9. 12. 2022 | Mladina 49 | Svet
»Ne ubijalskim robotom!«
Po zgroženem odzivu javnosti je prevladal razum: mestni svet San Francisca je policiji prepovedal ubijanje z uporabo vojaških robotov
Nekoč je bila to znanstvena fantastika, danes je to realnost – protesti v San Franciscu
Čeprav se zdi, da prizor protestnikov, ki držijo transparente z napisom »Ne ubijalskim robotom!«, sodi v kakšen znanstvenofantastičen film, se je to ta teden resnično dogajalo na ulicah San Francisca.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
9. 12. 2022 | Mladina 49 | Svet
Nekoč je bila to znanstvena fantastika, danes je to realnost – protesti v San Franciscu
Čeprav se zdi, da prizor protestnikov, ki držijo transparente z napisom »Ne ubijalskim robotom!«, sodi v kakšen znanstvenofantastičen film, se je to ta teden resnično dogajalo na ulicah San Francisca.
Zgrožena javnost je na ulice prišla zaradi sporne odločitve mestnih veljakov, da 17 vojaškim robotom, ki jih uporablja tamkajšnja policija, podelijo pravico do ubijanja zločincev, a le v izrednih primerih – če je ogroženo človeško življenje in policija pri reševanju tega nima več moči. Javnost se je popolnoma razkurila in k sreči hitro dosegla svoje: odbor nadzornikov (angl. The Board of Supervisors) je te dni soglasno sprejel prepoved ubijanja z uporabo robotov.
A roko na srce, neverjetno se zdi, da so morali o tem sploh razglabljati. Kot pravi Hilary Ronen, ena od mestnih uradnikov, ki že od začetka ostro nasprotujejo zamisli o morilskih robotih na ulicah San Francisca, je »presenečena, da smo se leta 2022 sploh znašli tukaj. Zgodovina teh robotov priča, da raba teh naprav po vsem svetu vodi le v tragedijo in uničenje.« Ronenova je bila ena od zgolj treh nasprotnikov sprejetja novega distopičnega zakona, osem mestnih uradnikov je konec prejšnjega meseca glasovalo za. A tudi nekateri od njih so se po odzivu javnosti premislili, denimo Gordon Mar, ki je povedal, da mu je »čedalje bolj neprijetno zaradi naše odločitve«, in nadaljeval: »Menim, da narediti državo bolj distancirano in manj človeško, ni korak naprej. Mislim, da roboti s smrtonosno silo ne bodo preprečili ali rešili zločinov, zaradi njih ne bomo varnejši.« Ko je odbor v torek izglasoval prepoved ubijalskih robotov, je Hilary Ronen tvitnila: »Prevladal je zdrav razum.«
Kaj pa pravijo zagovorniki ubijalskih robotov? Olajševalna okoliščina naj bi bila to, da roboti ne bi bili opremljeni s strelnim orožjem, temveč zgolj z razstrelivom, ki bi ga uporabili samo v zares skrajnih razmerah. V zagovor še navajajo, da se roboti za ubijanje seveda ne bi odločili samovoljno, temveč bi le sledili ukazom policistov z najvišjimi čini, pa tudi delovali ne bi samostojno, ampak bi jih upravljala človeška roka. Kljub temu je javnost to prepoznala kot militarizacijo policije, ki je še posebej sporna v krajih z bogato zgodovino nasilja policije in neupravičenih ubojev civilistov, denimo umora nedolžnega brezdomca Luisa Gonore, ki je leta 2016 v medijski krajini dvignil ogromno prahu.
Dogajanje precej spominja na pripetljaj v New Yorku, deležen precejšnje pozornosti; tamkajšnji policisti so se lani spomladi po Bronxu sprehajali s srhljivimi robotskimi psi, a so jih morali po zgroženem odzivu javnosti umakniti z ulic in jih vrniti stvarnikom, podjetju Boston Dynamics.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.