The King’s Man: Začetek
The King’s Man, 2021, Matthew Vaughn
zadržan
Teorija zarote.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
zadržan
Teorija zarote.
Lenin in Hitler se nista nikoli srečala, toda v filmu The King’s Man: Začetek, zgodbi o izvoru tistega krojaškega butika v filmih Kingsman: Tajna služba in Kingsman: Zlati krog ( ja, »superjunaška« Harry Hart in Eggsy Unwin bi lahko okrepila Maščevalce ali Večne, magari Varuhe galaksije), se srečata. Kar pa ne preseneča: film skuša monetizirati trenutno obsedenost z divjo konspirologijo, zato nas pošlje na začetek prejšnjega stoletja, kjer »pacifistični« in zeligovski oxfordski vojvoda Orlando (Ralph Fiennes) s pomočjo svojega sina Conrada (Harris Dickinson) in svojih dveh služabnikov, Polly (Gemma Arterton) in Shole (Djimon Hounsou), razkrinkava tajno, nevidno, zarotniško kabalo, ki režira zgodovino – organizira atentat na prestolonaslednika Franca Ferdinanda, torpedira britanskega vojnega ministra Herberta Kitchenerja, preprečuje, da bi Amerika vstopila v I. svetovno vojno (Woodrowa Wilsona »zjebe« Mata Hari), rekrutira Lenina in sproži oktobrsko revolucijo.
The King’s Man je infantilno ironični, rasputinsko »nori«, staromodni, kvazibondovski kontrazgodovinski film, ki preigrava alternativne, utopične, distopične, špekulativne scenarije, kontrascenarije, kontrafakte in kontraspomine, da bi lahko fantaziral o boljši in superiornejši preteklosti od dejanske – da bi lahko torej legitimiral nostalgijo po »junaški« britanski zgodovini ter odrešil in rehabilitiral britanski »dobronamerni« imperializem, britanski rasizem in britanska koncentracijska taborišča (v času burske vojne). Za vse so itak krivi škotski separatisti. (kino)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.