Peter Petrovčič

 |  Mladina 35  |  Politika

Strankarski kader

Nekdanja ministrica iz NSi pri varuhu človekovih pravic nadzira delo ministrov iz NSi

Peter Svetina

Peter Svetina
© mlad.si

Varuh človekovih pravic Peter Svetina ima štiri namestnike, med njimi je tudi Marjeta Cotman, članica NSi, državna sekretarka in ministrica za delo, družino in socialne zadeve v prvi vladi Janeza Janše.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Peter Petrovčič

 |  Mladina 35  |  Politika

Peter Svetina

Peter Svetina
© mlad.si

Varuh človekovih pravic Peter Svetina ima štiri namestnike, med njimi je tudi Marjeta Cotman, članica NSi, državna sekretarka in ministrica za delo, družino in socialne zadeve v prvi vladi Janeza Janše.

Cotmanova, tako kot drugi namestniki, z varuhom sodeluje pri nadzoru sedanje vlade, predvsem z vidika ukrepov, ki jih ta sprejema v povezavi z novim koronavirusom in posegajo v pravice ljudi. Nekdanja ministrica iz NSi v imenu varuha nadzira delo ministrov iz te stranke.

Svetina si je Cotmanovo za namestnico izmed 19 na razpis prijavljenih kandidatov izbral sam, njegovo izbiro pa je potrdil državni zbor. Varuh pojasnjuje, da »odreči se nekomu, ki ima strokovne reference, znanje in bogate delovne izkušnje, zgolj zato, ker je bil del svoje karierne poti politično aktiven, bi bilo lahko diskriminatorno, predvsem pa nespametno. Prav tako so tovrstne praktične izkušnje lahko tudi dragocena dodana vrednost, saj jih nekdo drug, s pretežno teoretičnim znanjem, nima,« in dodaja, da »drži, da se je v delu svoje poklicne poti politično udejstvovala, po končanem ministrskem mandatu – pred 12 leti – pa je do izvolitve za namestnico varuha človekovih pravic opravljala delo notarke«.

Prav je, da nekdanji politiki po odhodu iz politike dobijo službo. Je pa tudi res, da po opustitvi političnega delovanja ne bi smeli biti primerni za vsak položaj v državnih organih.

Treba je vedeti, da je Cotmanova zapustila politiko, ker je desnica izgubila oblast. Res je bila potem notarka, a notarsko mesto je posebej zanjo tik pred sestopom z oblasti odprl še en minister iz NSi, dr. Lovro Šturm. Da ni šlo za naključje, ampak za načrtno odprtje notariata za prav določeno osebo, kažejo podatki o prihodkih notarjev. Notariat na Brezovici pri Ljubljani se vse od obstoja bori za preživetje in je ves čas na dnu lestvice notarjev po letnih prihodkih. Potrebe po dodatnem notarskem mestu, ki se je prikladno odprlo v sosednji občini in le 20 minut vožnje od prebivališča nekdanje ministrice, očitno ni bilo.

Poleg tega ne drži, da je varuhova namestnica politiko pustila za sabo pred 12 leti, kot pravi varuh. Konec leta 2011, ko je predčasno odhajala vlada Boruta Pahorja, SDS pa se je pospešeno pripravljala na volitve, je Cotmanova sodelovala prav s to stranko, bila je predsednica odbora za delo, družino in socialne zadeve pri strokovnem svetu SDS. Na strankarski tiskovni konferenci 9. septembra je volivce obvestila, da bo SDS, če pride na oblast, poskrbela za večjo zaposlenost, višje pokojnine in nasploh za blaginjo družbe.

Ko se je nekaj mesecev pred tem, marca istega leta, spreminjala lastniška struktura časnika Demokracija – v lastništvo, ki ga obvladuje SDS, zdaj tudi ob pomoči Orbánovih oligarhov, je tedaj kot manjši lastnik vstopil Dejan Kaloh – je notarsko pogodbo sestavila prav Cotmanova.

Ko je pred dvema letoma za časnik Delo o izkušnjah z nekdanjo ministrico spregovorila dr. Lidija Honzak, nekdanja direktorica javnega sklada za finančno podporo znanstvenemu študiju in raziskovalnemu usposabljanju, je dejala takole: »Marjeta Cotman, takratna ministrica za delo, me je pozvala, naj nepreklicno odstopim z direktorskega položaja v AdFuturi, če hočem še kdaj dobiti kakšno službo v javnem sektorju.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.