-
25. 9. 2023 | Kultura
Hollywood / Po 146 dneh stavke načelni dogovor
V Hollywoodu so po 146 dneh stavke scenaristi in studii v nedeljo uspeli doseči načelni dogovor, ki bi lahko vodil v konec ene največji stavk v filmski industriji. Medtem ko so scenaristi končali stavkovne shode, pa bodo počakali do ratifikacije sporazuma, preden se bodo vrnili na delo, poroča portal Indiewire.
-
25. 9. 2023 | Kultura
Slovenka navdušila kritike v New Yorku s predstavo o umetni inteligenci
V newyorškem gledališču Culture Lab je v nedeljo potekala še zadnja uprizoritev gledališke predstave slovenske umetnice Tjaše Ferme z naslovom Bioadaptet v seriji, ki se je začela v začetku septembra in je navdušila tudi kritike časopisa New York Times.
-
24. 9. 2023 | Kultura
Zavod Maska / 30 let delovanja
Zavod Maska letos praznuje 30 let. Jubilej bodo obeležili s serijo umetniških in diskurzivnih dogodkov pod naslovom Zdaj je tukaj!, ki se bodo med 25. in 29. septembrom zvrstili na več lokacijah po Ljubljani in v kraju Mohorje.
-
24. 9. 2023 | Kultura
Fanfare Ciocărlia / Ponovno v Sloveniji
V Kinu Šiška bo 25. septembra ob 20.00 nastopila romunska zasedba Fanfare Ciocărlia, ena najpomembnejših pihalnih godb na svetu, ki so jo med drugim opazili tudi ugledni mediji, kot sta NPR in The Guardian.
-
23. 9. 2023 | Kultura
V Kinodvoru bo 27. septembra ob 20.30 premiera filma Potniki noči v režiji Mikhaëla Hersa. Film, prežet z zvoki, glasbo in barvami osemdesetih let, je intimna družinska kronika, ki najde poezijo v drobnih trenutkih vsakdanjega življenja. Po projekciji bo sledil pogovor z Mojco Blažej Cirej, voditeljico nočnih pogovorov na Radiu Slovenija.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura Za naročnike
Sredi poletja so se začele arheološke raziskave v okviru prenove osrednjega dramskega gledališča pri nas, SNG Drame Ljubljana. Arheološka izkopavanja ob Igriški ulici pred Malo Dramo, ki jim bodo sledila še izkopavanja ob Erjavčevi in Slovenski cesti, so že obrodila sadove. V sporočilu za javnost jih je predstavila vodja raziskave Maja Lavrič. Na globini 0,70 metra so naleteli na zidove stanovanjskega objekta, t. i. insule XVIII, ter cesto dekuman J. Ostaline, ki jih raziskujejo, sodijo v 3. in 4. stoletje n. št., arhitekturne prvine pa kažejo na ostanke centralnega ogrevanja. Na tem delu so v cestnih sedimentih odkrili tudi drobne osebne predmete prebivalcev Emone, med njimi dobro ohranjen bronasti novec Marka Avrelija, bronasti prstan ter fibulo oziroma zaponko za spenjanje oblačila.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura Za naročnike
Roman Jugoslavija, moja dežela Gorana Vojnovića je od leta 2012 doživel popotovanje, o kakršnem mnogi lahko samo sanjajo. Vojnović je zanj prejel nagrado kresnik, italijansko nagrado latisana per il nord est in poljsko nagrado angelus. Knjiga je doživela dve različni odrski uprizoritvi. Presunljiva zgodba Vladana Borojevića, osrednjega lika, ki išče očeta, vojnega zločinca, za katerega je mislil, da je umrl, bi lahko doživela tudi uprizoritev na filmskem platnu. A se to, vsaj za zdaj, ne bo zgodilo.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura Za naročnike
Pokončno platno s podobo majhne svetlolase deklice v rožnatem kompletku, ki se sklanja k drobnemu skuštranemu psu, zraven njiju pa mogočno straži še impozanten naguban rjav pes, skoraj tako velik kot deklica sama. Preproga, stoli in drugi predmeti v interjerju, pa tudi sproščenost izrazov in pogledov ljudi, nam dajo vedeti, da smo jih zalotili v domačem okolju, sredi najbolj vsakdanjih opravkov, svojega portretista pa so navajeni.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Plošča
Teezo Touchdown: How Do You Sleep At Night?
Ekscentrični pevec in raper Teezo Touchdown je nase resno opozoril z gostujočimi verzi na ploščah velikanov, kot sta Tyler, The Creator in Travis Scott, ker pa je s kilami žebljev vselej okrašen kot punkovsko božično drevesce, ga je hitro posvojil tudi svet visoke mode. Njegov prvenec namiguje, da bi avtor svetu naredil uslugo, če bi se osredotočil na kariero modne ikone: to je porazna, na trenutke prav boleča plošča. Teezo je sicer razvpit šaljivec in trol in morda je album pravzaprav parodija, a zares ni jasno, ali se ob poslušanju smejimo njemu ali njegovim štosom. Naj gre za rockovske popevke, nafunkirani soulovski R & B ali milenijski pop punk, plošča je ves čas tako osladna in klišejska, da bi se ob poslušanju kar nekajkrat najraje pogreznili v zemljo.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Plošča
Romy je čas, ko ima njen matični bend the xx nekakšen odmor, izkoristila za izdajo samostojnega prvenca. Ta je še eden v dolgi vrsti albumov praznovanja zlatih let komercializacije plesne kulture, je osebno nostalgično ljubezensko pismo času, ko je pevka veliko ždela in plesala v kvirovskih klubih. Produkcijska ekipa je impresivna, saj so plošček podpisali Romyjin sobendaš Jamie xx, trenutno najbolj nahajpan mojster elektronike Fread again.. in prekaljeni maček Stuart Price. Mid Air je logično skupek plesnih kosov, ki močno posegajo po euro dance in trance generiki s preloma tisočletja, muziki neskončnega dvigovanja in spuščanja med evforijo in melanholijo. Za vse je kriv Cherin comeback!
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Plošča
»Akvarelne« zvočne barve novega albuma ameriške glasbenice Laurel Halo delujejo kot kakšna podvodna različica klasik impresionističnega skladatelja Clauda Debussyja. Njene »tekoče« skladbe vas bodo spomnile na kompozicijo Watermusic II minimalista Williama Basinskija, fragmentirane orkestracije producenta Jana Jelinka ter protoambientalna dela Gymnopédies in Gnossiennes Erika Satieja. Toda njena zvočna slika je večplastnejša, celo rahlo psihedelična. Atlas nas transportira na posebne prostore, naj bo to tepka ob babičini hiši ali sublimni pogled na pozlačene Alpe v mraku, je pa tudi hvaležna zvočna kulisa za obiske notranjih svetov.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Plošča Za naročnike
The Chemical Brothers: For That Beautiful Feeling
Ali ima dvojec Chemical Brothers po slabih treh desetletjih neprekinjenega jahanja največjih svetovnih festivalov, občasno pa tudi vrhov lestvic sploh še pokazati kaj, kar bi bilo vredno posluha? Vprašanje je v trenutku, ko eno od močno priljubljenih elektronskih imen streže z jubilejnim desetim albumom, tako rekoč samoumevno. Pri plesnih projektih, ki se (nepričakovano in hitrostno) zavihtijo v višave mainstreama, je opazna težnja, da se hitro izpojejo, se začnejo mučno ponavljati ali grejo preprosto v EDM-ovske franže, po navadi, ker gre za kratkotrajen trend, ki ga industrija izkoristi in izpljune, ali ker se preprosto preveč prilagajajo zahtevam velikih odrov in širokih množic poslušalstva.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Knjiga Za naročnike
Sašo Radovanovič in Lara Dreu: Bombardiranje Slovenije 1944–1945
Avtorja sta kronološko prikazala bombardiranje britanskih in ameriških letalskih sil več deset slovenskih mest pod nemško okupacijo. Ker so zavezniki posneli učinke bombnih napadov, je delo podprto z bogatim slikovnim gradivom. Sestavni del so tudi močna nemška topovska obramba in akcije lovcev Messerschmittov, predvsem pa poimenski seznami žrtev, med zavezniškimi letalci, nemškimi vojaki in slovenskimi civilisti. Osrednja zgodba je mesto Maribor, kraj močne nemške vojaške industrije. V dobrem letu je doživel 38 večjih bombnih napadov, nebroj alarmov in predalarmov, polovica stavb je bila porušena in krepko poškodovana. Vzemimo pekel 1. aprila 1945. Ob 10.22 se je začelo bombardiranje, trajalo je dobri dve uri, nad mesto pa je prišlo deset valov bombnikov. Prizor je bil bibličen: v zraku 125 bombnikov in 48 lovcev, ki so nad mestom odvrgli skoraj 400 ton bomb. Avtor sicer ni popisoval občutja meščanov: so se veselili zadetkov zaveznikov ali nemške obrambe, ki je sestrelila tri letala? Glavni namen akcije je bil uničiti železniški most, a ga niso zadeli. Strateško bombardiranje je namreč potekalo z višine nekaj tisoč metrov, statistika pa pravi, da je ameriško letalstvo v Evropi leta 1944 dosegalo sedemodstotno zadevanje ciljev. Posebno poglavje so neeksplodirane bombe. Okupatorska vojska je bila resda dejavna pri dezaktiviranju, toda v mestu je še danes 2300 neaktiviranih bomb oziroma tisoč ton eksploziva. Ker so v večini padle v okolici tedanjega mesta in so prodrle globoko v tla, ki jih je z leti preraslo zelenje, na katerem so nato desetletja gradili nova naselja, domujejo danes številni Mariborčani nad bombnim eksplozivom. Tiste, ki so zadele samo mesto in niso eksplodirale, niti jih niso nikoli dezaktivirali, pa je avtor lociral s poimenskimi naslovi uličnih številk. Knjiga kot bomba.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Knjiga Za naročnike
Gluha soba je zvočno izoliran prostor, v katerem smo zaradi blokade zvokov od zunaj izpostavljeni lastnim notranjim procesom, poslušanju peristaltike, utripanja srca in krvožilnih magistral, zaradi tega je – menda – bivanje v takšnem zatesnjenem prostoru časovno omejeno, na dolgi rok tudi nevarno ali celo pogubno. Mojca Kumerdej je po zbirkah Fragma in Temna snov že z naslovom dala vedeti, kje je odmik od prejšnjih zbirk: to je predvsem določen čas, ko smo bili izolirani, socialno izpostavljeni vojaško odločnim in tudi glede mentalnega dometa temu primernim medijskim glasovom o kataklizmi zunaj, sicer pa zaprti v stanovanja in obsojeni na družabljenje na nedružabnih medijih. To je bil čas koronskega socialnega eksperimenta.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film Za naročnike
Dvanajstletna Mina, zvedava in zatreskana, se prijavi na avdicijo za novo plesno hiphop skupino – in na njeno veliko presenečenje jo sprejmejo. Mi nismo tako zelo presenečeni, kakor tudi nismo presenečeni, da tako entuziastično, agilno in emocionalno zapleše s svojimi sanjami, saj smo videli vsa nadaljevanja mjuzikla Odpleši svoje sanje. (Kinodvor/Kinobalon)
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film Za naročnike
Anchorage je road movie, v katerem Goli v sedlu srečajo Strah in grozo v Las Vegasu in Zaklad Sierra Madre. Gola v sedlu sta Jake (Scott Monahan) in John (Dakota Loesch), brata, totalni zgubi, ki ju je življenje – blaginja, šole, dobre karierne priložnosti ipd. – zaobšlo in ki skušata ukradena mamila, skrita v medvedkih v prtljažniku kadilaka, s Floride prepeljati na Aljasko, jih prodati in bajno zaslužiti. Na hitro hočeta obogateti in unovčiti svoje delnice v ameriškem snu. Denar leži na cesti, samo pobrati ga je treba, pravita. »Zdaj sva midva na vrsti!« Toda ko pripeljeta v puščavo, Ground Zero ameriškega sna, mentalno skreneta – na trd, oster, surov, naturalističen, jezen, antibudžeten, izgorel način. (Amazon Prime)
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film Za naročnike
Scouts Honor: The Secret Files of the Boy Scouts of America
V času, ko je med slovenske tabornike treščila spolna zloraba, bo tale doku deloval kot prava grozljivka, saj za največjega spolnega predatorja, za največjega spolnega nadlegovalca otrok, za največje leglo serijskih pedofilov razglasi Boy Scouts of America – organizacijo ameriških skavtov, ki je veljala za čisto kot ameriška pita in ameriška zastava. Za zlati standard. Če hočeš biti skavt, kaj šele starešina, moraš biti res čist, časten, moralno neoporečen, patriotski, toda skavtstvo, pravi novinar Patrick Boyle, raziskovalec in razkrinkovalec skavtskih zlorab, je vedno pritegovalo moške, ki so jih pritegovali dečki. Skavti so imeli problem. Kako so ga reševali? Logično – z zaroto molka. In skavtska organizacija, tesno povezana s cerkvijo, bodisi katoliško ali mormonsko ( ja, svoji k svojim), je res obvladala menedžiranje zarote molka (navsezadnje, za visoke standarde varnosti v skavtskem okolju je uradno skrbel obsojeni pedofil). Niso hoteli, da razkritja in škandali prestrašijo starše malih skavtov in odženejo sponzorje. Spolne zlorabe so bile epidemične (spolne zlorabe je prijavilo 82.209 posameznikov!), epidemično pa je bilo tudi prikrivanje.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film Za naročnike
Roman Smrt deklice z vžigalicami, ki ga je leta 2002 objavil Zoran Ferić, je skušal biti hrvaški Twin Peaks, film, ki ga je Goran Kulenović, režiser serije Črno-beli svet, posnel po njem, pa skuša izgledati kot skandinoir (s pridihom Kroga, Izganjalca hudiča in celo Ducata umazancev). Rab, kjer se dogaja (leta 1992, ja, tik pred začetkom »domovinske vojne«), je videti kot mračno, morbidno, zapuščeno, ledeno mestece v kakem norveškem fjordu. Vsi se poznajo. Vsi drug o drugem vse vedo. Čisto vse. Drug drugega celo bolje poznajo kot sami sebe. Tudi drug drugega ščitijo, pa čeravno s tem ščitijo le sami sebe, saj si tako vedno znova zagotovijo roko, ki bo umila roko. Quid pro quo imajo v genih. In na ta otok, zatopljen v preteklost in prežet z miti, fantazmami in identitetno politiko, ki so tako zakoreninjene, da imajo moč ideologije, se po ločitvi vrne moški, ki ga je zapustil – Fero (Ozren Grabarić), patolog. In vrne se ravno v pravem trenutku – nekdo namreč umori migrantko, romunsko nebinarno prostitutko, »deklico z vžigalicami«, umori pa jo tako groteskno in grizlijevsko, da se zdi, da jo je pokončala pošast. Fero in robustni inšpektor Mungos (Goran Navojec), mladostna prijatelja, skušata ugotoviti, kdo je ta pošast, osumljeni pa so praktično vsi moški, od pisatelja (Voja Brajović) do žalujočega Globusa (Slavko Sobin), saj so bili, kot kažejo medicinske kartoteke (ne sprašujte), tako rekoč vsi žrtvini klienti.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film Za naročnike
Ko bi se slovenski naslov filma A Haunting in Venice, posnetega po romanu Agathe Christie (nadaljevanje franšize, ki sta jo spočela Umor na Orient ekspresu in Smrt na Nilu), glasil vsaj Strah v Benetkah ali Strahovi v Benetkah ali Strašenje v Benetkah ali Groza v Benetkah ali Duhovi v Benetkah ali Skrivnosti Benetk – magari Umor v Benetkah ali Smrt v palači ali Smrt v beneški palači, navsezadnje, »smrt«, ki jo leta 1947 preiskuje elegantni, afektirani, brkati, simpatično mizantropski, vsevedni in vsevidni Hercule Poirot (Kenneth Branagh), belgijski Sherlock Holmes (s sabo ima tudi Watsona, alias Portfoglia, telesnega stražarja, ki ga varuje pred feni in fenicami in ki ga igra Riccardo Scamarcio), po novem rezident Benetk, se je zgodila prav tam, v beneški palači. Samo Smrt v Benetkah ne – nikar! In nikdar!
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film
V vojnah so jih uporabljali za topovsko hrano
Tiste, ki ste se spraševali, kdo za vraga je na roko in z dinamitom – napol samomorilsko – razbijal skale v francoskih in švicarskih Alpah, kjer so zrasli vsi tisti neverjetni gorski tuneli in vrtoglave železnice, bodo odgovor dobili v francoskem animiranem filmu Psom in Italijanom vstop prepovedan, v katerem Alain Ughetto avtobiografsko – da ne rečem avtofikcijsko (in metafikcijsko, če hočete) – pokaže, da so to počeli migranti.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Dogodki
Premiera 26/09 ob 19.30
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | TV Za naročnike
Takole se je začela Tarča v četrtek, 14. septembra. Erika Žnidaršič: »Dober večer! Tarča nocoj s predsednicami in podpredsednicami političnih strank o prihodnosti slovenske politike. Tanja Fajon, predsednica SD, Asta Vrečko, predsednica Levice, Jelka Godec in Vida Čadonič Špelič, podpredsednici SDS in Nove Slovenije, namesto že potrjene podpredsednice Gibanja Svoboda Urške Klakočar Zupančič pa so nam tik pred zdajci v oddajo poslali poslanko Tamaro Vonta. Komaj so se začeli postopki evidentiranja kandidatov za evropske volitve, že so se začela prerivanja. Kdo si želi v Bruselj in tja ne bo mogel …« Naj se na tej točki ustavimo. Saj vsi vemo, zakaj so izbrali žensko sestavo. Takole gredo stvari. V SDS so se odločili, da bodo poslali v Tarčo Jelko Godec. Pravzaprav se ni bilo treba veliko odločati; jasno je, da se Janša v takih oddajah ne pojavlja, kajne? No, pride le, če pride iz Svobode Robert Golob. Potem pride tudi Janša.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Hudo
Prenosni gramofoni, umeščeni v kovček, so se uspeli obdržati tako v retro obliki kot v sodobnejših izpeljankah – te poleg glasbe z analognih plošč predvajajo še takšno iz digitalnih virov –, zdaj pa so firmo LG navdihnili, da je v kufer vtaknila kar tablični računalnik. Ta kakopak lahko predvaja tudi muziko, a verjetno marsikdo od tablice s 27-palčnim zaslonom pričakuje precej več zabave. Kovček z ročajem je tanek in omogoča enostavno prenašanje; StanbyMe Go, kot se zadeva imenuje, pa zahvaljujoč brezžični povezavi s spletom ter bateriji predvaja razne vsebine do tri ure, preden zahteva polnjenje. Kadar je tablica dvignjena in na stojalu štrli iz kovčka, jo lahko za predvajanje filmov ali drugih vsebin uporabljamo nameščeno v pokončnem ali ležečem položaju, pospravljena v kovček pa je uporabna še kot igralna plošča, na primer za računalniški šah ali kakšne druge igre, ki jih omogoča zaslon na dotik. Tablica v kovčku je za zdaj na voljo v prednaročilu, do naslednjega poletja pa se že znajo najti mandeljci, ki jo bodo vlekli na piknike in celo na plažo, če ne zaradi drugega pač zato, da ne zamudijo katere od športnih tekem.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Ulica
Maša, Ema, Luka, Jasna in Taja
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Portret Za naročnike
Lukas Miheljak / Montažer, ki se kljub mladosti lahko že pohvali s številnimi uspešnimi projekti
Montiral je številne videospote za najbolj zveneča imena domače glasbene scene – Laibach, MRFY, Joker Out, Senidah –, trenutno pa se pripravlja na montažo igranega filma Fantasy, težko pričakovanega celovečernega prvenca režiserke in scenaristke Kukle. Pregledovanja in montiranja sveže posnetega materiala se vsakič znova loteva z iskreno navdušenostjo in ljubeznijo do svojega dela, pa tudi do filmske umetnosti na splošno.
-
22. 9. 2023 | Kultura
Vodnik po klubskih dogodkih / REJVikend
Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
20. 9. 2023 | Kultura
Film Resnica z Niko Rozman prejemnik študentskega oskarja
Polurna nemško-srbska drama Resnica (Istina) režiserke Tamare Denić z igralko Niko Rozman je prejemnica nagrade Ameriške akademije filmskih umetnosti in znanosti. Nagrajeni filmi lahko s tem priznanjem kandidirajo tudi za prestižne oskarje. Podelitev študentskih oskarjev bo 24. oktobra, piše spletni portal MMC RTV Slovenija.
-
20. 9. 2023 | Kultura
Tragedija sveta, ki ga drži v pesti zločinska samovolja
V SNG Drama Ljubljana bodo novo sezono začeli 23. septembra ob 20.00 s premiero drame Antigona Dominika Smoleta v priredbi in režiji Janeza Pipana. Antigona velja za najpomembnejšo slovensko dramo, ki od nastanka pa vse do danes ni izgubila poetične moči in miselne veljave. V 21. stoletju je še vedno veliki tekst, a tudi véliko gledališče, tragedija sveta, ki se ga polašča in ga drži v pesti zločinska samovolja.
-
20. 9. 2023 | Kultura
Sistem ljudi, ki želijo biti bogovi
V Prešernovem gledališču Kranj (PGK) bo danes, ob 19.30 kranjska premiera avtorskega projekta Lee Kukovičič Zadnji Hamlet. V uprizoritvi, ki je nastala v koprodukciji zavoda Bunker in PGK, se Lea Kukovičič ukvarja tako z družino kot tudi patriarhatom.
-
19. 9. 2023 | Kultura
Padec v praznino, sekunda popolne negotovosti
V prostoru za umetnost NOT na Vodnikovem trgu v Ljubljani bo 19., 20. in 21. septembra ob 20.00 nastopila umetnica Sanja Nešković Peršin s performansom Trenutek pred tem. V njem s perspektive negotove sedanjosti vzpostavi notranji dialog, v katerem poustvari občutek napetosti, ki nastopi pred samo razrešitvijo pričakovanja.