23. 4. 2021 | Mladina 16 | Družba
Igra »mladi do 29. leta do stanovanja«
Žreb ali računalniški izbor
Stanovanjska Skupnost za mlade Gerbičeva v Ljubljani
Potem ko je Mestna občina Ljubljana pred dnevi trideset najemnih stanovanj za mlade razdelila z žrebom, ki ga je predvajala v živo, bo do poletja objavljen še razpis Republiškega stanovanjskega sklada za postelje v Stanovanjski skupnosti za mlade Gerbičeva. Če bo ustreznih prijav preveč, o najemnikih ne bo odločil žreb, ampak »naključni računalniški izbor«.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
23. 4. 2021 | Mladina 16 | Družba
Stanovanjska Skupnost za mlade Gerbičeva v Ljubljani
Potem ko je Mestna občina Ljubljana pred dnevi trideset najemnih stanovanj za mlade razdelila z žrebom, ki ga je predvajala v živo, bo do poletja objavljen še razpis Republiškega stanovanjskega sklada za postelje v Stanovanjski skupnosti za mlade Gerbičeva. Če bo ustreznih prijav preveč, o najemnikih ne bo odločil žreb, ampak »naključni računalniški izbor«.
»Namesto socialnih politik distopični resničnostni šov,« je bil eden od komentarjev na Facebookovi strani Mestne občine Ljubljana, kjer so bile objavljene fotografije žrebanja najemnikov neprofitnih stanovanj 15. aprila letos, med drugim opremljene s pripisom #Ljzate. A žrebanje odločevalci in stanovanjski strategi pri nas očitno uvrščajo med možnosti, o katerih govori 78. člen slovenske ustave: »Država ustvarja možnosti, da si državljani lahko pridobijo primerno stanovanje.«
Na razpis Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana, objavljen je bil 30. septembra lani, je za trideset najemnih stanovanj za mlade od 18. do 29. leta v novi stanovanjski soseski Brdo prispelo 482 vlog oziroma v povprečju 16 vlog na stanovanje. To kaže, da ponudba stanovanj močno zaostaja za potrebami. Vse razpisne pogoje je sicer izpolnjevalo precej manj, to je 329 vlog, eden najpogostejših razlogov za izločitev prosilcev pa je bila njihova brezposelnost, je na javnem žrebanju najemnikov pojasnil direktor JSS MOL Sašo Rink. Skladno z razpisom morajo namreč prosilci za neprofitna najemna stanovanja med drugim izpolnjevati dohodkovni cenzus, ki zahteva mesečni dohodek v višini vsaj 76 odstotkov minimalne neto plače v Republiki Sloveniji, kar je v letu 2020 pomenilo 503,23 evra. Dohodkovni cenzus je omejen tudi navzgor; mesečni dohodek prosilcev posameznikov sme biti na največ 2267 evrov, parov največ 2833,75 evra in denimo tričlanske mlade družine največ 3570,53 evra. Med razpisnimi pogoji je tudi vsaj šest let stalnega ali začasnega bivanja na območju MOL. Na javnem žrebanju v prostorih MOL 15. aprila letos so iz prozornega bobna ob navzočnosti komisije vlekli kuverte s prosilci, in sicer so za vsako od treh razpisnih skupin (mladi posamezniki, mladi pari, mlade družine) izžrebali deset »dobitnikov« in dve rezervi. Za vse tri skupine je sicer na voljo enako število najemnih stanovanj, po deset, čeprav je bilo na obeh dosedanjih razpisih, ki sta del Strategije MOL za mlade 2016–2025, največ prosilcev mladih posameznikov. Na prvem razpisu v letu 2017 je bilo med 271 popolnimi vlogami 110 vlog posameznikov, na sedanjem, drugem razpisu iz leta 2020 pa je bilo med 329 popolnimi vlogami 148 vlog mladih posameznikov. Najemne pogodbe z izžrebanci bodo sklenjene za določen čas desetih let. In najemna cena? Gre za neprofitno najemnino. V razpisu je kot referenčno omenjeno stanovanje velikosti 30 kvadratnih metrov in najemnino »približno sto evrov«.
Kmalu pa bo za mlade v Ljubljani zanimiv tudi razpis, ki ga še do poletja, torej predvidoma v naslednjih dveh mesecih, napovedujejo pri državnem stanovanjskem skladu (SSRS). Potekajo namreč zaključna dela pri novozgrajenem objektu Skupnost za mlade na Gerbičevi v Ljubljani, kjer bo za najem za mlade od 18. do 29. leta na voljo 171 postelj v 109 bivalnih enotah. »Bivalne enote bodo funkcionalno opremljene z minimalno kuhinjo, kopalnico, osnovnimi omarami, posteljami ter mizami in stoli glede na število oseb, za kolikor je bivalna enota primerna. Z najemom bivalne enote oziroma postelje bo na voljo tudi souporaba skupnih prostorov skupnosti: skupna kuhinja in jedilnica, co-working prostor, sejna soba in pralnica,« razlagajo na SSRS.
Soseska Novo Brdo v Ljubljani
© Uroš Abram
Ravno pred dnevi, 19. aprila, se je pri SSRS končalo zbiranje ponudb v okviru razpisa Najem za mlade, ki je bil odprt od 6. do 19. aprila. Za najem do 31. decembra 2022 je bilo na voljo šest postelj v treh stanovanjih v Ljubljani, Borovnici in Novem mestu z mesečno najemnino od 104 do 139 evrov ter stanovanji s po eno posteljo v Novem mestu (268 evrov) oziroma v Idriji (172 evrov). Ciljna skupina so mladi, stari od 18. do dopolnjenega 29. leta, ki prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje oziroma tega vprašanja nimajo zadovoljivo rešenega.
Omenjena Skupnost za mlade na Gerbičevi je sicer eden od šestih lastnih investicij SSRS, ki bodo dokončane letos oziroma naslednje leto. V Ljubljani, Mariboru in Kopru bo tako na trg ponujenih 1137 javnih najemnih stanovanj – od tega 85 oskrbovanih stanovanj za starejše, kot je vidno v preglednici.
Žreb tudi za kulturne organizacije
Mestna občina Ljubljana je do sredine januarja letos zbirala tudi prijave na javni razpis za oddajo prostorov v brezplačno uporabo za kulturne dejavnosti. Poleg treh ateljejev na Resljevi cesti in na Bregu je ponudila 14 prostorov v stavbi na Trgu prekomorskih brigad 1, to je ob Kinu Šiška. Prijave za 14 prostorov so lahko poslale »pravne osebe zasebnega prava, registrirane za opravljanje kulturno-umetniških dejavnosti in posredovanja kulturnih vrednot, javni skladi s področja kulture in posamezniki, ki opravljajo kulturno dejavnost in nimajo zagotovljenih primernih prostorov za opravljanje svoje dejavnosti«. Po informacijah je bilo prijaviteljev okrog 70, za večino prostorov pa jih je po več prejelo isto število točk, tako da bodo najemniki zanje določeni – z žrebom.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.