13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
Muzej slovenskih osamosvojiteljev
Ali je potreba po novem muzeju zgodovinsko in strokovno utemeljena?
»Častna straža« - akcija proti osamosvojitvenemu muzeju
© Živa Brglez
Vlada je pretekli teden tik pred potrditvijo rebalansa proračuna vanj vključila še majhno spremembo z ministrstva za kulturo, ki je s prerazporeditvijo našlo sredstva za ustanovitev novega muzeja – Muzeja osamosvojitve.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Politika
»Častna straža« - akcija proti osamosvojitvenemu muzeju
© Živa Brglez
Vlada je pretekli teden tik pred potrditvijo rebalansa proračuna vanj vključila še majhno spremembo z ministrstva za kulturo, ki je s prerazporeditvijo našlo sredstva za ustanovitev novega muzeja – Muzeja osamosvojitve.
Kakšen bo ta muzej, koliko sredstev so prerazporedili za ta namen in kje so jih vzeli? Na ministrstvu podrobnih pojasnil po napovedi ustanovitve muzeja ne dajejo. Mi smo jih kljub temu poklicali ter jih zaprosili za dodatne informacije; dobili smo odgovor, da gre za »projekt v delu«, dokumenti v zvezi s tem pa so »delovna gradiva«, ki so »še v usklajevanju«.
Tudi o razlogih, zakaj ustanavljajo novi muzej na ministrstvu, ki ga vodi eden bolj nepriljubljenih kulturnih ministrov zadnjih let Vasko Simoniti, niso želeli govoriti. V strokovni javnosti pa so bili zelo začudeni, sploh ker o tem ni bilo nikakršne razprave, vsaj v stroki ne.
Mi smo se obrnili na dr. Kajo Širok, direktorico osrednje muzejske ustanove za obdobje 20. stoletja, Muzeja novejše zgodovine. »O zapovedni ustanovitvi novega muzeja smo izvedeli iz medijev, z nami se o tem nihče ni pogovarjal ali nas o tem obvestil. Upam, da se bo to prej ko slej vendarle zgodilo,« pojasnjuje direktorica in dodaja, da gre za zgodovinsko tematiko, ki je v Sloveniji dobro pokrita. »Na nacionalni ravni imamo tri muzeje, ki se ukvarjajo z 20. stoletjem, in tudi vsi sorodni regionalni muzeji obravnavajo tudi 20. stoletje. Pri nas v Muzeju novejše zgodovine vse pomembne obletnice vsako leto obeležujemo z dogodki in razstavami. Prihodnje leto bomo recimo organizirali tri razstave, povezane s slovensko osamosvojitvijo. Če se kdo sprašuje, ali namenjamo tej temi premalo pozornosti, je moj odgovor ne. V kolikor kdo meni, da je potrebna dodatna osvetlitev tega obdobja, ker mi tega dela doslej nismo dobro opravili, pa je to vprašanje za druge naslovnike.«
Jasno je, da ne gre za strokovni, zgodovinski projekt, saj se v stroki doslej ni pokazala potreba po muzeju, namenjenem zgolj osamosvojitvenemu času. Gre za projekt stranke SDS, ki pa je prek svojega veteranskega združenja VSO enak, sicer zasebni muzej pod imenom Muzej slovenske osamosvojitve v centru glavnega mesta odprla že pred štirimi leti. Projekt ustanovitve še enega javnega muzeja na to temo pa je javno podprla tudi donedavna direktorica Študijskega centra za narodno spravo dr. Andreja Valič Zver, ki so se ji tam zaposleni odrekli in je bila prisiljena odstopiti. Zdaj išče službo.
Napovedani ustanovitvi muzeja je v centru Ljubljane sledil manjši protest, na katerem so mladi protestniki sporočili, da bodo delavke in delavci v kulturi, »ki že tako trajno trpijo zaradi dolgoletne finančne podhranjenosti«, izgubili še več sredstev, zato ostro nasprotujejo, da bi iz tega denarja financirali »še ustanovo, za katero je že zdaj jasno, da bo služila predvsem kot propagandna institucija za trenutno oblast in nekatere posameznike, ki se slovenski javnosti predstavljajo kot osamosvojitelji«.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.