ugotovitve inšpekcije citiral Dnevnik. Zavod za varstvo narave pa je že januarja opozoril, da utegnejo biti zaradi posega uničena življenjska okolja več rastlinskih in živalskih vrst ter da bo v prihodnje prišlo tudi do sprememb mikroklimatskih razmer na obsežnem območju ekosistemske naravne vrednote in s tem do dodatnih sprememb življenjskih pogojev za številne živalske in rastlinske vrste. »Zaradi južne lege pobočij bo mladi gozd v prihodnje izpostavljen izjemni poletni vročini in suši.« MOL je izvedla tudi posek vseh starih dreves pred nekdanjim Rogom, ob Ljubljanici, in na njihovo mesto posadila matematično pravilna mlada drevesa. Na preekstenzivnost posekov dreves opozarja javnost in civilna družba, ne pristojne inštitucije.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.