• STA

    14. 1. 2025  |  Kultura

    Kulturni terorist

    V prvem preddverju Cankarjevega doma bodo danes ob 20. uri odprli razstavo Dušan Jovanović - kulturni terorist, ki bo predstavila življenje in delo gledališkega ustvarjalca, ki je pomembno zaznamoval 20. stoletje. Razstavo sta pripravila Slovenski gledališki inštitut in Cankarjev dom.

  • STA

    13. 1. 2025  |  Kultura

    »Njegova genialnost nas bo še naprej navdihovala«

    V 83. letu starosti je umrl italijanski fotograf Oliviero Toscani. Po poročanju tujih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na njegovo družino, je Toscani danes umrl po hudi bolezni. Italijan je mednarodno prepoznavnost dosegel s provokativnimi oglaševalskimi kampanjami za modno znamko Benetton.

  • Uredništvo

    13. 1. 2025  |  Kultura

    »Bogati še naprej bogatijo, revni drsijo globlje v revščino«

    "Na številke se spoznam, ker vodim glasbeno založbo, ne zaradi svojega ustvarjalnega dela. Pri Spotifyu so lani sklenili, da ne bodo plačevali nobenega honorarja za predvajanost za pesmi, ki imajo manj kot tisoč predvajanj. Zaradi tega novega ukrepa so morali razkriti številke poslušanosti in izkazalo se je, da več kot devetdeset odstotkov pesmi ne doseže praga tisočih predvajanj. Platforme demokratizirajo v smislu, da lahko nanje vsak naloži svojo glasbo. Vprašanje pa je, ali bo to glasbo kdo slišal. Algoritem v ospredje potiska mainstreamovski pop. Struktura Spotifya in drugih pretočnih platform je odraz poznega kapitalizma – en odstotek pesmi dobi 95 odstotkov predvajanj. Bogati še naprej bogatijo, revni drsijo globlje v revščino; vse skupaj res ni pozitiven model."

  • STA

    13. 1. 2025  |  Kultura

    Ko se nasmehne barva

    V Galeriji Instituta Jožef Stefan v Ljubljani bodo danes odprli razstavo Ko se nasmehne barva Marjance Jemec Božič. Ta po besedah Judite Krivec Dragan pripada skupini ilustratork, ki so kot prve diplomantke novoustanovljene Akademije za likovno umetnost v Ljubljani svoje opuse posvetile podobam v knjigah in revijah ter se jih je prijel vzdevek pravljičarke.

  • STA

    13. 1. 2025  |  Kultura

    V Ljubljano prihaja razstava Marine Abramović in Ulayja

    V Muteju in galerijah mesta Ljubljana v letošnjem letu napovedujejo številne odmevne razstave. V Galeriji Cukrarna bodo pripravili veliko razstavo Art Vital Marine Abramović in Ulaya, v Mestni galeriji Ljubljan razstavi Zore Stančič in Staneta Jagodiča, v Galeriji Jakopič razstavo članu agencije Magnum, Paolu Pellegrinu, v Galeriji Vžigalica pa etrospektivo priznanega japonskega umetnika Yoshia Nakajime.

  • Damjana Kolar

    11. 1. 2025  |  Kultura

    Film tedna / Vsi odtenki svetlobe

    V Kinodvoru bo od 15. januarja na ogled film Vsi odtenki svetlobe, ki prepleta zgodbe treh žensk različnih generacij. Gre za prvenec indijske režiserke Payal Kapadia, ki je prejel veliko nagrado žirije na festivalu v Cannesu.

  • Uredništvo

    10. 1. 2025  |  Kultura

    »Nepremičninski davek ni nova in nepravična obremenitev, ampak zapoznel izravnalni ukrep«

    "Za prihodnost države in kvaliteto življenja vseh njenih prebivalcev je pri nepremičninskem davku najbolj ključno vprašanje, ki presega merilo posameznih investitorjev in nepremičninskih portfeljev. Ambiciozna stanovanjska politika, katere sestavna dela sta poleg gradnje javnih najemnih stanovanj tudi pravična obdavčitev in nadzor nad uporabo nepremičnin, pomeni možnost države, da usmerja racionalno in trajnostno poselitev. "

  • STA

    10. 1. 2025  |  Kultura

    Ivana Djilas / »Vem, kako je biti neviden«

    V Plesnem teatru Ljubljana (PTL) bo ob 20.00 ljubljanska premiera plesno-gledališke predstave Knjiga mojih življenj režiserke Ivane Djilas po literarni predlogi Aleksandra Hemona. V predstavi, ki je nastala v koprodukciji Plesnega teatra Ljubljana in Anton Podbevšek teatra, ustvarjalci opozarjajo na nevidne ljudi v vsakodnevnih kriznih žariščih in konfliktih v svetu. 

  • Dora Trček

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  Za naročnike

    Svet magije in svetlobe

    Ob stoti obletnici rojstva znamenitega italijanskega pisatelja in novinarja Itala Calvina (1923–1985), ki je bil ob smrti najbolj prevajani sodobni italijanski pisatelj, je pri založbi Mladinska knjiga leta 2022 izšla dvojica knjig Italijanske pravljice 1 in Italijanske pravljice 2 – kompletni prevod monumentalne zbirke ljudskih pravljic s celotnega italijanskega jezikovnega območja, ki jih je Calvino po vzoru bratov Grimm pripravil leta 1956 in so si že kaj kmalu po izidu prislužile status klasike. Za obsežen prevod 200 pravljic je poskrbel Gašper Malej, likovno podobo pa je kraljem, kraljičnam in drugim literarnim junakom, predvsem pa kulisi tople italijanske krajine, vdihnila priznana ilustratorka Ana Zavadlav (1970), ki je za projekt – do danes svoj najobsežnejši – pred mesecem dni prejela nagrado Hinka Smrekarja, najvišje slovensko priznanje na področju ilustracije. Njene ilustracije italijanskih pravljic, nad katerimi so navdušenje izrazili tudi Calvinovi dediči, so bile že na mednarodnem knjižnem sejmu otroške in mladinske literature v Bologni leta 2023 uvrščene na razstavo Italian Excelence. Illustrations for Italo Calvino, kjer je žirija med 521 ilustracijami iz 47 držav izbrala 30 zmagovalnih del, ki so bile razstavljene ob besedilih italijanskega avtorja. Zanje je istega leta prejela tudi Levstikovo nagrado, ki jo Mladinska knjiga podeljuje za dosežke na področju otroške in mladinske književnosti.

  • Borja Borka

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Plošča

    Sun Ra Arkestra: Lights On A Satellite

    Kultni, legendarni, edinstveni in nezemeljski Arkestra praznuje neverjetnih sto let svojega liderja, še vedno popolnoma vitalnega saksofonista Marshalla Allena z albumom, na katerem izstopata predvsem zvočna urejenost in brezhibnost kakovosti posnetkov glasnega štiriindvajsetčlanskega benda. Sicer je Lights On A Satellite klasično arkestrovski v tem, da gre za dokaj markantno (in nehierarhično!) mešanico tradicionalnega in »brezčasnega« big band jazza, odpičenih ekskurzij v kakofonijo, iskrivo progresivnih vrinkov, komunalnih napevov … Dodatna opomba: ob okroglem jubileju bi se končno spodobil tudi prvenec pod Allenovim imenom. In res, krožijo govorice, da bo izšel še letos!

  • Jaša Bužinel 

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Plošča

    Tachyon: V ovoju inkompatibilnih odmevov …

    Velik segment sodobne elektronike, ki zavestno ustvarja vtis, da se ne jemlje preveč resno, zaznamujeta cinizem in samoironija. Nova plošča nekdanjega klubskega maratonca, mladega ekscentrika Jerneja Grmeka, je s svojo neizmerno razigranostjo čisto nasprotje – produciranje muzike z iskreno otroško radovednostjo. Postinternetnih weirdcore, dreamcore in vaporwave estetik se Tachyon loteva z obilo humorja (glej naslove komadov), značilnega za chiptune in IDM-sceno devetdesetih let. Plod te fuzije je sanjav, radosten, retronostalgičen izraz, poln zabavnih samplov, zagličanih in osembitnih zvokov, žarečih sintov in vratolomnih brejkov, ki bi lahko bili tudi lušten soundtrack imaginarne arkadne igre.

  • Gregor Kocijančič

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Plošča

    Daniel Blumberg: The Brutalist OST

    Ena od najbolj izstopajočih razsežnosti prihajajočega filma Brutalist, zaradi katere ta epska dekonstrukcija ameriških sanj deluje tako zelo monumentalno, je čudovita glasba britanskega skladatelja Daniela Blumberga, sicer vizualnega umetnika in nekdanjega frontmana shoegaze zasedbe Yuck. Že med uvodno špico, ki jo spremlja srce parajoča glavna tema, napisana za pihalni orkester, je jasno, da smo v zares dobrih rokah, a pravzaprav kasneje še bolj prepričajo kaotični izbruhi jazzovskih improvizacij in nežne, pretanjene, vendar rahlo disonantne melodije, odigrane na preparirani klavir in obogatene s škripajočimi zvoki kovine. Čeprav se Blumbergove skladbe zelo premišljeno odzivajo na dogajanje v filmu, imajo izjemen učinek tudi brez filmskega konteksta. Soundtrack leta.

  • Jaša Bužinel

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Plošča  Za naročnike

    Kim Deal: Nobody Loves You More

    Za nekatere stvari je preprosto potreben čas, recimo tudi za prvi uradni album vplivne ameriške rokerice, ki je strune ribala že konec osemdesetih let, najprej kot basistka in pevka legendarne zasedbe The Pixies (med drugim je zaznamovala njen prelomni prvenec Surfer Rosa, 1988), kasneje kot ustanoviteljica skupine alt rock favoritov The Breeders in še kasneje benda The Amps. Z zamislijo o solo albumu se je sicer spogledovala že leta 1994, ko je s skupino The Breeders imela premor, a je bilo potrebnih še nadaljnjih 30 let, med drugim tudi zaradi različnih odvisnosti, rehabov in drugih osebnih križev, da je zamisel dozorela. Z Nobody Loves You More dobivamo celovit avtorski statement danes 63-letne glasbenice, ki se kot ena redkih lahko pohvali tudi s tem, da je ogrevala ne le za Nirvano, ampak tudi za aktualno pop zvezdnico Olivio Rodrigo, saj je ta njena velika fenica.

  • Bernard Nežmah

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Knjiga  Za naročnike

    Enej Silvij Piccolomini Pij II.: Zgodnji humanistični spisi in zapisi o slovenskem ozemlju 

    Toda obenem je tudi avtor lahkožive komedije Hriziada. Ko je pred 50 leti ljubljanski kino Sloga polnil dvorano s predvajanjem erotičnih filmov o obscenostih za samostanskimi zidovi, si živa duša ni predstavljala, da je to tematiko že pred 500 leti popisal avtor, ki je pozneje postal papež. A ne kot moralist, ki bi se zgražal nad lahkoživimi menihi, temveč kot verzirani poznavalec bordelov, ki mu ni tuja niti strategija, kako igriva meniha na novo prižgeta vnemo svojih kurtizan, ki sta ju zaradi drugih klientov začeli zapostavljati. Francoski psihoterapevti so v zadnjem mileniju vpeljali pojem perverznih narcisov/narcis in začeli iskati poti, kako naj se nesrečni zaljubljenci izmotajo iz toksičnih razmerij, bodoči papež pa je to počel že v spisu Zdravilo za ljubezen, v Hanibalovem pismu pa je popisal umetnost pisanja ljubezenskih epistol.

  • Matej Bogataj

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Knjiga  Za naročnike

    Nina Kremžar: Opazovalnica

    Zbirka kratkih zgodb Opazovalnica, prvenec Nine Kremžar (1993), je spisana pridušeno, torej v pretežno upočasnjenem tempu, in distancirano, čeprav je kakšna zgodba tudi dramatična, z živahnimi dialogi, brez pripovednih veznih in pojasnjevalnih, deskriptivnih delov. To samo potrjuje raznovrstnost te pisave, v vseh pogledih, motivno in glede pozicije izjavljanja.

  • Marcel Štefančič jr.

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Film

    Je bil Jezus Kristus vegetarijanec?

    Kaj, če je bil Jezus Kristus vegetarijanec? Ta ideja, ki jo »potrdi« neki stari apokrifni evangelij (cerkev je to dva tisoč let »prikrivala«), tako navduši Kamerona Watersa in Kipa Andersena, avtorja tegale hektičnega, zadihanega, aktivističnega, michaelmoorovskega, zmerno konspirološkega, čisto zabavnega dokuja (in dokuja Seaspiracy), da kreneta na šestletni globalni trip, ki naj bi jima odgovoril ne le na vprašanje, ali je mogoče poduhovljeno ubijati in jesti živali, ampak tudi na vprašanje, zakaj kristjani tako neženirano pobijajo in jedo živali (navsezadnje, dobrega kristjana prepoznaš po lovski puški).

  • Marcel Štefančič jr.

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Film  Za naročnike

    Na polno!

    Ben, dvanajstletni sin ločenih staršev, skrbnik redkih živali, pevec in mojster kulinarike, niti ne ve, da ima težave s težo, dokler ga ne začne sošolec Max kruto šikanirati in sramotiti. A ko se to zgodi, sklene, da bo radikalno shujšal – in zapeljal Maxovo sestro. Na dobrodušen, simpatičen, niti malo toksičen način. Odraščanje je že itak težko in mučno – kaj šele odraščanje v toksičnem okolju, v dobi digitalnih strojev za poniževanje in sramotenje.

  • Marcel Štefančič jr.

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Film  Za naročnike

    A Real Pain

    Če hočete videti duhovit, razigran, lahkoten, odlično odigran, dobro poantiran film, si poglejte road trip A Real Pain, v katerem sta David (Jesse Eisenberg) in Benji (Kieran Culkin) bratranca, »tako rekoč brata«, ki se – v spomin na svojo poljsko babico – odpravita na Poljsko, kjer si organizirano ogledata Varšavo in Lublin, pa tudi ostanke »zelo dobro ohranjenega« nacističnega koncentracijskega taborišča Majdanek. David je srečno poročen, a zategnjen, neopazen in nevrotičen – do smrti bi lahko igral Woodyja Allena. Benji je zabaven, družaben in nefiltriran, saj »osvetli prostor, v katerega vstopi, a se potem na vse, ki so tam, poserje« – do smrti bi lahko igral v Nasledstvu.

  • Marcel Štefančič jr.

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Film  Za naročnike

    Nr. 24

    Kdor je videl sodobne norveške vojne filme, kot so recimo Max Manus, Dvanajsti človek, Hamsun, Pobeg iz Katterata, Quisling, Največji zločin in Konvoj, se zaveda, da so Norvežani kralji sodobnega vojnega filma. Nr. 24 – Številka 24 – pa je najboljši norveški slovenski vojni film. Zrel, trezen, bistven, nujen. Ničesar ne skriva, ko prikazuje vojne operacije Gunnarja Sønstebyja (Sjur Vatne Brean), največjega in najudarnejšega norveškega gverilca, likvidatorja in saboterja med II. svetovno vojno, danes nacionalnega junaka. Gledamo ga, kako v Rjukanu razstreljuje nemške komplekse, kako hladnokrvno – v maniri eksekutorja – pobija okupatorske oficirje in vojake in kako neusmiljeno – ja, v maniri zunajsodnega eksekutorja – pobija kolaborante, kvislinge, domače izdajalce. Včasih njegovim eksekucijam sledijo nemške represalije – streljanje talcev.

  • Marcel Štefančič jr.

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Film  Za naročnike

    Paznica

    V danski Paznici, ki jo je posnel Gustav Möller, avtor sijajnega telefonskega trilerja 112, gibanje #MeToo in moško gibanje trčita v ječi. Eva (Sidse Babett Knudsen) je zelo priljubljena paznica v moški kaznilnici – vedno prijazna in vljudna, diskretna in nevsiljiva. Po malem je utopistka, prepričana, da je nasilne, brutalne, toksične moške mogoče rehabilitirati. Z meditacijo. Ali matematiko. In glej – tudi jetniki so prijazni in vljudni do nje.

  • Izak Košir

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Dogodki

    Pozor, kultura

    14/01—07/03

  • Stanka Prodnik

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  TV  Za naročnike

    TV komentar / Ubogi davčni utajevalci

    Vse skupaj se je začelo konec lanskega leta, ko je davčna uprava javno sporočila, da je od platforme OnlyFans, kjer lahko vsakdo v zameno za plačilo ponuja svoje gole, erotične ali pa prave pornografske posnetke in fotografije, pridobila seznam slovenskih izvajalcev te dejavnosti. OnlyFans je še ena od platform, kot so Uber, Glovo, Airbnb in Booking, le da predmet ponudbe niso prevozi, stanovanja ali dostava, ampak telesa in seks. Družba OnlyFans izvajalcu pobere 20 odstotkov, preostalih 80 odstotkov pa nakaže izvajalcu na njegov račun. No, teh 80 odstotkov je prejemek kot vsak drug. In vsak, ki dobi neki prejemek za svojo dejavnost, je tudi v Sloveniji od njega dolžan plačati davke in druge prispevke. Če tega ne stori, dela na črno.

  • Saša Eržen

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Hudo

    Avtomatizirano ščetkanje

    Z letošnjim letom se rojeva nova generacija, ki je naslednica generacije alfa in nosi ime beta. Gre za prvo generacijo, ki bo v celoti odraščala v dobi umetne inteligence. Če ji bo kaj prihranjeno, zna biti to klasično ščetkanje zob. Pojavil se je namreč pripomoček Willo Auto Flo+ za popolnoma avtomatsko umivanje otroških zob; otrok mora krtačko, oblikovano kot črka u, le vtakniti v usta ter pritisniti gumb naprave, da jo vklopi. Voda in tekoča zobna pasta nato potujeta v ščetkino glavo, ščetine nežno zavalovijo po zobovju in dlesnih, na polovici pa je treba ščetko obrniti, da očisti še zobe na drugi čeljusti. Aparat ves čas srka ter odplakuje vodo z zobnimi oblogami, ostanki hrane ter zobne paste in jo na koncu spusti v umivalnik. Na težko dostopnih mestih naj bi Willo odstranil sedemkrat več oblog kot klasična ščetka. Obstajajo tri velikosti za rastoča zobala: majhna za froce od 5 do 7 let, srednja za od 8 do 11 let in velika od 12 do 13 let. Odrasle, ki so očitno bolj sprijaznjeni z lastnoročnim umivanjem zob, za zdaj še povsem ignorirajo.

  • foto: Igor Škafar

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Ulica

    Klara

  • Izak Košir  |  foto: Lucija Rosc

    10. 1. 2025  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Portret  Za naročnike

    Masharik / Bend, ki je združil »otroke cvetja«, ki prinašajo pomlad

    »Obteži me s kamnom,/ da ostaneva na dnu morja,/ tam je tišina,/ tam je milina,/ tam moja duša počiva,« ponavljajo v pesmi Na dnu morja, ki ji je »akademija«, sestavljena iz domačih glasbenih kritikov, novinarjev in strokovnjakov, v glasbeni oddaji 33/45 na TV Slovenija nedavno podelila laskavi naziv slovenske skladbe leta 2024. A ni bila edina opažena; Brat moj je bila lani največkrat predvajana skladba na Radiu Slovenia International (SI), Otroci cvetja, v kateri nam kličejo »mi smo otroci cvetja / in prinašamo pomlad«, pa na Radiu Koper.

  • Damjana Kolar

    10. 1. 2025  |  Kultura

    REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih

    Ne veste, kam v petek, soboto in nedeljo zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.

  • Uredništvo

    9. 1. 2025  |  Kultura

    Zaradi kritike Izraela lahko izgubite tudi mesto na doktorskem študiju

    "V reviji Cukr sem omenjala tišino v polju kulture in institucijah sodobne umetnosti v povezavi z genocidom, ki ga Izrael s pomočjo zahodnih držav izvaja nad Palestinci, ter o ekocidu in urbicidu, ki se odvija na palestinskem ozemlju. Navkljub vsakodnevnemu prenosu podob, ki prikazujejo pobijanje, mučenje in načrtno stradanje Palestincev, je to ena od bolj nezaželenih tem v kulturnem prostoru, še posebej v nemško govorečem in znotraj tistih institucij, ki so povezane z večjim finančnim kapitalom, denimo Documenta, Bienale, večji festivali, muzeji in galerije. Znotraj teh prostorov obstaja tišina oziroma nadzorovana naracija o Palestini, podobno kot v politiki in gospodarstvu, še posebej tam, kjer se trguje z orožjem ali drugimi produkti, ki uničujejo, pobijajo, mučijo ali služijo nadzoru palestinskega ozemlja in drugim interesom v državah na Bližnjem vzhodu."

  • STA

    8. 1. 2025  |  Kultura

    Film s slovenskim igralcem v glavni vlogi v tekmovalnem programu na festivalu Max Ophüls Preis

    Kratki film Skin on Skin v režiji Simona Schneckenburgerja in z Jurijem Drevenškom v glavni vlogi se je uvrstil v tekmovalni program 46. filmskega festivala Max Ophüls Preis v Nemčiji. Film bodo na festivalu prikazali 22. januarja v tekmovalni sekciji srednjemetražnih filmov, kar bo tudi nemška premiera filma.

  • STA

    8. 1. 2025  |  Kultura

    Mineva 90 let od rojstva »kralja rock and rolla«

    Pred 90 leti se je v Mississippiju rodil Elvis Presley, ki je obveljal za kralja rock and rolla in enega najbolje prodajanih glasbenih izvajalcev vseh časov. Uspel je s skladbami, kot so Jailhouse Rock, Suspicios Minds in Love Me Tender, in s svojo pojavnostjo oz. samosvojo podobo, ki je privlačila zlasti mlade. Uveljavil se je tudi kot igralec.

  • STA

    7. 1. 2025  |  Kultura

    In beseda leta je ... genocid

    Beseda, ki je najbolj zaznamovala leto 2024, je po izboru javnosti postala genocid, ki je dobila 2801 glas. Med 11 finalistkami so jo razglasili danes na ZRC SAZU, kjer so razglasili tudi kretnjo leta, ki jo izbira Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Največ glasov je dobila kretnja za mir.