4. 12. 2015 | Mladina 49 | Družba
O moški dominaciji
Primer, ko bi po mnenju sodnice »zadoščala že ena klofuta«
Spletni portal Pod črto je objavil sodbo, v kateri je grosupeljsko okrajno sodišče nekega moškega spoznalo za krivega, da je ženo večkrat udaril in ji pustil vidno podplutbo na levi strani obraza.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
4. 12. 2015 | Mladina 49 | Družba
Spletni portal Pod črto je objavil sodbo, v kateri je grosupeljsko okrajno sodišče nekega moškega spoznalo za krivega, da je ženo večkrat udaril in ji pustil vidno podplutbo na levi strani obraza.
Sodnica Biserka Zupanc mu je prisodila tri leta pogojne zaporne kazni, saj je kot olajševalni okoliščini upoštevala, da je bil storilec pred tem nekaznovan, z ženo pa se ločujeta, kar naj bi zmanjšalo možnost ponovitve dejanja. Kot so izpostavili tudi na Pod črto, je najbolj zanimiv del sodbe obrazložitev »obteževalnih okoliščin«, kakor je sodnica označila to, da je storilec ženo udaril večkrat. »Po presoji sodišča bi zadoščala že ena klofuta v primeru, da obdolženec res ni mogel oškodovanki z besedami ustaviti njen izbruh zmerjanja in psovanja njega in njegove mame, nikakor pa ne, da se je poslužil fizičnega nasilja s kloftanjem, še celo več, da jo je pahnil na tla in ko se ji je usedel na trebuh, jo še naprej klofutal,« je zapisala sodnica.
»Nobena oblika nasilja ni sprejemljiva,« trdi Ružica Boškić z ministrstva za delo. »Tovrstni izreki kažejo, da je potrebnih še kar nekaj obveznih izobraževanj za sodnike in sodnice, ki delujejo na področju obravnave nasilja v družini.«
»To je institucionalno upravičevanje nasilja v družini,« se še ostreje odziva sociologinja Jasna Podreka, ki je v okviru doktorske disertacije preučila 24 sodnih spisov intimnopartnerskih ubojev in umorov. Ugotovila je, da je vsem nasilnim moškim skupen »ponotranjen občutek moške dominacije nad ženskami«. »Nasilneži so prepričani, da je nasilje nad partnerkami in otroki njihova pravica,« pojasnjuje, »pogosto sami izzovejo konfliktno situacijo, zato da lahko frustracijo izrazijo z nasiljem.« V številnih primerih, ki jih je obravnavala, je moški ubil partnerko zato, ker ga je zapustila. In čeprav je odšla zato, ker je bil že prej nasilen do nje, so se storilci na sodišču zagovarjali: »Nisem tak, a me je žal v to prisilila.«
Če tudi sodišče trdi, da je nasilje v določenih okoliščinah upravičeno, pritrjuje nasilnežem.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.