19. 4. 2019 | Mladina 16 | Politika
Šarčeve tehnične ovire
Tudi domačini trpijo zaradi ograje ob Kolpi
Transparenti na »tehničnih ovirah« ob Kolpi
© Arhiv Mladine
Cerar, pospravi svoje smeti,« piše na transparentu, obešenem na ograji, »tehnični oviri« ob Kolpi, le nekaj korakov stran pa v oči bode napis: »Stanovanj in služb primanjkuje, denar za žico je tu.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
19. 4. 2019 | Mladina 16 | Politika
Transparenti na »tehničnih ovirah« ob Kolpi
© Arhiv Mladine
Cerar, pospravi svoje smeti,« piše na transparentu, obešenem na ograji, »tehnični oviri« ob Kolpi, le nekaj korakov stran pa v oči bode napis: »Stanovanj in služb primanjkuje, denar za žico je tu.«
Sporočila so izobesili krajani, domačini, ki morajo ograjo v mirnih in miroljubnih vasicah ob slovensko-hrvaški meji gledati vsak dan. Eden od domačinov, ki se redno udeležujejo akcij, s katerimi opozarjajo na nesmiselnost postavljene in pregrešno drage ograje, je za Mladino povedal, da »tehnična ovira«, kot jo je poimenoval prejšnji premier Miro Cerar, nima pozitivnih učinkov. »Niti v sanjah si nisem predstavljal, da bomo nekega dne ponovno ograjeni. Tukajšnji krajani smo menili, da bodo ’tehnične ovire’ umaknili po nekaj mesecih, vendar jih bomo, kot kaže, očitno gledali še deset ali 20 let. Pribežniki tako ali tako prečkajo mejo tam, kjer žice ni, policija pa nam razlaga, da je ograja postavljena za usmerjanje migrantov,« pojasnjuje prebivalec ene od vasi ob Kolpi, ki je zaradi pritiskov želel ostati anonimen.
Dodaja, da je zaradi ograje veliko negativnih posledic, ena je vpliv na okoliške živali, ki zdaj ne morejo do vode po poti, po kateri so tja hodile leta in leta. Poleg tega tudi ribiči ne morejo k reki do prostora, kjer so nekoč ribarili. »Domačini imamo po novem do reke zaprt dostop, saj so na nekaterih delih ograje postavili vrata. Ta so zaklenjena, ključe ima policija. Od nje dobiti ključ je cel postopek, saj morajo policisti fizično odkleniti vrata in jih nato za nami tudi zakleniti. Obenem nam nato očitajo, da jih imamo za vratarje,« se je pritožil krajan ene od vasi ob Kolpi.
Ograja, na vrh katere po pričevanju lokalnih prebivalcev od januarja letos ponovno pritrjujejo rezilno žico, pa ni moteča zgolj za domačine, temveč tudi za turiste. »Smo v sezoni, ko se v dolini Kolpe odpirajo kampi, saj smo turistična destinacija. Tudi letos nas potencialni gosti iz tujine sprašujejo, ali je pri nas veliko migrantov. Vse to se dogaja zaradi žice, država tako uničuje turizem, krožijo pa tudi lažne novice, da je prehodov migrantov na stotine. Mi, ki tu živimo, ne vidimo nič. Vse je mirno. V vsem tem času smo doživeli zgolj en prehod migrantov, pa še ta je minil nadvse mirno,« pojasnjuje domačin. Dodaja še, da je ograja prizadela vse krajevne skupnosti oziroma vse vasice ob Kolpi, torej več sto hiš, približno tisoč ljudi. »V ograji so vmes tudi luknje, tako da lahko iznajdljivi prečkajo reko v vsakem primeru. Pet metrov od luknje so zaklenjena vrata, deset metrov naprej pa se žica konča. To je absurd, ki veliko stane.«
Kljub vsemu krajani, čeprav jih oblast ne sliši, še niso obupali, v bližnji prihodnosti bodo še naprej pripravljali akcije in performanse, da bodo z njimi opozarjali na ovire, s katerimi morajo živeti vsak dan. »Politika se žal po Miru Cerarju ni spremenila. Sedanjega premiera Marjana Šarca, ki je pred letom v enem od intervjujev obljubil, da bo ograjo odstranil, vabimo v naše kraje ob Kolpi, da si od blizu ogleda, kaj moramo trpeti in kaj to pomeni za naš turizem, saj nihče ne želi počitnikovati v kraju, ki je videti kot koncentracijsko taborišče.«
Kot kaže, se stvari v kratkem ne bodo spremenile, Šarec ograje ob Kolpi ne bo dal odstraniti, po pričevanju krajanov postavljajo celo nove panele.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.