Klub morilcev
Assassin Club, 2023, Camille Delamarre
zadržan
Likvidacija ljubljanskega podzemlja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
zadržan
Likvidacija ljubljanskega podzemlja.
Pred tridesetimi leti so pri nas posneli akcijski film Vlak smrti, v katerem je skušal predbondovski Pierce Brosnan preprečiti detonacijo ruske jedrske bombe, ki naj bi sprožila novo hladno vojno in nastanek nove Sovjetske zveze. Slovenija je odigrala številne evropske države, skozi katere drvi apokaliptični »vlak smrti«. In ja, odigrala je tudi Slovenijo. V epizodnih, hipnih vlogah so nastopili številni slovenski igralci – Brane Grubar, Matjaž Turk, Jožef Ropoša in Niko Goršič, daleč največjo vlogo pa je imel Borut Veselko, ki je igral vlakovodjo, enega izmed zlikovcev – in zdržal presenetljivo dolgo, vse tja do 67. minute. In tudi ko ga smrtno ranijo, še vedno nekaj časa živi – noče iz filma.
V akcijskem filmu Klub morilcev umre že v tretji minuti, saj igra ukrajinskega tajkuna/gangsterja, ki v Pragi s hčerkico govori angleško (v Vlaku smrti so ga sinhronizirali, tu pa ne) in ki ga likvidira zakrinkani poklicni morilec, a ironično – filma niso posneli pri nas. Še bolj ironično: po Veselkovi likvidaciji se dogajanje preseli v Ljubljano (»Sedem let kasneje«), kjer Morgan (Henry Golding), virtuozni poklicni morilec, pripravlja likvidacijo Luke Leska, slovenskega kriminalca št. 1, »največjega trgovca z ljudmi v vzhodni Evropi«, ki »obvladuje tudi lokalno policijo«, kot pravi Sam Neill, ki igra Morganovega handlerja in ki Morgana, s katerim sta v stalnem telefonskem stiku, opozori, naj »čudovite Ljubljane« ne spremeni v »kršje«, še toliko bolj, ker je »za vogalom bar, v katerem so bile v devetdesetih letih najlepše ženske v vzhodni Evropi«.
Končno so nas filmi opazili! In res, ko enkrat likvidirajo »vodjo ljubljanskega podzemlja«, postane Klub morilcev, pri katerem je sodelovalo kar sedemnajst producentov (s številko: 17), nezanimiv, saj le še reciklira klišeje filmov o poklicnih morilcih: hitman hoče opustiti ubijanje (a vemo, da se to v filmih zgodi le, če najde Boga, žensko ali smrt), handler mu ponudi pregovorni »zadnji posel« (likvidirati mora šest poklicnih morilcev in morilk), življenje njegove muze (Daniela Melchior) obvisi na nitki, handler hoče več, kot lahko prežveči, poklicne morilke – recimo tista, ki jo igra Noomi Rapace – so fatalnejše od poklicnih morilcev, hitman pa iz tega posla ne more kar izstopiti. »Če hočeš preživeti, moraš igrati.« Lepa definicija kapitalizma. Ne brez razloga – poklicni morilci so ultimativni kapitalisti. Ne preseneča, da je Klub morilcev zgodba o ultimativni kapitalistični maniji – ubijanju tekmecev, uničevanju konkurence. »Nujno delo,« kot slišimo. (kino)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.