Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 37  |  Kultura  |  Film

Zločin brez krivde: Primer Collini

Der Fall Collini, 2019, Marco Kreuzpaintner

Očetov naših imenitna dela.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 37  |  Kultura  |  Film

Očetov naših imenitna dela.

Berlin: Fabrizio Collini, priletni priseljenec, prikoraka v prestižni berlinski hotel, vstopi v deluxe hotelski apartma in hladnokrvno ubije Hansa Meyerja, ostarelega magnata, enega izmed najbogatejših Nemcev. Tudi glavo mu zmečka. A ne zbeži, ampak povsem mirno pusti, da ga primejo. In potem molči. Noče povedati, zakaj ga je ubil. Kakšen motiv je imel? Nimajo pojma. Igra ga Franco Nero. Če bi ga igral Anthony Hopkins, bi mislili, da gre za nadaljevanje ali pa reboot Zloma. Nad Hopkinsa se je spravil mladi, neizkušeni, ambiciozni tožilec – Colliniju pa sodišče dodeli mladega, neizkušenega, ambicioznega odvetnika turškega rodu, Casparja Leinena (Elyas M’Barek), ki izgleda kot remiks Grishamovih odvetnikov, Jakea Tylerja Brigancea (Čas za ubijanje), Rudyja Baylorja (Mojster za dež) in Adama Halla (Chamber).

Da je Leinen dobro poznal magnata, ki je bil celo njegov mentor, da bo potemtakem branil morilca svojega mentorja, je kakopak ironično, a nič bolj kot to, da med obema – morilcem in žrtvijo – ne najde nobene povezave. Ker pa je to Nemčija (in ker je roman, po katerem so tale sodni triler posneli, napisal sloviti nemški odvetnik Ferdinand von Schirach, vnuk Baldurja von Schiracha, führerja Hitlerjeve mladine, obsojenega v Nürnbergu), ga eksplozivni puzzle odpelje nazaj, v čas II. svetovne vojne, med nacistične zločine (tudi tiste v Italiji), ki naj ne bi nikoli zastarali, a so leta 1968 vendarle skrivaj in konspirativno zastarali, tako da so lahko nacistični zločinci postali deus ex machina nemškega kapitalističnega čudeža. Kapitalizem pač potrebuje kapoje, gauleiterje, statthalterje in führerje.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.