Deja Crnović

 |  Mladina 35  |  Politika

Andrej Rozman - Roza

Pobudnik akcije za ničto stopnjo obdavčitve knjig

/media/www/slike.old/mladina/tintrozabk.jpg

© Borut Krajnc

Kakšni so cilji akcije »Jaz sem za nič«?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Deja Crnović

 |  Mladina 35  |  Politika

/media/www/slike.old/mladina/tintrozabk.jpg

© Borut Krajnc

Kakšni so cilji akcije »Jaz sem za nič«?

> Gre za pobudo, ki jo 8. septembra selim s spleta v KUD France Prešeren, kamor vabim vse, da se tudi telesno udeležijo debate o slovenskem jeziku in ukinitvi davka na knjigo.

Kaj vas je navdihnilo za akcijo?

> Že dolgo časa mi gre na živce, da Slovenija kot država nima jasno izraženega odnosa do jezika. Slovenski jezik imamo za danost, kot da je dosegel svoje, ko je bila vzpostavljena nacionalna država. V ustavi je zapisano, da gre za uradni jezik, in to je vse. Verjamem, da je to danes normalno, še posebej v času globalizacije, vendar se je treba zavedati, da se bo ta jezik sčasoma začel siromašiti. Saj ne, da bi ljudje, ki govorijo slovensko, kar naenkrat začeli govoriti druge jezike. Jezik se siromaši zaradi ozke produkcije. Marsikaj se danes splača le, če to subvencionira država, zato je situacija logična. Vendar se s siromašenjem jezika siromašijo tudi naše misli.

O vaši akciji govorite kot o verski skupnosti ...

> Tako je, smo verska skupnost. Prav kot verska skupnost sicer nisem registriran, zaradi omejitev, da moraš delovati 10 let in imeti vsaj 100 vernikov.

Se imate za versko skupnost, ker je želja po ničti obdavčitvi tako brezupna?

> No, to je pa treba vprašati druge verske skupnosti, ali so zato verske skupnosti, ker je tako brezupno v zvezi z njihovimi bogovi. Tega si ne bi upal reči. Je pa vera zagotovo nekaj, kar premika, seveda tudi pozitivna afirmacija pomaga: če si želiš hišo, si jo moraš predstavljati v glavi.

Kako je z davkom na knjige drugje po svetu?

> Združeno kraljestvo je edino v EU, ki ima ničto stopnjo obdavčitve na knjige. Naša trenutna koalicija ima to zavezo v koalicijski pogodbi, vendar so očitno že ugotovili, da ne bo šlo. O ničti stopnji naj bi Slovenija razmišljala ob vstopanju v EU, vendar naj bi se temu takrat odpovedovali Britanci in torej tudi mi. Kolikor vem, se Britanci temu ne nameravajo odreči. Tega še v Jugoslaviji ni bilo, da bi nekateri lahko širili svoj jezik neobdavčeno, drugi pa ne. Tudi Hrvati nimajo davka na knjigo.

Verjetno bi pomagalo, če bi davek za začetek znižali?

> Seveda je od Slovenije odvisna višina davka. Vprašanje je, koliko težav bo imela ta koalicija in ali bo sploh prišla do tega vprašanja. Gotovo si ministrica želi, da bi ta davek znižala, kar bi pomagalo. Slavko Pregl, ki je samo podpornik, ni pa vernik, pravi, da bi se moral ves davek od knjige vrniti v knjigo, torej organizirano.

Kako boste ukrepali?

> Drug teden je torej srečanje, rad pa bi, da bi to srečanje sprožilo nadaljnje debate. Naj Slovenija kot članica EU odpre debato, zakaj ima lahko Velika Britanija ničto stopnjo, mi pa ne. Morda bi se bilo pametno izreči, kaj si o tem jeziku mislimo. Referendum se mi zdi nekoliko trapasta ideja, referenduma tudi ne moreš imeti glede davkov, ampak nekakšno anketo bi se mi pa zdelo pomembno narediti, da izvemo, kakšen odnos imamo do jezika. Vedeti moramo, da so knjige nosilci jezika, vendar je že angleščina na slovenskih fakultetah skorajda enakopravna, je pa tudi cenovno bolj dostopna.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.