Kritika / Chevalier

Chevalier, 2015
Athina Rachel Tsangari

Marcel Štefančič jr.
MLADINA, št. 25, 24. 6. 2016

za

Sekstet.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Marcel Štefančič jr.
MLADINA, št. 25, 24. 6. 2016

za

Sekstet.

Na razkošni jahti, ki pluje po Egejskem morju, počitnikuje šest moških (Yorgos Kendros itd.), ki svoj utopični quality time – beg pred ženskami – naglo prelevijo v več kot le tekmo, saj sklenejo, da bodo v vsem agresivno tekmovali, čisto v vsaki stvari (od stopnje plešavosti in tehnike spanja do pitja kave, potence in priprave solat), in da bodo rezultate tudi sproti beležili, razvrščali in vrednotili (ja, vse je mogoče poslati na trg), kar naj bi pokazalo, kdo je “najboljši v vsem”.

“Kdor osvoji največ točk, zmaga.” Vsak izmed njih hoče postati trojka – in vsak izmed njih hoče vse ostale preleviti v Grčijo. Grški film Chevalier, tematski park absurda (Igre lakote za odrasle, Gospodar muh med alfa-moškimi, Battle Royale v dobi varčevanja), ki ga je posnela Athina Rachel Tsangari, znana po Attenbergu, po eni strani izgleda kot kvazistanfordski eksperiment, ki skuša ugotoviti, ali skupina moških, če jo povsem osamiš, še vedno uboga vse moške klišeje, obsesije in nevroze, po drugi strani pa kot klinična abstrakcija animaličnega trga, ki je pogoltnil vse aspekte človeškega življena, z medčloveškimi odnosi vred.

(Kinodvor)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Naslovna tema

Kje bo volivce iskal Vladimir Prebilič?

Upanje sredice

Teden

V šoli ali doma?

Ustavno sodišče potrdilo ustavnost zakonskih sprememb pri urejanju šolanja od doma

Kultura

»V Ljubljani se dogaja to, kar opažam povsod po Evropi«

Vincenzo Latronico, italijanski pisatelj, avtor svetovne uspešnice Popolnosti, o Berlinu nekoč in danes, gentrifikaciji, normativnem seksu, izgubljenem evropskem projektu in pomenu skupnosti