Peter Petrovčič

 |  Mladina 46  |  Družba

Vzpostavitev varnih območij, kjer bodo prepovedani protesti proti splavu

Za varno območje!

Molitev pred porodnišnico

Molitev pred porodnišnico
© Borut Krajnc

Bomo tudi v Sloveniji dobili t. i. varna območja v okolici ustanov, kjer se opravljajo splavi, območja, znotraj katerih bo prepovedano protestirati proti pravici do splava? Recimo v okolici ljubljanske porodnišnice?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Peter Petrovčič

 |  Mladina 46  |  Družba

Molitev pred porodnišnico

Molitev pred porodnišnico
© Borut Krajnc

Bomo tudi v Sloveniji dobili t. i. varna območja v okolici ustanov, kjer se opravljajo splavi, območja, znotraj katerih bo prepovedano protestirati proti pravici do splava? Recimo v okolici ljubljanske porodnišnice?

Na prvi pogled je rešitev, ki jo poznajo v Franciji, po novem pa tudi v Londonu, preprosta. Predlagal jo je ustavni pravnik dr. Andraž Teršek. Prepoved takšnega početja je po njegovem mnenju upravičena zaradi varstva ustavnih pravic in nosečniških interesov tistih žensk, ki so v porodnišnici in takšne neposredne naslovitve na tem kraju ne želijo, ker jo zaradi posebnih okoliščin, v katerih so se znašle kot nosečnice, občutijo kot neposredno motnjo. V Londonu je pred časom varno območje v okolici ene izmed klinik, ker so se neprestano vrstili protesti proti splavu, uzakonila mestna oblast oziroma mestni svet na pobudo civilne družbe.

Mi smo se obrnili na ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. Bi podprla vzpostavitev varnega območja v okolici ljubljanske porodnišnice? »Vsekakor bi jo podprla,« odgovarja ministrica, ki med drugim dodaja, da »je odločitev za prekinitev nosečnosti, za žensko ali par, vedno trenutek, ki ni lahek. Prav je, da jim v tem primeru pomagamo, se ne vmešavamo in nikakor ne obsojamo. Vsem pacientom in njihovim svojcem je treba zagotoviti okolje, v katerem se bodo počutili varne in nestigmatizirane.« Ministrica se je sicer izognila odgovoru na vprašanje, ali bi sama dala pobudo za vzpostavitev varnega območja.

Strokovni direktor ginekološke klinike dr. Adolf Lukanović ima o učinkovitosti varnih območij nekatere pomisleke: »Ker gre za načela obnašanja, je vprašljivo, ali bo tako varovalno območje pripomoglo k preprečevanju tega pojava. Prepovedati nekaj na javnem prostoru pravno ni preprosto in bodo vedno stranska vrata. Treba je ozaveščati ljudi o spoštovanju različnosti, pravilni komunikaciji in načelih sobivanja.« A vzpostavitev varnega območja načelno podpira. V mislih moramo po njegovem mnenju imeti predvsem občutke oziroma stiske mimoidočih žensk, ki obiskujejo takšne ustanove. Zato bi, dodaja Lukanović, »človek pričakoval od dobronamernih verujočih, da predstavljajo svoja verska stališča tam, kjer je to primerno (cerkev, džamija, sinagoga, budistični tempelj …).«

Pa ljubljanski župan Zoran Janković, katerega stranka ima v mestnem svetu potrebno večino za vzpostavitev varnega območja pred porodnišnico? »Osebno podpiram pravico žensk do odločitve o rojstvu otroka. V Ljubljani varna območja zaradi majhnega števila posameznikov, ki se zbirajo in protestirajo pred kliniko, niso potrebna, pričakujem pa, da bodo protestniki s svojimi nestrpnimi dejanji nehali kratiti pravice žensk. Če se bo to nadaljevalo, bomo državi predlagali spremembo zakonodaje, ki bo omogočila vzpostavitev varnega območja.«

Morda pa lahko ministrico za zdravje in ljubljanskega župana prehitijo v kateri izmed parlamentarnih strank in to sami predlagajo. Recimo v SD ali Levici, kjer so pobudo pred časom že podprli.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.