11. 9. 2015 | Mladina 37 | Politika
Pendrek in pištola
Vlada bi uvedla paralizatorje
Policijska ministrica Vesna Györkös Žnidar
© Borut Krajnc
Slovenska policija ima skoraj desetletje v lasti vsaj 15 električnih paralizatorjev, ki v človekovo telo spustijo električni tok z napetostjo 50 tisoč voltov.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
11. 9. 2015 | Mladina 37 | Politika
Policijska ministrica Vesna Györkös Žnidar
© Borut Krajnc
Slovenska policija ima skoraj desetletje v lasti vsaj 15 električnih paralizatorjev, ki v človekovo telo spustijo električni tok z napetostjo 50 tisoč voltov.
Doslej jih še ni uporabila. Tudi zato ne, ker zakonodaja ne predvideva uporabe teh naprav. Ves ta čas pa so se v policiji trudili, da se to področje uredi. Danes ni nič drugače, osnutek sprememb zakona o nalogah in pooblastilih policije predvideva uvedbo paralizatorja.
To so potrdili tudi na policiji, kjer napovedujejo, da bodo v kratkem »in še pred medresorskim usklajevanjem z osnutkom zakona seznanili tudi javnost, posebej pa se bomo sestali s predstavniki nevladnih organizacij za varstvo človekovih pravic«. Poudarjajo, da imajo vsako leto nekaj primerov, ko morajo policisti ukrepati zoper posameznike, ki se z orožjem ali drugimi nevarnimi predmeti upirajo izvedbi policijskega postopka. »Pri tem vedno znova ugotavljamo, da obstaja delna praznina med palico in strelnim orožjem« in da policisti nimajo prisilnega sredstva, s katerim »bi lahko z varne razdalje in uspešno obvladali upiranje osebe ali odvrnili njen napad«. Dodajajo, da je Slovenija poleg Cipra edina članica EU, ki nima pravne podlage za uporabo paralizatorjev. »Več različnih (zakonitih) sredstev ko bo policist imel na voljo, večja bo možnost, da bo z izbiro najustreznejšega sredstva dosegel želeni cilj na za posameznika najmilejši način,« pravijo na policiji, poleg tega menijo, da številnost dovoljenih prisilnih sredstev še ne nakazuje represivnosti posameznega organa.
Glede tega se ne strinjamo. Čeprav na policiji zatrjujejo, da bi bili pogoji uporabe paralizatorjev zelo strogi, izkušnje iz tujine kažejo, da policisti, opremljeni s paralizatorjem, tega radi uporabljajo, zaradi njegove uporabe pa naj bi umrlo tudi več ljudi. Električne paralizatorje je nekoč sicer že uporabljala tudi slovenska policija. Šlo je za dveletno poskusno obdobje, ki ga je leta 2006 odredil tedanji notranji minister v prvi Janševi vladi Dragutin Mate. Takrat policisti paralizatorja sicer niso uporabili.
Pahorjeva vlada oziroma njena notranja ministrica Katarina Kresal je potem odredila, da se električni paralizatorji pospravijo nazaj v omare.
Sedanja ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar nima zadržkov glede uporabe novega prisilnega sredstva. Meni, da bi bilo po zgledu večine tujih policij in seveda »z namenom zagotavljanja večje varnosti v policijskih postopkih (varnosti policista in osebe v postopku) tudi v Sloveniji treba proučiti, kakšne so posledice pri uporabi električnega paralizatorja, ob strogem upoštevanju načela sorazmernosti«. Da bi bilo to mogoče, »pa bo treba pripraviti ustrezne spremembe in dopolnitve zakona ter podzakonskih in internih predpisov«.
Preprosteje povedano, Cerarjeva vlada naj bi bila tista, ki bo zagotovila pravno podlago za policijsko uporabo paralizatorjev.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.