»Imeli bi boljše rezultate, če bi v pogajalske procese vključevali več žensk«

IZJAVA DNEVA

Uredništvo
28. 10. 2024

"Slovenija je z zunanjo politiko, ki jo vodim, pristopila h konceptu feministične zunanje politike. To z drugimi besedami pomeni zagotavljanje enakosti žensk v odločevalskih procesih, ko gre za ogrožanje pravic žensk, deklic v vojnah, konfliktih. Torej vključevanje vseh vidikov enakosti v politiko. Izvajamo koncept, ki bi moral biti samoumeven, pa danes v marsikaterih vojnih konfliktih ni tako. Ženske so prve žrtve vojnega nasilja. Ženske v Afganistanu nimajo možnosti izobrazbe, vključevanja v družbeno življenje, imajo dobesedno zaprta usta. Grobo kršene so tudi pravice žensk v Iranu. Na vse to opozarjamo. To je feministična zunanja politika. V tem omrežju sodeluje veliko držav. Imamo veliko aktivnosti in vesela sem, da je Slovenija del tega. Imamo veliko število žensk, ki bi bile zares dobre pogajalke za mir. Prepričana sem, da bi imeli boljše rezultate, če bi v pogajalske procese vključevali več žensk."

(Zunajna ministrica Tanja Fajon o tem, kako povečati kvoto žensk v politiki; v intervjuju za Večerovo prilogo V soboto)

Tanja Fajon

Tanja Fajon
© Luka Dakskobler

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Prvi teden

Afera špageti ali afera Nobel burek?

V SDS želijo pozabiti na afero Black Cube, a jim to ne uspeva najbolje

Janša napovedal zamrznitev priznanja Palestine

Slovenski premier Janez Janša bo obnovil odnose z Izraelom

Uvodnik

Grega Repovž: V boj zoper komuniste!