Hudo / Braillove kocke

Igrača za pisanje

Saša Eržen
MLADINA, št. 21, 27. 5. 2016

© Arhiv Mladine

Pri brazilski fundaciji Dorine Nowill, ki skrbi za vključevanje slepih in slabovidnih v družbo, so se domislili ingenioznega in tako logičnega pripomočka za učenje branja in pisanja v brajici, da se človek vpraša, zakaj tega ni kdo iznašel že prej.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Saša Eržen
MLADINA, št. 21, 27. 5. 2016

© Arhiv Mladine

Pri brazilski fundaciji Dorine Nowill, ki skrbi za vključevanje slepih in slabovidnih v družbo, so se domislili ingenioznega in tako logičnega pripomočka za učenje branja in pisanja v brajici, da se človek vpraša, zakaj tega ni kdo iznašel že prej.

Posamezna Braillova celica, ki predstavlja znak oziroma črko in je sestavljena iz kombinacije šestih pik, razporejenih v pravokotniku, je namreč videti kot lego kocka, ki ima na vrhu v dveh vrstah skupaj šest izboklin. Kombinacija teh izboklin, ki predstavljajo pike, v brajici določa, za katero črko gre, z različnimi kombinacijami pa je mogoče ustvariti 64 različnih črk. Najboljše je, da lahko pripomoček, s katerim se otroci igraje učijo brajice, ustvarimo z minimalno spremembo kock, ki so najbolj priljubljena igrača na svetu. Med pisanjem s kockami je mogoče tudi sproti popravljati napake, kar z brajevim pisalnim strojem ni možno. Kocke bi bile lahko, kar se tiče slepih, izdelane tudi v eni sami barvi, a sledijo tradiciji lego kock in so različnih barv, saj se z njimi skupaj s tistimi, ki ne vidijo, lahko igrajo tudi videči, ki se mimogrede še kaj naučijo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek: