9. 9. 2011 | Mladina 36 | Politika
Lojze Peterle
Evroposlanec, ki ustanavlja gibanje Fokus 2031
© Borut Peterlin
Zakaj je nastal Fokus 2031?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
9. 9. 2011 | Mladina 36 | Politika
© Borut Peterlin
Zakaj je nastal Fokus 2031?
Pobudniki menimo, da je Slovenija pred ponovnim vprašanjem preživetja, da vladajoča elita ni uspešna pri iskanju odgovorov na krizo. Mislimo, da so potrebne spremembe, za kar je potreben premik v strukturi in načinu delovanja slovenske politike. Treba je okrepiti demokrščansko opcijo, ki je bila nekdaj zmagovita opcija znotraj Demosa, zdaj pa je razbita na več strank. Fokus 2031 predlaga dialog znotraj te opcije kot tudi z njo, in sicer v smeri iskanja rešitev za Slovenijo, ki je soočena z drugačnimi, celo zahtevnejšimi izzivi kot pred dvajsetimi leti. Prepričani smo, da lahko ravno tak dialog okrepi demokrščansko opcijo.
Z elito mislite na vladne stranke ali celotno politično garnituro?
Mislimo na vladajočo politično opcijo, vendar tudi generalna politična slika ne krepi zaupanja med ljudmi. Ti ljudje so do te slike kritični in treba bo trdo delati, da se okrepi zaupanje v politiko in politične institucije te države.
Prvi odziv desnice, ki jo želite okrepiti, ni bil dober. NSi je projekt sprejela z grenkim nasmeškom, SDS vas je usmerila h krepitvi NSi, Lovro Šturm pa vas je obtožil celo rušenja lastne stranke ...
NSi je gibanje javno pozdravila v skladu s sklepi svojega posveta. Mnenje dr. Lovra Šturma, ki ni član Nove Slovenije, pa nima nobene povezave z resničnimi nameni gibanja. Na splošno pa bi dejal: kdor vidi v poskusu krepitve demokrščanske opcije dejanje, usmerjeno proti slovenski pomladi, ta ne krepi slovenske pomladi. Ta opcija je Demosu zagotovila na prvih demokratičnih volitvah največ glasov in je bila tudi najboljša legitimacija Slovenije navzven. Danes več strank te opcije skupaj ne zbere toliko odstotkov, kot je bil najslabši volilni rezultat SKD. Stanje vrtičkarstva in strahov za preživetje je treba preseči z višjimi ambicijami. Fokus 2031, ki postavlja v fokus naslednjih 20 let slovenskega razvoja, želi prispevati ravno k temu. Nekateri so reagirali, še preden se je gibanje samo sploh predstavilo. Računam na drugačne odmeve, ko bo gibanje ustanovljeno in se bo predstavilo s prvimi dejanji. Še naprej pa sem prepričan, da slovenske pomladi ne more biti brez močne demokrščanske stranke, ki ne more biti zgolj rezerva, ampak suveren političen pojav z jasnim profilom, programom in politično voljo.
“Želim si, da bi se po bolečem porazu v NSi nehali ukvarjati z vprašanjem, ali bomo dosegli štiri odstotke ali ne. Treba si je postaviti višje cilje ...”
Vidite znotraj Fokusa SDS?
Nekateri krščanski demokrati so tudi v SDS. Z gibanjem želimo razviti dialog znotraj demokrščanske opcije kot tudi s tistimi, ki se jim zdi pogovor s to opcijo relevanten. V tem smislu računam tudi na pogovor z SDS.
Bi Slovenija potrebovala novo konservativno stranko ali zgolj NSi novo vodstvo?
V zraku so različni predlogi. Če bo prišlo do močne politične volje, da demokrščansko opcijo okrepimo, potem bomo našli tudi odgovore, kaj je treba za to narediti.
Prvi kratkoročni cilj je gotovo pripeljati NSi nazaj v državni zbor.
Kot član NSi je ta cilj tudi moj, želim pa si, da bi se po bolečem porazu nehali ukvarjati z vprašanjem, ali bomo dosegli štiri odstotke ali ne. Treba si je postaviti višje cilje, ki so dosegljivi, če se bomo stvari lotili na pravi način. Želim si, da se od razprave o odstotkih premaknemo k razpravi o vsebini, k programu za Slovenijo.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.