Film / Samomorilec

Man on a Ledge, 2012
Asger Leth

Marcel Štefančič jr.
MLADINA, št. 9, 2. 3. 2012

zadržan -

Pasje popoldne.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Marcel Štefančič jr.
MLADINA, št. 9, 2. 3. 2012

zadržan -

Pasje popoldne.

Nick Cassidy (Sam Worthington), nekdanji newyorški policist, pobegli zapornik, obsojen zaradi ropa diamantov, se prijavi v hotel, odide v sobo, ki se nahaja v 21. nadstropju, odpre okno in stopi na okensko polico – skočil bo. Vsaj tako misli voajerska množica, ki se zbere pod nebotičnim hotelom. In tako misli policijska pogajalka (Elizabeth Banks), ki ga skuša odvrniti od samomorilskega skoka, a ne ve, da je njegovo samomorilsko poziranje le predstava, le diverzija, s katero skuša bratu (Jamie Bell) in njegovi seksi partnerki (Genesis Rodriguez) omogočiti vlom v trezor, v katerem je »dokaz«, da je bil Cassidyju rop podtaknjen.

Trezor, v katerega vlamljata, se nahaja v sosednji stavbi, ker pa morata pri svojem high-tech penetriranju nekajkrat uporabiti tudi eksploziv, potrebujeta tudi dobro tempirani trušč, ki preglasi eksplozije in ki ga zagotovi Cassidy – ko potrebujeta trušč, nakaže, da bo skočil (ali pa začne dol metati bankovce), in ljudje, zbrani pod hotelom, volumen strmo dvignejo. Cassidy nastopa kot ta, ki spontano množico režira, usmerja, giblje, medtem ko David Englander (Ed Harris), lastnik hotela in draguljarne, nastopa kot personifikacija tistega arogantnega, pohlepnega, pokvarjenega enega odstotka. In če sem prav razumel sporočilo tegale trilerja, ki ga je posnel Asger Leth, režiser dokumentarca Duhovi Cité Soleila, potem Cassidy s tem, ko režira, usmerja in giblje množico, omogoči prerazporeditev družbenega bogastva.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

TV komentar

Kako postati Slovenec?

Kakšna sreča, da se nam ni treba učiti slovenščine pri 30 ali celo 50 letih

»Fental te bom z lastnimi rokami«

Če razkrivaš skrajno desnico, prejmeš grožnje

Naslovna tema

Ne streljajte na Božička

Vlada Roberta Goloba je izpeljala toliko sistemskih sprememb, da so se zoper njo postavile skoraj vse najmočnejše interesne skupine v državi