Plošča / Charles Gayle Trio: Live at Glenn Miller Cafe

2006, Ayler Records, www.jazzandbluesweb.com

Ičo Vidmar
MLADINA, št. 47, 26. 11. 2006

Ko godbo prepoji "spiritualizem", Holy Spirit, ko vzpostavlja afektivno skupnostno zavezo, potem smo v območju verovanja, telesnih tehnik, estetskega in etičnega, ki so v afroameriški tradiciji ves čas dajali najbolj goreče, a po sami formi najbolj naprednjaške godbe.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Ičo Vidmar
MLADINA, št. 47, 26. 11. 2006

Ko godbo prepoji "spiritualizem", Holy Spirit, ko vzpostavlja afektivno skupnostno zavezo, potem smo v območju verovanja, telesnih tehnik, estetskega in etičnega, ki so v afroameriški tradiciji ves čas dajali najbolj goreče, a po sami formi najbolj naprednjaške godbe.

Največji odmik od objema obredja z vnanjskimi znaki - prikazovanji, sanjarijami, transi - je individualni prijem v jazzu, kakršnega sta med drugim prakticirala njegova največja "mistika" Albert Ayler in John Coltrane. Saksofonist in pianist, nekdanji "ulični glasbenik" ter freejazzovsko "odkritje" zadnjega desetletja Charles Gayle s tem triom navdahnjeno reinterpretira oba, razdaja svoj energični, "pantonalni spiritual" in je globoko zatopljen v najboljšem, kar danes ponuja bazičen jazzovski trio.

+ + + + +

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Prvi teden

Zmaga sindikatov

Božičnica bo, a to je bila ena od redkih sindikalnih zmag v zadnjih desetletjih

Intervju

»Danes ne gre samo za to, da je resnica nepomembna. Cilj je resnico uničiti.«

Éric Fassin, sociolog

Naslovna tema

Dovolj nasilja

Če bosta policija in pravosodje še naprej delovala neobčutljivo in nasilja ne bosta obravnavala prednostno, bosta nasilnežem pošiljala enako sporočilo kot doslej. Da se nasilje izplača.