Posebni pogoji za Fakina

Novi generalni direktor ZZZS v kazenskem postopku, ker naj bi ogoljufal ZZZS

Samo Fakin

Samo Fakin
© Matej Leskovšek

Vse kaže, da imajo vsi tisti, ki so nekdanjega direktorja Splošne bolnišnice Celje Sama Fakina potrdili na mesto novega generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, slab spomin.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Samo Fakin

Samo Fakin
© Matej Leskovšek

Vse kaže, da imajo vsi tisti, ki so nekdanjega direktorja Splošne bolnišnice Celje Sama Fakina potrdili na mesto novega generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, slab spomin.

Pozabili so namreč, da je Fakin že nekaj let v kazenskem postopku prav zato, ker naj bi z navodilom za predpisovanje zdravila eritropoetin, ki pa je bilo takrat že vključeno v ceno dialize za ledvične bolnike, kot direktor bolnišnice za okoli 50 milijonov tedanjih tolarjev oškodoval ZZZS, torej ustanovo, katere vodenje bo predvidoma prevzel. Čeprav je Fakina prav afera eritropoetin leta 2002 odnesla z mesta direktorja celjske bolnišnice, se poslancem, ki so ga z veliko večino podprli kot novega direktorja ZZZS, očitno ni zdelo vredno preveriti, niti kako daleč je postopek zoper kandidata za novega direktorja.

Glavni razlog, da se je postopek zavlekel, je menda v tem, da so bili najprej ob Fakinu ovadeni še štirje drugi zdravniki in predstojnica oddelka za ledvične bolezni SB Celje, a je tožilstvo zaradi ugotovitve, da so ti ravnali zgolj po navodilih nadrejenih, od pregona zoper njih odstopilo. Na to odločitev se je v imenu zavoda za zdravstveno zavarovanje pritožil dosedanji direktor zavoda za zdravstveno zavarovanje Borut Miklavčič, ki je zahteval, da tožilstvo nadaljuje pregon tudi zoper ostalih pet zdravnikov, a je bil njegov predlog zavrnjen. Tožilstvo pa je vztrajalo pri pregonu Fakina, saj naj bi bil prav on tisti, ki je zdravnikom dal izrecna navodila, naj predpisujejo eritropoetin, in pri tem vztrajal tudi potem, ko je predstojnica oddelka za ledvične bolezni v zvezi s tem izrazila pomisleke.

Fakin je obtožnico, ki mu po 1. in 2. odstavku 217. člena Kazenskega zakonika RS očita kaznivo dejanje goljufije in povzročitev velike premoženjske škode, za kar je zagrožena kazen od enega do osmih let zapora, sicer prejel že junija lani, a se je nanjo pritožil. Vrhovno državno tožilstvo je njegov ugovor zavrnilo in tako je obtožnica, ki Samu Fakinu očita, da je ogoljufal zavod, ki ga bo odslej vodil, 16. marca oziroma le slaba dva tedna, preden so ga poslanci s 53 glasovi za in tremi glasovi proti potrdili za novega generalnega direktorja ZZZS, končno postala pravnomočna. Sojenje se bo na Okrožnem sodišču v Celju začelo kmalu, najpozneje v nekaj mesecih.

Iz vsega skupaj je mogoče sklepati najmanj to, da je Samo Fakin edini javni uslužbenec doslej, ki mu ob prihodu na novo delovno mesto ni treba priložiti potrdila o tem, da ni v kazenskem postopku oziroma da zoper njega ni bila vložena pravnomočna obtožnica zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti. Na celjskem sodišču ga po 16. marcu namreč ne bi dobil.