26. 5. 2025 | Politika
Slovenija ne podpira sistema ZDA in Izraela, da v Gazi humanitarno pomoč razdeljujejo zasebna podjetja
Slovenija podpira nevtralno razdeljevanje humanitarne pomoči v Gazi, kar pomeni, da je ne razdeljujejo zasebna podjetja, ampak Združeni narodi (ZN)
Državna sekretarka Melita Gabrič
© MZEZ / Gov.si
Razdeljevanje humanitarne pomoči v Gazi mora ostati v pristojnosti Združenih narodov, je danes ob prihodu na zasedanje ministrov EU za razvojno sodelovanje povedala državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Melita Gabrič. ZDA in Izrael sta ta mesec predstavila nov sistem razdeljevanja pomoči, pri katerem bodo sodelovala zasebna podjetja.
Slovenija podpira nevtralno razdeljevanje humanitarne pomoči v Gazi, kar po besedah Gabrič pomeni, da je ne razdeljujejo zasebna podjetja, ampak Združeni narodi. Poudarila je, da mora Agencija ZN za podporo palestinskim beguncem (UNRWA) ostati osrednja institucija za pomoč civilistom v palestinski enklavi.
Ameriški State Department je v začetku meseca predstavil nov načrt razdeljevanja humanitarne pomoči v Gazi, v skladu s katerim bi za to skrbela novoustanovljena nevladna organizacija pod okriljem ZDA Gaza Humanitarian Foundation (GHF).
Pomoč bi razdeljevali iz več centrov v enklavi, ki bi jih upravljala ameriška podjetja, varovale pa bi jih zasebne varnostne službe in izraelske sile. S tem bi nadomestili humanitarne organizacije, ki večinoma delujejo pod okriljem Združenih narodov.
"Razdeljevanje humanitarne pomoči v Gazi mora ostati v pristojnosti Združenih narodov."
Melita Gabrič,
državna sekretarka na zunanjem ministrstvu
GHF naj bi začela pomoč v Gazo dostavljati danes, pri čemer pa še ni znano, ali se bo to dejansko zgodilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V organizaciji s sedežem v Ženevi napovedujejo, da bodo pomoč začeli dostavljati kljub odstopu svojega vodje Jaka Wooda. Ta se je za odstop odločil, ker dela ne more opravljati v skladu z načeloma nevtralnosti in neodvisnosti.
Do novega ameriško-izraelskega načrta za razdeljevanje pomoči v palestinski enklavi so bili sicer kritični Združeni narodi, pa tudi številne države.
Pomoč je v Gazo, kjer Izrael krepi napade, po skoraj trimesečni blokadi začela znova prihajati pretekli teden. Humanitarne organizacije pri tem opozarjajo, da trenutna pomoč ne zadošča za zaustavitev lakote in zdravstvene krize v razdejani enklavi.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.