Simboli braniteljev

Himna kolaborantov in avstro-ogrska zastava

Klemen Košak
MLADINA, št. 14, 8. 4. 2016

Nov grb Slovenije?

Nov grb Slovenije?
© Uroš Abram

Del programa na sobotnem nacionalističnem Shodu v obrambo Slovenije je bil tudi nastop moškega pevskega zbora, ki je zapel pesem Moja domovina, himno slovenskih domobrancev. Mediji so skoraj brez izjeme poročali, kako so udeleženci na ljubljanskem Trgu republike izžvižgali Ljudmilo Novak, predsednico očitno ne dovolj skrajne Nove Slovenije, tako rekoč nobeden pa ni omenil izvajanja domobranske himne.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Klemen Košak
MLADINA, št. 14, 8. 4. 2016

Nov grb Slovenije?

Nov grb Slovenije?
© Uroš Abram

Del programa na sobotnem nacionalističnem Shodu v obrambo Slovenije je bil tudi nastop moškega pevskega zbora, ki je zapel pesem Moja domovina, himno slovenskih domobrancev. Mediji so skoraj brez izjeme poročali, kako so udeleženci na ljubljanskem Trgu republike izžvižgali Ljudmilo Novak, predsednico očitno ne dovolj skrajne Nove Slovenije, tako rekoč nobeden pa ni omenil izvajanja domobranske himne.

Zanimiva je bila tudi zastava, ki je plapolala med kopico slovenskih. Kombinacijo belo-modro-rdeče trobojnice in kranjskega grba so uporabljali domobranci, vendar je zastava na fotografiji vseeno bolj podobna kranjski deželni zastavi, ki se je uporabljala med letoma 1848 in 1918. Na domobranski zastavi grb ni bil na sredini, ampak v levem zgornjem kotu, orel je bil črne barve. Niti domobranska niti kranjska zastava nista imeli ščitnega okrasja z rdečo krono.

»Mislim, da bi bilo preveliko pretiravanje, če bi rekli, da se ti simboli danes uporabljajo zgolj s konotacijami na domobranstvo,« pravi zgodovinar dr. Peter Štih. »Prej se mi zdi zanimivo, da so bile vse tri notranjeavstrijske dežele, kamor je spadala tudi Kranjska, jezikovno dvojezične in da so bili Kranjci tudi nemško govoreči deželani. Na shodu pa se je branilo ’slovenstvo’. Tisti, ki je nosil kranjsko deželno zastavo, se tega očitno ni zavedal in je mahal s simbolom, ki je bil v nasprotju s prireditvijo.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Prvi teden

Afera špageti ali afera Nobel burek?

V SDS želijo pozabiti na afero Black Cube, a jim to ne uspeva najbolje

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji