13. 7. 2012 | Mladina 28 | Družba
Ko @ ni več višja znanost
Kako je medgeneracijski projekt Simbioza, namenjen računalniškemu opismenjevanju starejših, k sodelovanju pritegnil več kot osem tisoč ljudi in dobil evropsko nagrado državljan Evrope
»Žiga, kaj pomeni www,« je pri enem izmed kosil vnuka zvedavo vprašala babica Magda.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
13. 7. 2012 | Mladina 28 | Družba
»Žiga, kaj pomeni www,« je pri enem izmed kosil vnuka zvedavo vprašala babica Magda.
»Babi, to je računalniški izraz,« je v zadregi odgovoril Žiga in se zamislil. Začel je tuhtati, kako pojasniti njemu nekaj tako samoumevnega, babici pa tujega kot severnemu medvedu puščava. Pomislil je, kako diskriminatoren je svet do starejših, ki ne razumejo besed Word, Facebook, Skype, YouTube, in se vprašal, kaj storiti, da bi se to spremenilo.
Čez nekaj mesecev je Magda že prvič sedela za računalnikom. Žigova zamisel je ob sodelovanju številne ekipe zaživela v medgeneracijskem pogovoru in nastal je projekt za spodbujanje sodelovanja med mlajšimi in starejšimi Simbioz@, ki ga je izpeljal Zavod Ypsilon.
Oktobra 2011 je 5700 udeležencev, predvsem upokojencev, spoznavalo, čemu vse je namenjen računalnik, kako uporabna je elektronska pošta in kaj so družbena omrežja. Osrednji namen akcije je bil starejšim omogočiti pozitivno izkušnjo z računalnikom, zbuditi in okrepiti njihovo samozavest, jih spodbuditi k nadaljnjemu učenju in uporabi računalnika ter spleta.
Po prvi delavnici je babica Magda takoj telefonirala Žigi. »Jutri imamo pa internet,« mu je navdušeno povedala in dodala, »in veš, kaj smo danes delali – črke smo barvali. Veš kaj, čas tako hitro mine, da verjeti ne moreš. Samo zdaj ne vem, kje bom to vadila. Bom potrebovala škatlo, saj ni treba nove. Luštno je tole, zame vse novo.«
Udeležencem je pomagalo 2400 predvsem mlajših prostovoljcev. Namen projekta je bil tudi spodbujanje prostovoljstva med mladimi in spodbujanje medgeneracijskega sodelovanja med obema skupinama. Ob vse večji brezposelnosti med mladimi in hkratnem staranju prebivalstva je to nujno. Marca 2009 je evropska komisija med državljani EU opravila raziskavo Eurobarometer o medgeneracijski solidarnosti. Izsledki so pokazali, da večina državljanov EU meni, da se starejši in mladi ljudje s težavo sporazumejo o tem, kaj je za družbo najbolje. V državah članicah EU27 je tako menilo 69 odstotkov vprašanih, v Sloveniji 59 odstotkov. 23 odstotkov vprašanih prebivalcev Slovenije je menilo, da so starostniki breme za družbo.
Po podatkih Statističnega urada RS v Sloveniji kar 90 odstotkov prebivalcev, starejših od 65 let, še nikoli ni uporabilo računalnika oziroma spleta, kar je precej nad povprečjem EU.
Starejša generacija je slabo računalniško pismena. Nekaj znanja imajo starejši možnost pridobiti na univerzah za tretje življenjsko obdobje. Te so v lanskem šolskem letu v različnih krajih pripravile skoraj 180 izobraževalnih tečajev, ki se jih je udeležilo nekaj več kot 2200 starejših. To niti ni tako veliko, če pomislimo, da je v Sloveniji več kot 550 tisoč upokojencev. Da ni malo tistih, ki bi se z veseljem udeležili kakšne izobraževalne ure računalništva, se je izkazalo tudi pri projektu Simbioza, saj je lani pritegnil skupaj 8111 udeležencev in prostovoljcev, ki so sodelovali na 230 lokacijah v več kot 120 občinah. Ker je bila lanska izkušnja tako pozitivna, bodo projekt letos ponovili.
EU letos praznuje leto dejavnega staranja in solidarnosti med generacijami, zato je evropska poslanka Tanja Fajon projekt Simbioza predlagala za nagrado državljan Evrope, ki jo podeljuje evropski parlament. In nagrado je nazadnje dobil prav ta projekt. Škoda le, da ne prinaša tudi kakšne denarne spodbude. Lani je pri projektu nastalo za nekaj več kot sto tisoč evrov nujnih stroškov, ki so jih organizatorji večinoma pokrili ob pomoči pokroviteljev. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je prispevalo 1500 evrov.
Kot pravi Žiga Vavpotič, idejni vodja projekta, je Simbioza nastala, da »starejšim pokažemo, da jih imamo neskončno radi, da nam ni vseeno zanje in da je medgeneracijsko sodelovanje edina prava smer naše prihodnosti«. Ponosen je na svojo babico, ko njegovi ekipi v Zavodu Ypsilon razlaga: »Mislim, da se je treba izobraževati. Če se izobražujejo vnuki, se mora tudi babica. Šla sem v pokoj, preden smo v službi dobili računalnike. A prepričana sem, da se jih bom naučila uporabljati.«
Tako prostovoljci kot zainteresirani udeleženci imajo še tri mesece časa, da svojo prijavo oddajo na spletni strani www.simbioza.eu, na telefonski številki 040 940 888 ali v kateri od Simobilovih poslovalnic. Starejši bodo računalnike, internet, elektronsko pošto in družabna omrežja v okviru Simbioze spoznavali od 15. do 19. oktobra. Računalniški hekerji v tako kratkem času ravno ne bodo postali, bodo pa dobili vpogled v možnosti, ki jih ponujajo računalniki, in spodbudo za nadaljnje računalniško izobraževanje.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.