ŽICA NAS POVEZUJE
JURIJEV BUNKER
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Ves čas smo si bili tako blizu, a si tega nismo upali priznati. Madžari so naši, če ne najboljši prijatelji, pa zagotovo najboljši sosedje.
Zgodovinska dejstva govorijo temu v prid. S prihodom madžarskih prednikov iz azijskih step se je zaustavila germanizacija Balkana. Germanski prodor na vzhod so zaustavili Madžari in Slovani, drugače bi bilo Črno morje nemško. Slovenci smo prišli do svojega jezika šele po tem, ko so Madžari prisilili dunajsko gospodo, da pristane na dualistično monarhijo Avstro-Ogrsko. Ko so Habsburžani dovolili poleg nemščine tudi madžarski jezik, so Germani prej ali slej morali dovoliti tudi slovanske jezike. V Prekmurju, ki je bilo ves čas pod madžarskim vplivom, se slovenski jezik sicer ni razvijal, a ne bodimo malenkostni. In tudi napad na Slovenijo leta 1941 in ponovno pripojitev Prekmurja Madžarski ni več šteti za zlo. Bi se mar Prekmurcem med drugo svetovno vojno bolje godilo, če bi jih okupirali Nemci? V najboljšem primeru bi jih samo pregnali z njihovih domov. In po drugi svetovni vojni, ko je želel stric Stalin pokoriti nas, prozahodno usmerjene komuniste, so nas spet Madžari rešili frontalnega napada. Namesto nas so Rusi leta 1956 napadli Madžare. In danes, tako kot leta 1593 v bitki pri Sisku, skupaj branimo krščansko Evropo pred invazijo mohamedancev. Takrat s sulicami, danes z žico, ki nas povezuje v srčno zvezo. Ograja od Karpatov do Jadrana se lahko mirno primerja s Kitajskim zidom. ¡No pasarán!
Viktor Orban in Miro Cerar kot nekoč Tomaž Erdõdy in Andrej Turjaški v bitki pri Sisku
HERETIK V VATIKANU