14. 10. 2011 | Mladina 41 | Politika
Prava nezdružljivost
Kako je še en brezupen poskus nezdružljivosti poslanske funkcije na koncu prizemljil župane in stranke, ki na njih gradijo prepoznavnost
Župan Franc Kramar, ki bi bil poslanec, pa ne bo.
© Matej Leskovšek
Ko je poslanec Zaresa Franci Kek enega za drugim nabiral poslanske glasove za uvedbo nezdružljivosti poslanske funkcije z župansko in nekaterimi drugimi, se župani poslanci, župani s poslanskimi apetiti in parlamentarne stranke gotovo niso zavedali usodnosti predlaganih sprememb.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
14. 10. 2011 | Mladina 41 | Politika
Župan Franc Kramar, ki bi bil poslanec, pa ne bo.
© Matej Leskovšek
Ko je poslanec Zaresa Franci Kek enega za drugim nabiral poslanske glasove za uvedbo nezdružljivosti poslanske funkcije z župansko in nekaterimi drugimi, se župani poslanci, župani s poslanskimi apetiti in parlamentarne stranke gotovo niso zavedali usodnosti predlaganih sprememb.
Poskusov uvedbe nezdružljivosti poslanske funkcije z župansko že dolgo ne šteje nihče več. Vsi so bili neuspešni. Vse do misije poslanca Keka, ki mu je maja letos uspelo doseči spremembo zakona o poslancih, ki je nezdružljivost končno uvedla. Kek je takrat pojasnjeval, da se bodo župani, ki bodo izvoljeni na poslansko funkcijo, pač morali odločiti, ali bodo ostali župani ali bodo postali poslanci. Zakonske spremembe bi torej prinesle novost, saj dotlej poslanci niso imeli možnosti odreči se poslanskemu mandatu kar tako brez posledic. Edina izjema je veljala za nadomestne poslance, ki se dejansko lahko odločijo, ali bodo zasedli izpraznjeno poslansko mesto v lastni poslanski skupini ali ne. To možnost je recimo izkoristil Draško Veselinovič, ki bi v poslanski skupini LDS moral zamenjati Katarino Kresal, ko je postala ministrica. Namesto njega je poslanec spet postal Anton Anderlič. In ta ureditev velja še zdaj.
Ciril Ribičič: “Izvoljeni kandidat lahko poslansko funkcijo začne opravljati šele po potrditvi mandata, prej pa z njo sploh ne razpolaga in se ji zato tudi ne more odreči.”
To pomeni, da županom v trenutku izvolitve na poslansko funkcijo preneha županska, podžupanom podžupanska in tako naprej. Nekdanji ustavni sodnik dr. Ciril Ribičič pojasnjuje, da je to posledica določbe zakona o volitvah v državni zbor, po kateri je soglasje h kandidaturi za poslanca nepreklicno, kar posledično pomeni, da »prepoved umika kandidature velja tudi vse do potrditve mandata, saj zakon o volitvah v državni zbor določa, da se volilni rezultat ugotovi na podlagi glasovanja za listo kandidatov«. Odpoved poslanski funkciji pred potrditvijo mandatov v državnem zboru posledično ni mogoča, ker, tako Ribičič, »jo izvoljeni kandidat lahko začne opravljati šele po potrditvi mandata, prej pa z njo sploh ne razpolaga, ampak je le predmet ugotavljanja volilnega izida in postopka potrjevanja mandatov«.
Odpoved poslanski funkciji brez posledic za stranko ali listo je tako možna šele pol leta po izvolitvi. Če se to zgodi prej, se izvedejo nadomestne volitve, na katerih za izpraznjeno poslansko mesto lahko kandidirajo vse stranke. Posledično se mnogi župani niso odločili za kandidaturo za poslanca. Tudi bohinjski župan Franc Kramar, ki je za nastop na predčasnih volitvah ustanovil posebno listo neodvisnih županov, ne. In pred odločitvijo, ali naj kandidira na svoji listi ali pa se ponudi zgolj za mandatarja, se je znašel tudi ljubljanski župan Zoran Janković.
Slovenija je s spremembo zakona dobila pravo, učinkovito nezdružljivost funkcij. Vprašanje je samo, ali je presenetila tudi predlagatelja, poslanca Keka, kot je to videti na prvi pogled. Ali pa je Kek s pojasnili, da se bo vsakdo lahko odločil, katero funkcijo bo prevzel, zgolj zvito prepričal poslance, da so prispevali svoje glasove k spremembi zakona.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.