17. 6. 2022 | Mladina 24 | Kultura | Knjiga
Franc Rode: Vse je dar – spomini
Celjska Mohorjeva Družba, Celje 2022, 49,50 €
+ + + + +
Kardinal je napisal spomine.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 6. 2022 | Mladina 24 | Kultura | Knjiga
+ + + + +
Kardinal je napisal spomine.
Opus je kardinalski – skoraj 700 strani na izbranem papirju in v žlahtnem jeziku. V domačih razmerah ga po obsegu in ostrini prekosi ljubljanski škof Anton Jeglič (1850–1937), katerega 30 let škofovskih dnevnikov v večjem formatu preseže 1100 strani, napisanih često z jedkim stilom, v katerem lahkotno s škofovsko ironijo obračunava s svojimi in z liberalci. Seveda pa je škof Jeglič omejen na domače zadeve, medtem ko je kardinal Rode svetovljan, ki je bil kot prefekt v samem vrhu svetovnega katolištva. Njegov stil je zato seveda diplomatski.
Teme so družinske, emigrantske, karierne, študijske in verske. Na Slovenskem tudi politične, a tu je kdaj nenavadno zadržan: številna naklonjena osebna srečevanja s predsednikom Drnovškom popiše v suhih štirih odstavkih, bolj zgovoren je v spopadih z ljubljanskimi županjami, brez besed o Mladinini provokaciji Brezjanske Marije, a vseeno ne preskoči podtaknjenega Delovega škandala o kardinalovem sinu.
Skozi več kot pol stoletja se srečuje s slovenskimi osebnostmi in njih značilnosti popiše v lapidarnih sentencah: ko velikega misleca sooči s protislovjem, mu ta prizna: »Veste, sem brez hrbtenice.« Kdaj opiše zakulisja: odpovedal je škofovski sprejem pri prvem predsedniku; v času medijskih napadov na cerkev se mu je zdelo neprimerno, da bi se pred kamerami rokoval z državnim predsednikom.
Vrh so seveda pogovori in konflikti s papeži, predvsem pa pikri opisi voditeljev rimske kurije: od muhastih značajev, nečimrnosti do oholosti in seveda zadrege, kako ukrepati, ko ugotovi, da je imel predsednik legionarjev pet otrok z različnimi ženskami, ali pa tista iz zgodovine, ko je Vatikan sklenil zaprtega škofa Stepinca povzdigniti v kardinala, pa si nuncij tega ni upal povedati Titu in je za posrednika poiskal belgijskega ambasadorja.
Spomini kot nacionalni opus.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.