Cesária Évora / Rada je pila, kadila in pela, vse, kar je imela, je vedno delila z drugimi

Pri petdesetih je bila »kraljica glasbe, a obenem tudi kraljica praznega žepa«

Marcel Štefančič jr.
MLADINA, št. 26, 30. 6. 2023

za

Antizvezda. Cesária Évora. Ana Sofia Fonseca, 2022.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Marcel Štefančič jr.
MLADINA, št. 26, 30. 6. 2023

za

Antizvezda. Cesária Évora. Ana Sofia Fonseca, 2022.

Cesária Évora – Billie Holiday Zelenortskih otokov (ali Aretha Franklin Zelenortskih otokov, če hočete) – je bila, slišimo v tem portugalskem dokuju, »glas sušnega območja«, »bosonoga diva«, »kraljica morne« in »antizvezda«.

Rada je pila, kadila in pela, vse, kar je imela, je vedno delila z drugimi, njen glas je bil kristal tropske zamišljenosti, melanholične preciznosti, kolonialne izkušnje, odraščanja v sirotišnici, boja za zelenortsko neodvisnost, bitk z revščino in depresijo, strašne izoliranosti in senzualne opolnomočenosti, zelenortski mornarski bar je napolnila s takšno lahkoto kot Hollywood Bowl, pri petdesetih je bila »kraljica glasbe, a obenem tudi kraljica praznega žepa«, slavo – in prvo nominacijo za grammyja – pa je ujela tako pozno (pri dobrih petdesetih), da so se domačini spraševali, če bo sploh preživela svoj uspeh, a imela je tako dober smisel za humor, da bi preživela apokalipso. (Kinodvor)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Nacistične tablice

Na slovenskih cestah lahko opazimo registrske tablice z neonacističnimi sporočili

TV komentar

Dovolj Pričevalcev

Naj si jih šefi TV Slovenija vrtijo doma, lahko na kavč in čaj povabijo kar Jožeta Možino

Priprave na vojno

ZDA obnavljajo opuščeno vojaško oporišče v Tihem oceanu