11. 7. 2014 | Mladina 28 | Kultura
Razstavni plonklistek
Sprehod po vidnejših razstavah, ki si jih to poletje lahko ogledate v evropskih mestih
Da bi se soočili z divo in babico performansa Marino Abramović, nam tokrat ni treba na drugo stran Atlantika, temveč le na drugo stran Rokavskega preliva, v londonsko Serpentine Gallery
Poletje je čas, ki ga marsikdo ne preživi zgolj na plaži, v hladni senčici in s pivom v rokah, ampak nabaše kovčke, »zavergla« avto, ali pa zajaha InterRail in se odpravi na potovanje. Nekatere pot zanese v velika evropska mesta, kjer jih to poletje čaka obilica zanimivih vizualnoumetnostnih dogodkov.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
11. 7. 2014 | Mladina 28 | Kultura
Da bi se soočili z divo in babico performansa Marino Abramović, nam tokrat ni treba na drugo stran Atlantika, temveč le na drugo stran Rokavskega preliva, v londonsko Serpentine Gallery
Poletje je čas, ki ga marsikdo ne preživi zgolj na plaži, v hladni senčici in s pivom v rokah, ampak nabaše kovčke, »zavergla« avto, ali pa zajaha InterRail in se odpravi na potovanje. Nekatere pot zanese v velika evropska mesta, kjer jih to poletje čaka obilica zanimivih vizualnoumetnostnih dogodkov.
Nekaj zanimivih razstav se nam poleti sicer obeta tudi doma. V Ljubljani so v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova pravkar odprli razstavo Politizacija prijateljstva, ki kaže, da prijateljstvo lahko postane več od večernega skupinskega bentenja čez nepravični svet. Mestna galerija Ljubljana do konca avgusta nudi najnovejše informacije o spletni umetnosti, a tudi vpogled v to, kdo so njeni staroste in mladinci. V Mednarodnem grafičnem likovnem centru pa je še do 20. julija na ogled prva večja kuratorska razstava Tevža Logarja, ki je likovno zbirko institucije postavil ob bok delom sodobnikov. Do začetka novembra svojo likovno zbirko razstavlja tudi Umetnostna galerija Maribor; izbor je naredila kustosinja Nadja Gnamuš, ki je umetnine bolj tradicionalno razporedila po temah osebno, umaknjeni subjekt, kulturne krajine in politično. Tudi v Slovenj Gradcu bo še skoraj do konca leta na voljo vpogled v mojstrovine slovenske umetnosti, tokrat aktualizirane prek človeških podob.
Za tiste, ki bodo vendarle zmogli pokukati tudi prek državnih meja, pa predstavljamo izbor najvidnejšega, kar ta hip ponujajo v vizualni umetnosti na kontinentu.
David Bowie & Amy Winehouse: družinski portret
Razstavo o eni največjih glasbenih zvezd Davidu Bowieju letos gosti Berlin
Začenjamo s popolnim popom, a vendarle takšnim kakovostnejše vrste. Razstava David Bowie je v Berlinu na ogled do 10. avgusta, razstava Amy Winehouse: družinski portret pa na Dunaju do 20. avgusta. Prva je v Martin-Gropius-Bau, ki je do nedavnega gostil tudi slovitega kitajskega umetnika Ai Weiweija, pripotovala iz Londona, kjer so jo lani premierno predstavili v prestižnem Victoria & Albert muzeju; tamkajšnji kuratorji so postregli z več kot 300 predmeti britanske glasbene zvezde, od na roko spisanih besedil do dresov iz časa Ziggyja Stardusta in gatk, vse skupaj pa zaokrožili skorajda s čisto pravim koncertom. V avstrijski prestolnici je v času poletnega turističnega navala podobno strategijo zavzel Judovski muzej (Jüdische Museum Wien) in za svojo vzel prezgodaj preminulo odlično britansko glasbenico Amy Winehouse. Skuša nam jo prikazati kot »jo pozna le malokdo«.
Lucio Fontana
Pariz, Francija, do 24. avgusta. V pariškem muzeju moderne umetnosti (The Musée d’Art moderne de la Ville de Paris) razstavljajo italijanskega slikarja Lucia Fontano. Velika retrospektiva predstavlja več kot 200 ključnih del, ki jih je ta prvak italijanske abstraktne umetnosti ustvaril v preteklem stoletju. Zadnjo retrospektivo njegovih del so si Parižani ogledovali leta 1987, in ker ne kaže, da bi ga kdaj videli v domačih logih, je trenutek primeren za obisk.
Marina Abramović: 512 hours
London, Velika Britanija, do 25. avgusta. Da bi se soočili z divo in babico performansa Marino Abramović, nam tokrat ni treba na drugo stran Atlantika, temveč le na drugo stran Rokavskega preliva. V kensingtonskih vrtovih v Serpentine Gallery boste odložili torbice in vse snemalne naprave ter se v prazni galeriji soočili s samo umetnico. V galeriji lahko ostanete tako dolgo, kot želite, vstopnine ni, obljubljajo pa dolge vrste in priporočajo, da s seboj prinesete senčnik, sončna očala in sončno kremo. Ko boste odhajali, vendarle vabijo, da odprete denarnice in za Marinino grafiko Hands as Energy Receivers, ki še nastaja, odtegnete približno 440 evrov. Delo bo na voljo v 250 izvodih, cena pa bo gotovo poskočila.
Art is Therapy
Amsterdam, Nizozemska, do 7. septembra. V muzeju Rijks so postavili precej pop razstavo, ki v prevodu nosi naslov Umetnost je terapija. Z njihovimi zbirkami sta se poigrala britanska pisatelja in filozofa John Armstrong in Alain de Botton (slednjega so navdušenci brali še v izdajah založbe Vale Novak) ter se spraševala o namenu umetnosti in njenem terapevtskem učinku na obiskovalce. Odrekla sta se vprašanjem kdo, kdaj in kje, s katerimi nas navadno posiljujejo v muzejih, in se raje posvetila čustvom, ljubezni in razmerjem, delom, statusu, spominu in smrtnosti v umetnosti. Pridite po svojo terapijo.
Henri Matisse
Henri Matisse: Memory of Oceania (1952-53). Trenutno na ogled v londonski galeriji Tate Modern.
London, Velika Britanija, do 7. septembra. V londonski galeriji Tate Modern, ki je prejšnje poletje gostila veliko razstavo Roya Liechtensteina, predprejšnje pa Damiena Hirsta, je tokrat na ogled kar 120 del znamenitega slikarja Henrija Matissa, ki je – tako so v času nastanka njegovih del pisali kritiki – slikal kot »divja zver«. Ko na stara leta ni mogel več slikati, je začel uporabljati tehniko kolaža iz barvitih papirnih listov. Toliko kot za to razstavo jih naenkrat še ni bilo na ogled. Živahne barve in forme njegovih del že na reprodukcijah obljubljajo užitek. Le bonheur de vivre!
Pop Art Myths
Madrid, Španija, do 14. septembra. V muzeju Thyssen-Bornemisza v Madridu z vizijo sodobnosti pristopajo k fenomenu dvajsetega stoletja. Razstavljenih je več kot sto vrhunskih kosov evropskih in ameriških umetnikov, med njimi pa zveneča imena, kot so Rauschenberg, Wesselmann, Lichtenstein ali Hockney. Kuratorja upata, da z razstavo kažeta na internacionalnost fenomena popa, ki je prelomil s preteklostjo in v vizualno umetnost vpeljal vizualno kulturo, ob tem pa spregovoril o umetnosti in realnosti. Vredno obiska!
Berlinski bienale & Berlin Art Week
Osmi berlinski bienale sodobne umetnosti, ki ga je prejšnjikrat, po mnenju mnogih precej neuspešno, kuriral umetnik Artur Żmijewski, je letos znova v rokah kustosa, in sicer Juana A. Gaitána, ki se je vrnil k tradiciji ter pripravil razstavo na temo povezave med posameznikovim življenjem in historičnim narativom. Izbor umetnikov, ki si ga lahko ogledate do 3. avgusta, ponuja nekatere izmed najbolj svežih uspešnic globaliziranega sveta umetnosti. Če bivanje v Berlinu podaljšate do septembra, vas med 16. in 21. septembrom čaka še berlinski teden umetnosti (Berlin Art Week). Šest dni sodelovanja med umetniki, kustosi in galerijami bi bilo dobrodošlo tudi pri nas, do takrat pa bomo, lačni tedenske multidoze umetniških dogodkov, morali vzeti pot pod noge.
Momentum 7
Moss, Norveška, do 29. septembra. Tisti malo bolj eksperimentalni, ki boste v vročih dneh pobegnili na sever, boste uživali v vizualni umetnosti umetnikov s severa na nekoliko drugačen način. Nordijski bienale sodobne umetnosti se že sedmič zapored odvija v nekdanji pivnici mesta Moss na Norveškem in ponuja kuratorski eksperiment. Kustosa Erlend Hammer in Power Ekroth pripravljata dve ločeni razstavi. Vsaka je zasnovana na dolgotrajnem sodelovanju z vabljenimi umetniki s ciljem, da nastane razstava, ki je prav tako koherentna kot tista, ki bi ji temo predpisali vnaprej.
Manifesta 10
St. Petersburg, Rusija, do 31. oktobra. Jubilejna, deseta Manifesta se je pod taktirko kustoske zvezde Kasparja Königa odprla v obnovljenem peterburškem Ermitažu. Kustos pravi, da je izbral dela, ki so tako močna, da vzdržijo historično prizorišče, v katerem so nastanjena, ali se nanj celo odzovejo. Prve kritike na račun dejstva, da v Rusiji bienale ni nastopil politično, ampak je ostal v svetu umetnosti, že padajo. Pa vendarle spisek umetnikov kar kliče k ogledu. Poleg zvezd, kakršne so Alӱs, Gonzalez-Foerster, Dabernig, Dijkstra, Hirshorn ali Tilmans, je na ogled tudi delo slovenskega umetnika Vadima Fiškina, ki ga zastopa Galerija Gregor Podnar.
Beacons & 1984-1999. The Decade
Metz, Francija, do 2016. V novo odprti Pompidoujevi podružnici Centre Pompidou-Metz je na ogled razstava s pomenljivim naslovom Beacons (Svetilniki). Iz svojih zbirk so potegnili dela monumentalnih razsežnosti in jih predstavili javnosti. Na ogled so večmetrski Picasso, Léger, Kapoor, Beuys, Stella, Flavin in drugi. Ko vam je monumentalnosti dovolj, si v isti galeriji lahko ogledate še razstavo 1984–1999. The Decade (desetletje). Ta kaže umetnost generacije po propadu idej modernizma, generacije, ki so jo zaznamovali Nirvana, vznik interneta, konec zgodovine in nenehna dostopnost.
Še enajsterica domačih razstav, ki jo je treba ujeti čez poletje
Josef Koudelka: Herkulov tempelj, Citadela v Amanu, Jabal al-Qal’a, Jordanija (2012). Na ogled v Jakopičevi galeriji v Ljubljani.
01. net.art Painters and Poets. Mestna galerija Ljubljana, do 31. avgusta. (Predstavitev produkcije net arta, tistega umetniškega gibanja, za katerega lahko z gotovostjo trdimo, da k nam ni prišlo z zamudo, temveč je lokalna scena aktivno soustvarila njegove ključne premise.)
02. Casey Pugh: Star Wars Uncut. Projektni prostor Aksioma, Ljubljana, od 20. do 29. avgusta. (Projekcije filma Star Wars Uncut, ki ga je s pomočjo množičnega financiranja ustvaril ustanovitelj Vimea in VHX; leta 2010 je zanj prejel tudi emmyja za presežek kreativnosti v kategoriji interaktivnih medijev.)
03. Uroš Potočnik. Center in Galerija P74, Ljubljana, od 28. avgusta. (Slikarska razstava odličnega umetnika, nekdanjega steklopihalca, ki je predlani magistriral iz slikarstva na ALUO v Ljubljani.)
04. Prečenja. Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana, do 20. julija. (Kreativni kuratorski izbor iz zbirke te institucije, ki razmislek o medijski ploskosti prepoznava kot potencial za sopostavljanje zbirke s sodobnimi umetniškimi deli. Za poznavalce!)
05. Don’t Be Afraid, You Are The Best. Kibla portal, Maribor, do 14. septembra. (Kolaborativni umetniški projekt slovenskih slikarjev in študentov mariborske likovne pedagogike, pri katerem so se umetniki sprostili na velikih površinah. Živo in prijetno!)
06. Josef Koudelka: Sledi / Vestiges 1991–2012. Jakopičeva galerija, Ljubljana, do 31. septembra. (Razstava fotografske serije enega izmed najbolj uveljavljenih mojstrov fotografije.)
07. 60!, Panorama, Razstava zbirke UGM ob 60. obletnici. Umetnostna galerija Maribor, Maribor, do 2. novembra. (Tradicionalnejša predstavitev galerijske zbirke, ki pa jo zaznamujeta kakovostno domišljena postavitev in premišljen izbor del.)
08. Sodobno slovensko slikarstvo: nove generacije po letu nič. Mestna galerija, Piran, do 31. avgusta. (Izbor nekaterih odličnih slikarskih del, ki pa se žal le pretvarja, da kaže celotno podobo slikarstva po letu 2000.)
09. Lojze Spacal. Ljubljanski grad, do 31. avgusta. (Razstava za ljubitelje klasik slovenske vizualne umetnosti. Izbor del umetnika, ne le slikarja, ki je z deli osvojil širok krog občinstva, ampak tudi zagretega Kraševca in antifašista.)
10. Politizacija prijateljstva. Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Ljubljana, do 28. septembra. (Odlična tema in izbor sodelujočih, ki vas ne bi smela pustiti hladnih. Žal je razstava bolj knjiga na steni, ki prostora pravzaprav ne potrebuje. Raje bi jo brali in gledali kot knjigo, ob kateri si dovolimo tudi zakinkati in branje nadaljevati kasneje. Počakajmo na katalog in predavanja v septembru.)
11. National Geographic: 50 najboljših fotografij. Galerija S, Ljubljanski grad, Ljubljana, do 19. Septembra. (Uredniki revije National Geographic so izbrali petdeset najboljših fotografij vseh časov, objavljenih v tej reviji. Med njimi so afganistanska deklica Steva McCurryja, pa tudi prvi posnetek potopljenega Titanika in Jane Goddal s šimpanzom.)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.