Reči genocidu genocid

Spoštovani, v zadnjih mesecih smo v Sloveniji spremljali pomembne politične korake v podporo palestinskemu ljudstvu – med njimi tudi zgodovinsko priznanje Palestine kot samostojne države. Več politikov, organizacij in državljanov je javno izrazilo ogorčenje nad dogajanjem v Gazi in obsodilo vojna ravnanja Izraela kot zločinska, nekateri celo kot genocidna.

Kljub tem odločitvam in izjavljenim vrednotam pa me kot državljanko z veliko zaskrbljenostjo preseneča dejstvo, da z Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana še vedno deluje izraelska letalska družba Israir.

To ni le formalnost ali poslovna odločitev. Gre za neposredno gospodarsko sodelovanje z državo, ki je obtožena hudih kršitev mednarodnega prava in človekovih pravic. Ob vsakem pristanku ali vzletu Israirja z našega letališča omogočamo finančni tok, legitimiramo normalnost odnosov – hkrati pa na simbolni ravni jemljemo težo lastnim besedam o solidarnosti, pravičnosti in humanosti.

Zato javno sprašujem: Zakaj izraelski letalski prevoznik še vedno deluje z slovenskega letališča, če naj bi kot država jasno nasprotovali politiki apartheida, vojne in genocida?

Kdo nosi odgovornost za odločitev, da se poleti ne ustavijo ali vsaj začasno zamrznejo – kot obliko pritiska, ki je v diplomaciji in človekovih pravicah legitimen in učinkovit?

Kako lahko kot država govorimo o „etični zunanji politiki“, če hkrati dopuščamo, da izraelska podjetja pridobivajo dobiček od slovenskih virov, infrastrukture in potrošnikov?

Razumem, da gre za kompleksna vprašanja – z vidika gospodarstva, letalske varnosti, bilateralnih odnosov. A verjamem, da so ravno časi krize in trpljenja tisti, v katerih se pokaže, ali imamo za svojimi besedami tudi dejanja.

Če je v Gazi genocid – kar številni pravniki, humanitarci in Združeni narodi potrjujejo – potem mora Slovenija ravnati skladno s svojo vestjo. To vključuje tudi premislek o sodelovanju z izraelskimi podjetji, kot je Israir.

Zato javno pozivam: Fraport Slovenija, Ministrstvo za infrastrukturo, Ministrstvo za zunanje zadeve in Vlado RS – da se jasno opredelijo glede prisotnosti Israirja na Brniku.

Politične stranke, posebej tiste, ki podpirajo priznanje Palestine – da pokažejo, kako konkretno uresničujejo svoja stališča.

Medije, da odprejo prostor za razpravo o tem vprašanju in omogočijo preglednost odločitev, ki se sprejemajo stran od oči javnosti.

Ne gre za sovraštvo, ne gre za maščevanje – gre za doslednost. In če smo res solidarni s Palestinci, potem naj se to vidi tudi v naši praksi, ne le v resolucijah in tvitih.

S spoštovanjem. Lara Gunjač, Trebnje

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.