»Ekstremisti« na ustavnem sodišču

Varuh ustave odpira vrata »pravim« pravniškim združenjem

Peter Petrovčič
MLADINA, št. 27, 5. 7. 2013

Minulo sredo je v razpravni dvorani ustavnega sodišča potekala okrogla miza Kakšno sodstvo potrebujemo?, na kateri je sodeloval tudi predsednik ustavnega sodišča dr. Ernest Petrič. V razpravni dvorani najvišjega varuha zakonitosti in človekovih pravic sta jo soorganizirala Akademsko društvo Pravnik, eno izmed politično najbolj jasno profiliranih pravniških združenj, in »neznano društvo« Slovenska komisija pravnikov.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Peter Petrovčič
MLADINA, št. 27, 5. 7. 2013

Minulo sredo je v razpravni dvorani ustavnega sodišča potekala okrogla miza Kakšno sodstvo potrebujemo?, na kateri je sodeloval tudi predsednik ustavnega sodišča dr. Ernest Petrič. V razpravni dvorani najvišjega varuha zakonitosti in človekovih pravic sta jo soorganizirala Akademsko društvo Pravnik, eno izmed politično najbolj jasno profiliranih pravniških združenj, in »neznano društvo« Slovenska komisija pravnikov.

Slovenska komisija pravnikov je tako rekoč nedejavno društvo, katerega zastopnik je nekdanji ustavni sodnik, pravosodni minister v Janševi in Bajukovi vladi, predsednik odbora za pravosodje v strokovnem svetu SDS in predsednik Zbora za republiko dr. Lovro Šturm. Akademsko društvo Pravnik pa je nekoliko dejavnejše društvo, ki združuje mlade katoliške pravnike. Izrekli so se proti oploditvi z biomedicinsko pomočjo, proti družinskemu zakoniku, proti Branku Masleši kot kandidatu za predsednika vrhovnega sodišča in nazadnje stopili v bran Janezu Janši v zadevi Patria. Vsako leto pa pripravijo rdečo mašo, mašo za uspešno delovanje katoliških pravnikov.

Ustavno sodišče bi se moralo truditi za vtis nepristranskosti in zavezanosti ustavi ter človekovim pravicam, ne pa nekemu svetovnemu nazoru. Pojasnili so, da prostore oddajo v neplačano uporabo, kadar jih kdo za to zaprosi, čeprav se to zgodi izjemno redko: »V preteklih dveh letih ustavno sodišče nikomur ni omogočilo uporabe svojih prostorov za prirejanje okroglih miz ali podobnih dogodkov, je pa res, da tudi nobenega zaprosila o tem ni dobilo.«

No, razen prošnje omenjenih pravniških društev. O tem, komu bodo omogočili, da o pravnih problemih razpravlja v prostorih, kjer se sprejemajo dokončne odločitve v najbolj zapletenih in za družbo najusodnejših vprašanjih, pa se vsakič sproti odločajo ustavni sodniki in sodnice. Točno določena in izrazito enostranska politična stališča dveh združenj vsaj večino izmed njih niso motila.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Politika ne sme dovoliti minimiziranja nasilja

Žrtvam je treba moč dodajati in ne odvzemati s prelaganjem krivde 

Naslovna tema

Hojsov kartel

Ali notranji minister res ni vedel, da je njegov najemnik mednarodni kriminalec in velepreprodajalec drog?

Zakaj je Trump vseeno prejel Nobelovo nagrado za mir

IZJAVA DNEVA