15. 8. 2003 | Mladina 32 | Kultura
So zadrti škofje in so liberalni škofje. Ampak ne pri nas.
© Tomo Lavrič
Škofje Episkopalne cerkve, ameriške veje Anglikanske cerkve, so v torek, petega avgusta, uradno potrdili imenovanje brez precedensa. Imenovali so namreč škofa, ki je javno in brez zadržkov priznal svojo homoseksualnost. Po živahni razpravi so škofje z dvainšestdesetimi glasovi za in s petinštiridesetimi proti imenovali Gena Robinsona za škofa v škofiji New Hampshire. Revolucionarno novico je oznanil Frank Griswold, predsednik škofovske konvencije, ki se je zbrala v Minneapolisu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
15. 8. 2003 | Mladina 32 | Kultura
© Tomo Lavrič
Škofje Episkopalne cerkve, ameriške veje Anglikanske cerkve, so v torek, petega avgusta, uradno potrdili imenovanje brez precedensa. Imenovali so namreč škofa, ki je javno in brez zadržkov priznal svojo homoseksualnost. Po živahni razpravi so škofje z dvainšestdesetimi glasovi za in s petinštiridesetimi proti imenovali Gena Robinsona za škofa v škofiji New Hampshire. Revolucionarno novico je oznanil Frank Griswold, predsednik škofovske konvencije, ki se je zbrala v Minneapolisu.
To glasovanje je uspelo kljub ostremu nasprotovanju konservativne duhovščine. Zadeva je bila še toliko bolj občutljiva, saj je v Anglikanski cerkvi prišlo do pravega razkola. Ja, do shizme. V zadnjih dneh pred usodno odločitvijo je skupina 24 konservativnih škofov zagrozila, da bo zapustila Cerkev, če bo homoseksualni duhovnik imenovan za škofa. Ko so Gena Robinsona vprašali po tej nevarnosti, je odločno odvrnil: "Ali bi s svojim odstopom ohranil enotnost v Cerkvi? Ne verjamem. To vprašanje ne bo kar samo od sebe izpuhtelo. In tudi jaz sam ne bom izpuhtel."
Škofje in kolegij laikov znotraj Ameriške episkopalne cerkve so v nedeljo s predhodnim glasovanjem že z dvetretjinsko večino potrdili šestinpetdesetletnega Gena Robinsona na čelo škofije. Vendar se konservativci niso kar tako vdali. V ponedeljek naj bi drugo glasovanje dokončno potrdilo imenovanje homoseksualnega škofa. Glasovanje pa je padlo v vodo zaradi obtožbe tik pred zdajci. Duhovnika Robinsona so zoprniki obtožili neprimernega spolnega vedenja.
Zaradi obtožb glede neprimernega vedenja je bila sprožena preiskava, a je bila že v torek prav hitro končana, saj se je izkazalo, da Robinson ni zagrešil prav nič dvomljivega, kaj šele kaznivega. Vsaj tako je izjavil Gordon Scruton, škof iz Massachusettsa, ki je vodil celotno preiskavo. Njegovo mnenje je bilo nedvomno v prid Robinsonu, tako da je homoseksualni duhovnik v torek lahko urbi et orbi postal zapriseženi škof. "Nikakršnega elementa nisem ne videl ne našel, ki bi upravičeval nadaljevanje te preiskave," je bil neomajen škof Scruton, ko je vso zadevo predstavil tudi tisku. Ob tem je prišla na dan zgodba, ki naj bi očrnila Gena Robinsona. David Lewis, mož, ki je pastorja obtožil "neprimernih gibov", v resnici ni imel kaj povedati. Rekel je, da se ga je duhovnik večkrat dotaknil s komolcem in po hrbtu, medtem ko se je z njim pogovarjal. Za škofa Scrutona je bil vse skupaj navaden ništrc.
Častiti Gene Robinson je ločenec in oče dveh otrok. Že leta 1990 je javno priznal homoseksualna nagnjenja. Že trinajst let živi s svojim partnerjem. Njegova junijska izvolitev v njegovi škofiji je zbudila veliko zanimanje mednarodne javnosti. Zaradi posledic tako za Ameriško episkopalno cerkev kot za svetovno anglikansko skupnost.
Vendar so za Anglikansko cerkev vseeno prišli hudi časi. Nadškof iz Canterburyja, Rowan Williams, duhovni vodja Anglikanske cerkve, se je po izvolitvi homoseksualnega škofa nemudoma odzval in predvidel "težke dneve" za anglikansko skupnost. "Upam, da bosta Ameriška episkopalna cerkev in anglikanska skupnost imeli priložnost preučiti razvoj, še preden bodo padle pomembne in dokončne odločitve kot odgovor na sedanja vprašanja," je nadškof povedal v uradnem sporočilu. "Povedal sem že, da moramo biti kot Cerkev zelo pozorni, ko sprejemamo svoj delež odločitev v svetu, odločitev, ki imajo posledice tudi v Cerkvi," je dodal nadškof, ki sicer velja za liberalnega moža.
Po nadškofovem prepričanju bo ameriška odločitev za izvolitev homoseksualnega škofa imela "neogibno težo za anglikansko skupnost po vsem svetu, dandanes pa je še prezgodaj, da bi lahko rekli, kakšen bo izid. Izjemno pomembno je, da pomirimo zaskrbljenost in potrebe tistih, ki so v naši skupnosti hudo zaskrbljeni zaradi tega razvoja. Tudi njihov glas se mora slišati, moramo jih razumeti in upoštevati."
V Veliki Britaniji je homoseksualni duhovnik v anglikanski skupnosti in v širši javnosti sprožil burno razpravo, saj je njegovo imenovanje na čelo ene od londonskih škofij povzročilo ostro polemiko znotraj Anglikanske cerkve, tako da se je na začetku julija moral odreči nominaciji za škofa. Duhovnik Jeffrey John je javnosti razložil, da se je odrekel škofovstvu, ker bi lahko njegova posvetitev škodila enotnosti Cerkve.
Anglikanizem je uradna vera v Veliki Britaniji. V drugih državah, kjer so se naselili angleški naseljenci - ZDA, Kanada, Avstralija -, se njihova cerkev imenuje Episkopalna cerkev. Ameriška episkopalna cerkev šteje več kot dva milijona udov in je v ZDA med protestantskimi cerkvami na desetem mestu.
V zadnjih letih je vedno bolj izkazovala strpnost do homoseksualne skupnosti, in to v nasprotju z veliko večino drugih anglikanskih cerkva. "Naša tradicija mora biti širjenje vere. Vse je odprto razpravi in izmenjavi različnih pogledov," je izjavil že omenjeni predsednik škofovske konvencije Frank Griswold na tiskovni konferenci.
Je vera res lahko odprta človeku in svetu? Prav gotovo.