Intervju / Darja Zaviršek: "Ločitev na ženski in moški princip je treba preseči."

Ena izmed ustanoviteljic novega gibanja za razmislek o moških vrednotah in večji enakopravnosti med spoloma

Tjaša Zajc
MLADINA, št. 5, 1. 2. 2013

Od kod potreba po novem ženskem gibanju?

Pobuda je nastala 10. januarja, izhodiščna skupina pa smo ženske, ki smo bile leta 1995 na svetovnem kongresu žensk v Pekingu udeležene v razpravah v zvezi s Konvencijo ZN o pravicah žensk. Slovenija ima šibko tradicijo ženskega gibanja v primerjavi z zahodom. V 90. letih, ko bi se to lahko okrepilo, je mnogo žensk zaradi splošne blaginje menilo, da za poudarjanje neenakosti ni več potrebe. Zato še vedno živimo v zelo patriarhalni družbi, ena od posledic tega je, da je v politiki malo žensk, pa še večina tistih, ki so, nima nikakršnega zgodovinskega razumevanja za to, da so pravice žensk vedno izborjene in nikoli samoumevno podeljene. Političarkam evropskega kova, kot recimo Majdi Potrati, se recimo nikoli ne primeri, da bi jo povabili za ministrico ali predsednico državnega zbora.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Tjaša Zajc
MLADINA, št. 5, 1. 2. 2013

Od kod potreba po novem ženskem gibanju?

Pobuda je nastala 10. januarja, izhodiščna skupina pa smo ženske, ki smo bile leta 1995 na svetovnem kongresu žensk v Pekingu udeležene v razpravah v zvezi s Konvencijo ZN o pravicah žensk. Slovenija ima šibko tradicijo ženskega gibanja v primerjavi z zahodom. V 90. letih, ko bi se to lahko okrepilo, je mnogo žensk zaradi splošne blaginje menilo, da za poudarjanje neenakosti ni več potrebe. Zato še vedno živimo v zelo patriarhalni družbi, ena od posledic tega je, da je v politiki malo žensk, pa še večina tistih, ki so, nima nikakršnega zgodovinskega razumevanja za to, da so pravice žensk vedno izborjene in nikoli samoumevno podeljene. Političarkam evropskega kova, kot recimo Majdi Potrati, se recimo nikoli ne primeri, da bi jo povabili za ministrico ali predsednico državnega zbora.

Koliko je trenutno moških podpornikov?

Za zdaj nas je podprlo150 žensk, moških pa je v gibanju okoli 15.

Ob ustanovitvi ste poudarili, da svet poganjajo moške vrednote. Kaj sploh so moške in ženske vrednote?

V resnici ne moremo govoriti o razliki med moškimi in ženskimi vrednotami, ampak o področjih, ki ženske bolj zadevajo kot moške, ker ženske ne skrbijo le zase, ampak tudi za svoje otroke in za moške. To so šolstvo, zdravstvo in sociala. Ta področja so danes najbolj ogrožena zaradi slabih političnih odločitev. Moški osredotočanje na omenjena področja, tudi če se jim zdijo pomembna, lažje potlačijo ali »odložijo« in dajo prednost moči in denarju. Zgodovinsko se ženske lažje identificirajo s šibkejšimi, moški pa z zmagovalci, heroji, močjo.

Bi morale ženske za dosego ciljev delovati kot moški ali uveljaviti več ženskih principov delovanja?

Ločitev na ženski in moški princip je treba preseči. Glavno vprašanje je, katere vrednote v družbi so pomembne. Pogled na človeka je pri nas še zelo arhaičen in zato kriza v takem vrednostnem sistemu ženske bistveno bolj prizadene. Ženske še vedno delajo za nižja plačila za isto delo. Pravila igre, ki v politiki veljajo, pa mnoge ženske odvračajo od vstopa. Mnoge angažirane ženske, ki so že bile v politiki, so se v zadnjih 15 letih preusmerile v raziskovalno področje, ker se jim je zdelo, da imajo bistveno manj politične moči le zato, ker so ženske. Tiste, ki pa ostajajo v politiki, velikokrat ne zagovarjajo pravic žensk.

Kakšna je potem prednost večjega števila žensk v politiki? Ena izmed napovedi gibanja je tudi, da vladnih sprememb ne boste podpirali, če ne bo na čelu vlade premierka ali če ne bo v vladi več sposobnih ministric.

Samo po sebi biti ženska še ne pomeni kvalitete. Je pa res, da so ženske praviloma bolj demokratično naravnane kot moški in tudi bolj samokritične. Iz svojih vrst bomo predlagale kompetentne ženske za vodilne položaje. Pričakujemo, da nas bodo ljudje pri tem podprli.

Bi moral premier Janša odstopiti?

To je enako vprašanje, kot ali je Zemlja okrogla.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Tudi simboli ZZB NOB Slovenije sodijo na državno proslavo«

V ZZB NOB Slovenije in Društvu TIGR Primorske se ne bodo udeležili proslave ob dnevu državnosti, saj partizanska rdeča zvezda pod Janševo vlado ni dobrodošla

Intervju

»Janša je stavil na napačnega konja«

Achiya Schatz, nekdanji izraelski specialec, strokovnjak za dezinformacije

Milan Kučan / »Moj aktivni politični vek je mimo«

Prvi predsednik republike je poudaril, da politikom, ki danes vodijo državo, ne želi svetovati