STA

 |  Svet

Trumpa odstranili s predsedniških glasovnic

Vrhovno sodišče Kolorada zaradi sodelovanja v vstaji Trumpa odstranilo s predsedniških glasovnic v državi

Večina vrhovnih sodnikov Kolorada je sklenila, da je Trump sodeloval v vstaji proti državi in zato ne more biti izvoljen na položaj, ker to vstajnikom prepoveduje 14. amandma k zvezni ustavi ZDA

Večina vrhovnih sodnikov Kolorada je sklenila, da je Trump sodeloval v vstaji proti državi in zato ne more biti izvoljen na položaj, ker to vstajnikom prepoveduje 14. amandma k zvezni ustavi ZDA
© Gage Skidmore / Flickr

Vrhovno sodišče ameriške zvezne države Kolorado je v torek tesno s štirimi glasovi proti trem sklenilo, da Donald Trump leta 2024 ne bo mogel kandidirati za predsednika ZDA v Koloradu, ker je pozival privržence k napadu na kongres 6. januarja 2021. Sodišče je uveljavitev odločitve zadržalo do konca pričakovane pritožbe pred vrhovnim sodiščem ZDA.

Večina vrhovnih sodnikov Kolorada je sklenila, da je Trump sodeloval v vstaji proti državi in zato ne more biti izvoljen na položaj, ker to vstajnikom prepoveduje 14. amandma k zvezni ustavi ZDA, poročajo ameriški mediji.

Presenetljiva odločitev vrhovnega sodišča Kolorada se nanaša le na Kolorado, vendar je tudi v drugih zveznih državah nekaj podobnih tožb proti Trumpu, o katerih sodišča še niso odločila.

Vrhovno sodišče ZDA lahko potrdi odločitev vrhovnega sodišča Kolorada in s tem omogoči nadaljevanje drugih tožb in tudi nove. Če odločitev razveljavi, pa bodo tudi ostale tožbe brezpredmetne.

"Predsednik Trump ni le podžigal vstaje. Tudi ko je obleganje kongresa že potekalo, je to še naprej podpiral z nenehnim ponavljanjem zahteve, naj podpredsednik ZDA Mike Pence odkloni svojo ustavno dolžnost, in s pozivi senatorjem, naj prenehajo šteti elektorske glasove. Ta dejanja pomenijo prostovoljno in neposredno udeležbo v vstaji," je zapisala večina vrhovnega sodišča Kolorada.

Sodišče je prav tako zavrnilo Trumpovo sklicevanje na svobodo govora in ugotovilo, da njegovo spodbujanje k uporu ni zaščiteno s prvim amandmajem k ustavi. Tu je šlo za njegov govor, ko je 6. januarja množici pred Belo hišo dejal, da bodo šli skupaj nad kongres in se tam borili kot hudič za svojo državo.

"Voditelje demokratske stranke je zajela paranoja zaradi naraščanja Trumpove prednosti v anketah. Izgubili so vero v propadlo predsedovanje Joeja Bidna in sedaj delajo vse, kar lahko, da ameriškim volivcem preprečijo, da jih naslednjega novembra vrže s položajev."

Steven Cheung,
tiskovni predstavnik predsedniške kampanje Donalda Trumpa

Trump ne sprejema poraza na volitvah 2020 proti demokratu Joeju Bidnu in že leta trdi, da je šlo za prevare, ki pa jih ni dokazal.

Ameriška ustava s 14. amandmajem vsem, ki so sodelovali v vstaji ali uporu proti državi, prepoveduje potegovanje za politične položaje na volitvah. Ustava položaja predsednika ZDA ne omenja in ker doslej s tem ni bilo težav, tudi sodišča niso razjasnila zadeve. Tokrat je državno vrhovno sodišče to že storilo, kmalu pa bo tudi zvezno.

Ustava države Kolorado omogoča državljanom, da vlagajo tožbe proti politikom, ki se potegujejo za položaje, če so sodelovali v vstaji.

Tožbo proti Trumpu je vložila skupina republikanskih in neodvisnih volivcev skupaj z organizacijo Državljani za odgovornost in etiko v Washingtonu.

Sodišče je na prvi stopnji sklenilo, da se je Trump udeležil vstaje, vendar obenem, da prepoved potegovanja za izvoljeni položaj po 14. amandmaju k ameriški ustavi ne zadeva predsednika ZDA.

Vrhovno sodišče države je nato v začetku meseca poslušalo argumente obeh strani v tožbi in vtis je bil, da večina sodnikov ne bo naklonjena prepovedi Trumpove kandidature.

Vodilni republikanski predsedniški kandidat Trump tožbo volivcev v Koloradu in druge podobne označuje kot patetične poskuse levičarjev, da mu preprečijo vrnitev v Belo hišo.

Trumpova ekipa se namerava pritožiti na odločitev koloradskega sodišča

Tiskovni predstavnik predsedniške kampanje Donalda Trumpa Steven Cheung je v torek napovedal pritožbo na odločitev vrhovnega sodišča Kolorada, ki je Trumpu onemogočilo, da v tej zvezni državi kandidira za predsednika ZDA. Republikanci so se na odločitev sodišča odzvali kritično, medtem ko so jo demokrati pohvalili.

"Voditelje demokratske stranke je zajela paranoja zaradi naraščanja Trumpove prednosti v anketah. Izgubili so vero v propadlo predsedovanje Joeja Bidna in sedaj delajo vse, kar lahko, da ameriškim volivcem preprečijo, da jih naslednjega novembra vrže s položajev," je sporočil Cheung. Ob tem je napovedal, da bo Trumpova odvetniška ekipa hitro vložila pritožbo na vrhovno sodišče ZDA, kjer imajo sicer konservativci večino.

Predsednica Nacionalnega odbora republikanske stranke Ronna McDaniel je odločitev sodišča označila za vpletanje v volitve in dala na voljo pravnike stranke za boj proti odločitvi sodišča v Koloradu.

Predsednik predstavniškega doma kongresa Mike Johnson pa je odločitev označil za tanko prikrit strankarski politični napad in izrazil prepričanje, da bo vrhovno sodišče ZDA razveljavilo to nepremišljeno odločitev, poročajo ameriški mediji.

Republikanski predsedniški kandidat Chris Christie, ki je sicer oster kritik Trumpa, pa je v New Hampshiru dejal, da je odločitev sodišča preuranjena, saj Trump še ni obsojen zaradi vstaje. Predsedniški kandidat Vivek Ramaswamy pa je napovedal, da bo z glasovnic v Koloradu umaknil tudi svoje ime.

Demokratski kongresnik Jamie Raskin, ki je bil med tistimi, ki so vodili ustavno obtožbo Trumpa, pa je nasprotno menil, da je odločitev temelji na dejstvih. Dodal je, da so skrbi pred izbruhom novega nasilja Trumpovih privržencev povsem resne.

JMk37bBoYYQ

3sypo-AhSio

eSTwuENgJso

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.