Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 40  |  Kultura  |  Film

Pot v raj

Ticket to Paradise, 2022, Ol Parker

zadržan +

Komedija vnovične poroke.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 40  |  Kultura  |  Film

zadržan +

Komedija vnovične poroke.

Julia Roberts je leta 1990 s Čednim dekletom redefinirala romantično komedijo, v devetdesetih potem srfala na valu te prenovljene romantične komedije (Moj bivši se poroči, Notting Hill, Pobegla nevesta), po Ameriških ljubljencih, posnetih pred dvajsetimi leti, pa se je romantični komediji povsem odpovedala. No, prav toliko časa je v Poti v raj že ločena od Davida, prestižnega arhitekta, ki ga igra George Clooney. Ona, Georgia, je galeristka, tako da imata dovolj denarja in dovolj prostega časa, da se lahko nenehno sarkastično zbadata in žalita in pretvarjata, da se sovražita, toda ko se njuna angelska hči (Kaitlyn Dever) na Baliju zaljubi v angelskega domačina (Maxime Bouttier), s katerim se hoče na vrat na nos poročiti, odpotujeta tja, da bi jo prepričala, naj tega ne stori, ker ne bo trajalo.

Ali pač. Pot v raj – razsijana, lahkotna, kremasta, frfotava, naivna, optimistična, turistična, neobvezna, zavezana le žanrskim pravilom (tudi eksotizaciji), prostovoljnemu celibatu (ne, tu nimate občutka, da je kdo že kdaj fukal), notranji logiki nostalgije (čakajte, da čedno dekle zasliši Gonna Make You Sweat, hit iz devetdesetih) in romantični resnici, da ni nič srhljivejšega od sreče – ni le romantična komedija, temveč tudi komedija vnovične poroke. Oče moje neveste namreč sreča Zgodbo iz Philadelphije, ko se Georgia in David na Baliju, v zelo tradicionalni skupnosti, kjer se lahko prepuščata ritualom, protokolom in formalnostim, ki ju čedalje bolj povezujejo in zaljubljajo. Ves ta balast ritualov, protokolov, tradicije, družabnih igric, forme in formalnosti – to je ljubezen. Ti rituali so prava vsebina ljubezni. In obratno: vsebina, ki je zunaj teh ritualov, je le prazna forma ljubezni, z izjavo »ljubim te« vred. Ljubim te! Koga briga – saj nismo v filmu. A če hočemo perverznost komedije vnovične poroke prignati do pojma, se moramo vprašati: kaj če se hoče David z Georgio vnovič poročiti le zato, da se ne bi poročila z drugim, mlajšim pilotom, in kaj če se hoče Georgia z Davidom vnovič poročiti le zato, ker ta noče, da bi se poročila z drugim? Mar ni to definicija ljubezni – ljubezni kot rituala in sabotaže? (kino)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.