Zakaj se zaletavate v odprta vrata?

Spomenka Hribar, Tomišelj
MLADINA, št. 4, 27. 1. 2017

»Želim si tudi, da bi politiki in mediji brez pompa zagrebli mrtve. Nič več. Samo to bi bilo zame pravo pietetno dejanje.« Zgornjo misel je napisala gospa Polona Jamnik z Bleda v komentarju mojega odgovora gospe Zori Konjajev o pieteti, o pokopu žrtev iz Hude jame.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Spomenka Hribar, Tomišelj
MLADINA, št. 4, 27. 1. 2017

»Želim si tudi, da bi politiki in mediji brez pompa zagrebli mrtve. Nič več. Samo to bi bilo zame pravo pietetno dejanje.« Zgornjo misel je napisala gospa Polona Jamnik z Bleda v komentarju mojega odgovora gospe Zori Konjajev o pieteti, o pokopu žrtev iz Hude jame.

Moj komentar: Pieteta vedno zadeva najprej subjekta izjave, saj od tu izhaja in se v njej kaže njegov odnos do sočloveka. Po svetopisemskem načelu: Ne stori drugemu tistega, česar nočeš, da drugi stori tebi. Ali - prosto po Kantu - Naj bo tvoje dejanje tako, da lahko postane splošno veljavno.

Ker sami verjamete, »da človek kljub želji po objektivnosti gleda skozi prizmo svojih doživljanj, pričakovanj, stališč, prepričanj, vrednot (…)«, Vas, spoštovana gospa Polona Jamnik sprašujem, kako bi se Vam »slišala« zgornja izjava, če bi bili osebno prizadeti? Recimo v osmrtnici: »Umrla je naša ljuba mama, babica in prababica. Zagrebli jo bomo … « (tega in tega dne ob tej in tej uri na pokopališču tem in tem…) ?

Tudi sama si želim - in upam, da tako tudi bo! - da bi prihodnje pokope iz zamolčanih grobišč izvedli brez političnega in medijskega »pompa«. Ker je bil ta prvi pokop hkrati tudi simbolno dejanje pokopa, prisotnost predsednika države odslej ne bi bila smiselna in je ne bi bilo treba ponavljati. »Zagrebli« pa so te mrtve pred več kot sedemdesetimi leti! — Zakaj se zaletavate v odprta vrata?

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Glavni članek

Komentar

Zakaj se zaletavate v odprta vrata?


Preberite tudi

Prvi teden

Zmaga sindikatov

Božičnica bo, a to je bila ena od redkih sindikalnih zmag v zadnjih desetletjih

Intervju

»Danes ne gre samo za to, da je resnica nepomembna. Cilj je resnico uničiti.«

Éric Fassin, sociolog

Naslovna tema

Dovolj nasilja

Če bosta policija in pravosodje še naprej delovala neobčutljivo in nasilja ne bosta obravnavala prednostno, bosta nasilnežem pošiljala enako sporočilo kot doslej. Da se nasilje izplača.