-
8. 11. 2024 | Kultura
Film tedna / Pandorina skrinjica
V Slovenski kinoteki bo 9. novembra ob 19.00 projekcija filma Pandorina skrinjica, ki ga je leta 1929 režiral avstrijski filmski ustvarjalec Georg Wilhelm Pabst, velja za enega od vrhuncev nemškega nemega ekspresionizma in za enega najbolj kontroverznih ter odmevnih filmov svojega časa. Film bosta v živo spremljala glasbenika Maud Nelissen (klavir) in Eduardo Raon (električna harfa).
-
8. 11. 2024 | Kultura
»V času globalizacije lahko samo s skupnimi močmi dosežemo revolucijo«
V Cankarjevem domu bo 10. novembra ob 19.30 slovenska premiera predstave Bertolta Brechta Sveta Ivana Klavniška, ki je nastala v koprodukciji gledališč Emilie Romagne ERT / Narodno gledališče, Slovensko mladinsko gledališče v sodelovanju s Cankarjevim domom Ljubljana, TNL – Luksemburško narodno gledališče, Stalno gledališče v Bolzanu, ErosAntEros – POLIS Teatro Festival. Režija: Davide Sacco, Agata Tomšič (ErosAntEros).
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Plošča
Kantavtor Phil Elverum se vrača z novim poglavjem čislanega projekta Mount Eerie, s katerim je konec prejšnjega desetletja nanizal tri zares pretresljive in surovo intimne plošče, ki jih je posnel v času žalovanja za ženo. Novo ploščo Night Palace v primerjavi s skorajda zadušljivo otožno naravo omenjenih albumov zaznamuje izrazito bolj optimistično, sicer še vedno sila melanholično razpoloženje, a gonilna sila tega zasuka je Elverumovo spoznanje, da življenje teče naprej. Skorajda shizofreno eklektična plošča po svoje zveni kot sprehod po vseh slogih, ki se jih je lo-fi posebnež dotaknil na pestri, skoraj tridesetletni ustvarjalni poti, v največjem obsegu pa avtor obudi zvok tople distorzije s prelomnega albuma The Glow Pt. 2, ki ga je leta 2001 izdal pod psevdonimom The Microphones.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Plošča
Freddie Gibbs: You Only Die 1nce
Ulični kronist in pripovedovalec, ki se uvršča v klasično bahaško linijo ameriške raperske scene, je v zadnjem desetletju večkrat zadel v polno s sodelovanji z največjima ikonama naše dobe, Madlibom in Alchemistom. Tokrat samozavestno samovšečne zgodbe niza brez njiju, vendar s celo četico drugih producentov (in popolnoma brez gostujočih vokalistov!) ter z ohlapnim konceptom dialoga – notranjega boja s hudičem. A klišejem razpečevanja drog in raznih gangsterizmov navkljub Gibbs izstopa. Izstopa zaradi izjemnega glasu in edinstvenega flowa, ki pljuva in prede, je počasen in hiter ... skratka spreten in fleksibilen. Izstopa, ker ni enoličen in zna dodati ironijo. Umreš samo 1krat, toda Freddie je še popolnoma agilen.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Plošča
Halsey: The Great Impersonator
Halsey se je iz influencerke na Tumblrju tako rekoč čez noč prelevila v mainstreamovsko superzvezdnico, a njeni prvi diskografski poskusi so bili izjemno okorni, to pa se je spremenilo, ko sta jo pod producentsko perut vzela Trent Reznor in Atticus Ross, člana zasedbe Nine Inch Nails in z dvema oskarjema ovenčana skladatelja filmske glasbe. Na novem albumu, ki ga je ustvarjala v času, ko se je borila z rakom, je sloviti dvojec zamenjala za pravo vojsko producentov in pesmopiscev, ki so skušali poustvariti zvok glasbenih ikon, kot so Stevie Nicks, Cher, Aaliyah, Springsteen in številni drugi. Kakor namigne že naslov plošče, gre torej za zbirko imitacij, na kateri se pevka poklanja svojim vzornikom in se zelo neposredno sklicuje na njihove hite, pri čemer pa jim navadno ne seže niti do kolen.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Plošča Za naročnike
The Cure: Songs of a Lost World
Robert Smith ima rad slovensko umetnost! No, vsaj delo kiparja Janeza Pirnata Nejašmića (1932–2021), v katerega obsežni opus sodijo skulpture, ki jih najdemo na različnih koncih Slovenije in Hrvaške. Še natančneje – njegov kip Bagatelle, ki je pristal na platnici povratniškega albuma legendarnih britanskih gotičarjev. Songs of a Lost World je eden izmed dogodkov v rocku, ki so letos zbudili največ pozornosti (album prihaja 16 let po izdaji plošče 4:13 Dream!), zato je požel veliko zanimanja, tudi za našega Pirnata. Njegova skulptura pa se ni znašla samo na naslovnici, ampak jo vidite tudi v ličnem spotu za singel Alone, s katerim Angleži začenjajo album. In od kod ta nenavadna naveza? Smith je menda pokrovitelj prireditve Dnevi Janeza Pirnata Nejašmića na otoku Braču, kjer je kipar preživel zadnja leta življenja.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Knjiga Za naročnike
Jeff Deutsch: Hvalnica dobrim knjigarnam
Odkar je spletni trgovec zasedel večino trga, stavbe knjigarn izumirajo, na Slovenskem so bolj ali manj samo še prodajna niša knjižnih založb. Ni ga investitorja, ki bi denar naložil v prodajo knjig na policah.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Knjiga Za naročnike
Roman domačega pisatelja Kazimirja Kolarja (1979) se začne nedolžno, s popisi pojava čudnih lužic in še bolj čudnega obnašanja možaka, ki recimo zalije podhode z urinom ali se kako drugače podpiše na javnih mestih ali kaj pomaže z blatom, vstopa v varovane zgradbe in jih skrivnostno, neopazno zapušča. Dokler se v teh ustanovah, razširjenih po vsej celini, ne začnejo dogajati skrivnostni samomori in postanejo medijska senzacija.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura Za naročnike
Po italijanski premieri aprila v Bologni bo predstava Sveta Ivana Klavniška, ki je nastala v mednarodni koprodukciji, pri kateri sodelujeta tudi Slovensko mladinsko gledališče in skupina Laibach, režiral pa jo je italijansko-slovenski tandem ErosAntEros (Davide Sacco in Agata Tomšič), dočakala še slovensko premiero. To si bo mogoče ogledati v nedeljo, 10. novembra, na odru Linhartove dvorane Cankarjevega doma v Ljubljani, dan za tem bo sledila ponovitev, potem pa bo predstava odpotovala v Luksemburško narodno gledališče.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Film Za naročnike
Ko Jelenček Niko, ki hoče postati del Božičkove vprege (»letečih sil«), v grozi ugotovi, da potem ne bo več videl svoje družine (in to niti za božič) in da si je treba mesto v tej prestižni vpregi izboriti na tekmovanju (kdo je hitrejši, kdo bo prej onstran severnega sija in nazaj ipd.), je povsem jasno, da so temule drugemu nadaljevanju nežnega, sladkega, staromodnega Jelenčka Nika – ki je pri nas pred leti presenetljivo postal orjaški hit, tako rekoč fenomen – družinske in skupnostne vrednote ljubše od neoliberalne tekmovalnosti in trumpovske zmagovalnosti, tem bolj, ker vmes – z možno odpovedjo božiča – nakaže, kaj bi kapitalizem ustavilo vsaj tako kot covid.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Film Za naročnike
Iris (Kelsey Asbille), zjebana in stravmatizirana (nekdanja mati), zavije v globok gozd in stopi na klif, a ji samomor prepreči naključni mimoidoči, sočutni in simpatični Richard (Finn Wittrock), ki pa jo takoj zatem ugrabi – psycho. Zjeban in stravmatiziran. Iris in Rich sta perfect match – Tinderja niti ne potrebujeta. Iris kakopak zbeži (hvala bogu, da je s sabo vzela žepni nož), toda še preden rečete Begunec ali Rust Creek ali Girl in Woods, jo Rich že omami, paralizira in prelevi v negibni, nemočni, neslišni objekt, ki ga potem do konca kot paket prevaža sem ter tja, s čimer pa triler, ki ga je produciral veliki Sam Raimi, izvede antiklimaktični salto mortale, saj to, kar naj bi kritiziral (moško toksičnost in posesivnost, objektiviranje žensk), fetišistično ponuja kot svoj selling point. (Netflix)
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Film Za naročnike
Videli smo številne grozljivke, ki se dogajajo v starih podeželskih vilah in dvorcih, toda Oddity – perfektna, impozantna, čudovito sublimirana kombinacija folk horrorja, paranormalnega trilerja, kammerspiela, feminističnega slasherja, antične tragedije in whodunita – je nekaj posebnega, saj vas navdaja s permanentnim morbidnim strahom, ki ne popusti.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Film Za naročnike
Če alien v Osmem potniku ne bi raztrgal Johna Hurta, ampak bi z njim zaživel v sožitju, no, simbiozi, bi postala hibridni superjunaški Venom – tako kot alien in raziskovalni novinar Eddie Brock (Tom Hardy) v trilogiji o Venomu. Bila bila neuničljiva, strah in trepet globalnega in intergalaktičnega zla. Stalno bi se sicer prepirala, a nič ju ne bi ustavilo – in če bi John Hurt padel z letala, bi se alien prelevil v njegovo padalo. Tako kot se imperialni, sarkastični, kameradski, kanibalski, marvelizirani alien v Zadnjem plesu, sklepnem delu trilogije, prelevi v Eddiejevo padalo. In ja, bila bi skoraj tako zabavna kot Deadpool – ali pa Stan & Olio. Alien in Eddie, najboljša prijatelja (kar je prvi, je tudi drugi), ki se tokrat znajdeta na road tripu (à la Rain Man), večino časa preživita v nevadski puščavi in tajni bazi Area 51, tam, kjer ameriška vlada skriva aliene, dokaze o obstoju zunajzemeljskega življenja, toda ne pričakujte kake filmske revolucije, le boj z vesoljsko pošastjo, ki hoče osvojiti svet, novo verzijo svetega grala (Codex), nesposobne lovce na aliene, burleskni hipijevski zatok Dosjejev X (Rhys Ifans z družino), kingkongizacijo Las Vegasa, malce povsem generične alergije na javno-zasebna partnerstva (korporacije + znanost + vojska) in novo verzijo neizbežnega Bowiejevega hita Space Oddity. Ja, to je film za tiste, ki uživajo, če kakšno čudno bitje – zunajzemeljsko ali animirano – zapleše na kak slavni hit, recimo na Dancing Queen. Če ob tem še zahrope (in potegne na zver iz Disneyjeve klasike Lepotica in zver), toliko bolje. In ja, to je eden izmed tistih filmov, ki nam ponosno – ali pa naduto, če hočete – kažejo, katere hite vse si lahko privoščijo. Vsekakor,
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Film Za naročnike
Za Ameriko pravijo, da je imperij, ki se ne zaveda, da je imperij. Da je torej kot rimski imperij – in da je ravno v svoji dekadentni fazi, sredi moralnega kaosa, tik pred neizbežnim propadom. Tako meni tudi epski Megalopolis, ki ga je posnel veliki Francis Ford Coppola (zdaj pri petinosemdesetih), avtor treh Botrov, Prisluškovanja in Apokalipse zdaj. Megalopolis, ki ga je Coppola sam financiral (120 milijonov dolarjev, plus 20 milijonov za oglaševanje), je bodisi najboljši film tega tisočletja – ali pa najslabši. Odvisno od tega, kaj v tem tisočletju pričakujete od filma. Če pričakujete kaj nepričakovanega, norega, zateženega, ambicioznega, radikalnega, brezkompromisnega in singularnega, prežetega s sloganiranjem, moraliziranjem, vizijami, mitomanijo in filmskimi sanjami in verjetno obsojenega na propad, če pričakujete film, ki izgleda kot ultimativna stava, stava na vse, in ki se obenem zaveda, da bo vse izgubil, potem je to film, ki ga morate nujno videti – da ne zamudite najboljšega filma novega tisočletja.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Dogodki
13/11—16/11
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | TV Za naročnike
TV komentar / Stranka Dva deci!
Lojze Peterle je te dni v medijih obhajal 35-letnico delovanja krščanskih demokratov v Sloveniji, a kdor mu je resno prisluhnil, je opazil, da je dejansko obhajal le veličino Lojzeta Peterleta, ne pa krščanskih demokratov. Saj veste, ko je obletnica, vodja našteje svoje sodelavce, jim izreče pohvalo in poklon, jih zbere in pokaže javnosti, a Lojze Peterle tega ni naredil. Ker dejansko misli, da je to njegov praznik.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Hudo
Firma Casio, ki jo poznamo predvsem po urah, kalkulatorjih in sintesajzerjih, je s pomočjo umetne inteligence zdaj razvila robotskega ljubljenčka. Moflin je za zdaj na voljo le tistim, ki so njegovo proizvodnjo podprli na platformi za množično financiranje, prej ali slej pa si ga bodo želeli otroci po vsem svetu. Videti je kot plišasti zajec ali morski prašiček brez okončin, ušes, obraza ali repa – kosmata podolgovata kepica ima samo črne oči ter je na voljo v sivi in bež barvi oziroma, po njihovo, srebrni in zlati. Lahko se valja po rokah in ljubkuje, zaradi interakcij z lastnikom pa naj bi vsak primerek razvil svojo osebnost ter začel s premikanjem in različnimi zvoki izražati čustva, kot so veselje, žalost in jeza; sčasoma naj bi bil sposoben tudi kompleksnejših sentimentov. Trditev, da naj bi se, podobno kot ljubljenčki iz mesa in krvi, čustveno navezal na svojega človeka, je prenapihnjena, saj algoritem le analizira spremembe v okolju, ki jih zaznava s pomočjo senzorjev, in se nanje odziva. Ko se Moflinova baterija po štirih urah aktivnosti izprazni, ga je treba položiti v jajčasto košarico, da se napolni.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Ulica
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Portret Za naročnike
Matej Mihevc / Intermedijski umetnik, ki raziskuje vpliv novih tehnologij na kulturno produkcijo
Prav te dni v Novi Gorici poteka že 25. mednarodni festival sodobnih umetniških praks Pixxelpoint, eden najpomembnejših festivalov intermedijske umetnosti v našem (in širšem) prostoru, ki prepleta področja umetnosti, znanosti in tehnologije. Festival, ki ga v okviru Evropske prestolnice kulture GO! 2025 prireja Kulturni dom Nova Gorica v sodelovanju z ljubljanskim Zavodom za sodobne umetnosti Aksioma ter raste na nekdanji državni in kulturni meji, z osrednjo razstavo Spekulacija in razkroj raziskuje potencial, ki ga ima lahko fikcija kot orodje za ponovno vzpostavitev odnosa z nepopravljivo razdejanim svetom. Na razstavi svoj umetniški projekt predstavlja tudi Matej Mihevc (1995), eden najprodornejših intermedijskih in novomedijskih umetnikov mlajše generacije pri nas.
-
8. 11. 2024 | Kultura
REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih
Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
6. 11. 2024 | Kultura
Na Ljubljanskem gradu bo v petek, 8. novembra, ob 20. uri nastopila Astrid s skupino The Scandals. Astrid je mlada slovenska alter pop pevka, tekstopiska, elektronska harfistka, režiserka glasbenih videov in producentka. Kot gostje se bodo predstavili Marcel Gidote’s Holy Crab, češka psihedelična skupina, ki meša vplive rocka, krauta in jazza s sodobnim zvokom.
-
5. 11. 2024 | Kultura
Kulturna ambasada Palestine v Ljubljani
V slovenski prestolnici bo danes in v sredo že 13. leto zapored potekala Kulturna ambasada Palestine. Tokrat je posvečena kulturnemu genocidu in načinih ohranjanja palestinske kulturne dediščine v času genocida. Ločeno od ambasade se v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova drevi odpira razstava Zgodba o Gazi ostaja.
-
5. 11. 2024 | Kultura
»Pogrešam kar nekaj politikov v zaporih«
"Pogrešam strokovnjake na posameznih področjih, da bi popeljali to prelepo barko, Slovenijo, v raj. Pogrešam kar nekaj politikov v zaporih. Domačih in tujih. Pogrešam nasmejane mimoidoče. Pogrešam ostrejšo satiro! Vsak dober satirik osmeši najprej sebe, potem tiste, ki jim je satira namenjena. Torej: pogrešam modrost in pogrešam pamet. Pamet – zlasti pri sebi."
-
4. 11. 2024 | Kultura
V 92. letu starosti je umrl glasbeni producent in tekstopisec Quincy Jones, ki je veljal za eno najvplivnejših osebnosti v popularni glasbi 20. stoletja. V skoraj 70-letni karieri je vrh dosegel kot producent albuma Thriller Michaela Jacksona. Bil je tudi eden od producentov kultne pesmi We Are the World iz leta 1985.
-
4. 11. 2024 | Kultura
Knjige, ki so Hitlerju tlakovale pot in imajo močan vpliv vse do danes
S projekcijo dokumentarnega filma Knjige, ki jih ni zažgal v režiji Clausa Bredenbrocka in Jasche Hannoverja se bo danes, ob 19. uri v Mini teatru začel jubilejni, 10. festival Hiša strpnosti- Hiša drugih, ki ga pripravljata Mini teater Ljubljana in Judovski kulturni center Ljubljana. Mednarodni festival bo do 11. novembra med drugim postregel z več kot 15 filmi.
-
4. 11. 2024 | Kultura
Izšel novi album The Cure / Na naslovnici skulptura slovenskega kiparja
Britanska rock skupina The Cure je v petek izdala 14. studijski album Songs Of A Lost World. Dolgo pričakovani album sledi zatišju 16 let in ima po pisanju francoske tiskovne agencije AFP že nekaj pohval kritikov. Album je na voljo v domala vseh formatih, njegovo naslovnico pa krasi skulptura slovenskega kiparja Janeza Pirnata.
-
2. 11. 2024 | Kultura
V kinematografih je na ogled komična drama Goodrich, ki razkriva zgodbo očeta, ki ostane sam z dvojčkoma in svojo odraslo hčer prosi za pomoč pri vzgoji. Po besedag režiserka in scenaristke Hallie Meyers-Shyer je Goodrich film o odraščanju v vseh starostnih obdobjih, o sinovih in hčerkah, materah in očetih, poroki in ločitvi ter o spoznanju, da so v življenju zares pomembni tisti, ki jih imaš rad.
-
1. 11. 2024 | Kultura
"Imaš načrt, veš, kaj bi rad naredil, a notranji fašisti – strahovi, nevroze, fiksacije – te paralizirajo. Preprečujejo ti, da dosežeš te cilje. Notranji fašisti, ki nas mučijo na individualni ravni, se kažejo tudi na kolektivni. Trenutna politika kaže na to, da ljudi precej bolj učinkovito nagovoriš prek njihovih frustracij in strahov kot z racionalnostjo in argumenti."
-
1. 11. 2024 | Kultura
REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih
Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
30. 10. 2024 | Mladina 44 | Kultura | Plošča
Dolgometražni prvenec mladega ameriškega pevca Tommyja Richmana je (precej na hitro, po dodelanosti plošče sodeč vsekakor prehitro) vzniknil predvsem zaradi komada Million Dollar Baby, viralne uspešnice poletja, ki je naglo priplezala do druge stopničke Billboardove lestvice Hot 100. Glasbenik se na albumu oklepa učinkovite formule, ki jo je izpopolnil s tem megahitom, torej spajanja nostalgičnega lo-fi synthfunka, starošolskega R & B-ja in južnjaškega hiphopa, a mu pri tem nikoli ne uspe poustvariti magije, s katero je zaslovel na TikToku. Nekajkrat se ji uspe približati, predvsem s čvrstimi basovskimi linijami, a piskajoči falzet, ki nas spremlja od uvoda do zaključka izdelka, hitro postane nekoliko enoličen in rahlo prismuknjen, večkrat tako zelo, da Richman zveni kot parodija samega sebe.