25. 5. 2012 | Mladina 21 | Družba
Zagreb na zemljevidu sveta
Kako je prestolnici Hrvaške uspelo narediti veliko srečanje vodilnih svetovnih intelektualcev?
Slavoj Žižek, Srećko Horvat in Tariq Ali
© Samira Kentrič
V središču Zagreba, za vogalom s steklom prekritega novega nakupovalnega središča, je dvorana Kina Evropa. Njenih 700 sedežev letos dvakrat ni bilo dovolj. Organizatorji so na stopnice in prehode namestili še blazine za vse, ki niso imeli sreče, da bi dobili svoj sedež. Zbrani so bili sivolasi pari, moški v oblekah, študentje in študentke. Niso prišli gledat filmov, ampak poslušat predavanja. Pogovore z Renato Salecl, s Tariqom Alijem, Slavojem Žižkom in z Michaelom Hardtom.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
25. 5. 2012 | Mladina 21 | Družba
Slavoj Žižek, Srećko Horvat in Tariq Ali
© Samira Kentrič
V središču Zagreba, za vogalom s steklom prekritega novega nakupovalnega središča, je dvorana Kina Evropa. Njenih 700 sedežev letos dvakrat ni bilo dovolj. Organizatorji so na stopnice in prehode namestili še blazine za vse, ki niso imeli sreče, da bi dobili svoj sedež. Zbrani so bili sivolasi pari, moški v oblekah, študentje in študentke. Niso prišli gledat filmov, ampak poslušat predavanja. Pogovore z Renato Salecl, s Tariqom Alijem, Slavojem Žižkom in z Michaelom Hardtom.
Vse skupaj je zakuhal mladi hrvaški filozof Srećko Horvat, direktor Subversive Foruma, s svojo ambicioznostjo, resnostjo in predanostjo. »Četudi se je pred petimi leti vse začelo kot filmski festival, ki vključuje tudi teorijo, je Subverise letos de facto postal ne le srečanje vodilnih svetovnih intelektualcev, ampak tudi gibanj in aktivistov. Postali smo proces, ki je kontinuiran in ki z vsakim dnem vključuje več ljudi,« pripoveduje Horvat.
Nekdanji kino Balkan in Zagrebško mladinsko gledališče, ulico stran, sta prostora na svetovnem zemljevidu za »kognitivno mapiranje« levice, kot je dogajanje opisal Horvat. Nato je za dva dni odšel še v Sarajevo na letošnji tretji festival Antifest, ki želi ponuditi odgovor in nadomestiti prevladujočo desničarsko kulturo nacionalizma, kapitalizma in individualizma v BiH.
Srećku Horvatu je z ekipo uspelo praviloma obrobno govorico spremeniti v prepričljivo analizo in orodje za razumevanje in spreminjanje današnjega sveta. Samozavestno, a še zdaleč ne zaslepljeno ali naivno Subversive Forum izhaja iz zgodovine območja Balkana in nekdanje Jugoslavije ter z njima povezanih izkušenj.
»Delujemo na treh ravneh: Balkan, Evropa, svet. Letos smo verjetno prvič po razpadu Jugoslavije zbrali 40 različnih progresivnih organizacij in gibanj iz celotne regije. Poleg živahnih in konstruktivnih razprav smo sprožili proces, za katerega si želimo, da bi spodbudil še bolj čvrsto povezovanje proti nadaljnjim ukrepom varčevanja, novim valom privatizacije, deindustrializacije in demontaže socialne države.«
V maju 2013 načrtujejo Balkan Forum, ki ga želijo razviti v bolj strateško platformo z delovnimi skupinami, ki bi razvile različne strategije zavzemanja prostora. Boris Buden, hrvaški filozof in publicist iz Nemčije, je sodeloval na Forumu zadnje tri dni. Že čisto na začetku je prostor relevantnosti razširil. »Danes je Balkan svobodno lebdeči ’brand’. Vezan ni ne na geografijo ne na politično pokrajino. Zato lahko funkcionira kot nekaj pozitivnega, kot konceptualni nosilec vključevanja.« Podobno je Renata Salecl, slovenska sociologinja in filozofinja, ponudila sliko današnjega sveta, v katerem smo vsi Balkanci, četudi je bil Balkan vedno ime za kraj onkraj meje naše domovine. »V Sloveniji je lik Balkanca predstavljal prekarnega delavca – brez denarja, outsiderja. A danes bi se verjetno več kot polovica vseh prepoznala v opisu prekarnega delavca, ki se ves čas bori za preživetje.«
Vse skupaj je zakuhal mladi hrvaški filozof Srećko Horvat, direktor Subversive Foruma, s svojo ambicioznostjo, resnostjo in predanostjo.
Lokalnost povezuje Subversive Forum z evropskim prostorom, prijatelje pa so našli po vsem svetu, v najuglednejših okoljih. V Zagreb so letos med drugimi pripeljali predstavnike evropske levice, Organizacijo za obdavčitev finančnih transakcij (ATTAC), mrežo Transform in Odbor za odpis dolga tretjemu svetu (CADTM).
»Prihodnost Balkana je v Evropi, in če Evropa nima prihodnosti, slabo kaže tudi Balkanu,« razlaga Horvat. Sodelujejo pri organiziranju velikega evropskega Altersummita. »Zanima pa nas tudi globalna raven, ali bolje antiglobalistična. Letos smo bili prvič del Svetovnega socialnega foruma in kmalu odhajamo v Tunizijo, kjer bo SSF 2013.«
Igor Štiks, sodirektor Subversive Foruma, poudarja, da je imel Balkan v preteklosti stike z naprednimi intelektualci po vsem svetu. »Čas je, da te stike obnovimo. Drugačen Balkan ni le mogoč, ampak nujen,« je prepričan filozof in postdoktorski raziskovalec na edinburški univerzi. Poudarja socialno pravičnost, upor proti silam, ki spodkopavajo emancipacijo, skupno dobro, delavske boje in demokracijo. »Demokracija mora postati del vseh okolij, od delovnega mesta do šole. Le tako bo imela neposredna demokracija smisel in moč.«
Srećko Horvat govori o Subversive Forumu v najbolj bistvenih okvirih. »Zakaj Subversive Forum – to je, kot če me vprašate, zakaj diham. Zadaj ni velike filozofije. Dihamo, da ostanemo živi. Subversive mi pomeni edino možnost, da postane ta prostor del svetovnega dogajanja in da sami oblikujemo in dosežemo spremembe, ki so nujne.«
A v resnici postane na Subversive Forumu dihanje ne le nujno, ampak super. Kajti kar naenkrat zadiha zelo veliko ljudi. Prostor je odprt, govorica pa privlačna in razumljiva. Nič čudnega, da je z veseljem zraven tudi Slavoj Žižek.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.