STA

 |  Politika

»Nerazumevanje« Hana in njegovih poslancev

Predsednik SD Matjaž Han in njegovi poslanci imajo očitno drugačno mnenje glede referendumov o obrambi

Matjaž Han

Matjaž Han
© Borut Kranjc

Po petkovem izglasovanju posvetovalnega referenduma o obrambnih izdatkih in Golobovi napovedi referenduma o slovenskem članstvu v Natu se z novonastalo situacijo vsaka koalicijska stranka spopada po svoje. Predsednik SD Matjaž Han si očitno želi, da se ne bi zgodil noben referendum, medtem ko poslanci SD branijo svojo podporo referendumu o obrambnih izdatkih.

Ob pretresanju usode obrambnih referendumov in ugibanjih, ali bi politika lahko dosegla dogovor o umiku obeh referendumov, predlagateljica referenduma o obrambnih izdatkih Levica vztraja pri svojem predlogu. Podpirajo ga tudi poslanci SD, izjavo predsednika stranke Matjaža Hana, da bi podprli umik, pa so označili za "nerazumevanje v komunikaciji".

Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je danes vnovič zatrdil, da niso pripravljeni na umik posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov, ki so ga predlagali in ga je v petek izglasoval DZ.

"Mi vztrajamo na tem, da je ta referendum potreben in da je smiselno, da se morajo do tako pomembnega vprašanja, kot je dve milijardi letno za orožje, opredeliti ljudje," je poudaril v današnji izjavi v DZ.

Dogajanje zadnjih dni in iskanje poti iz nastale politične situacije pa po njegovi oceni kaže na to, da je v petek le ena poslanska skupina glasovala iskreno in skladno s svojimi načeli. "To je naša poslanska skupina," je poudaril.

Da pri svoji podpori referendumu vztrajajo tudi poslanci SD, je danes zatrdila poslanka in podpredsednica stranke Meira Hot. Medtem je predsednik SD Matjaž Han v torek v Odmevih na TV Slovenija dejal, da "bi bila zadeva rešena", če bi Levica in premier Robert Golob svoji pobudi umaknila. SD bi to podprla, je zatrdil.

Hot je danes dejala, da gre morda pri nasprotujočih si izjavah za "nerazumevanje v komunikaciji". Zatrdila je, da je predsednik stranke seznanjen s stališčem poslanske skupine.

"Za Socialne demokrate je referendum najvišja oblika demokratičnega odločanja. Celotna poslanska skupina SD je soglasno podprla referendum in pri tem absolutno vztraja," je poudarila. Menijo namreč, da vprašanje dviga obrambnih izdatkov zahteva široko vključujočo razpravo in predvsem odgovore, kje bo Slovenija ta denar dobila.

"Absolutno ne pristajamo na nobene nenačelne dogovore, ampak vztrajamo pri tem, kar smo že povedali," je zatrdila Hot. Kot je še dodala, niso glasovali za, da bi si čez en teden premislili, niso del nenačelne koalicije, pač pa so "iskreno in suvereno podprli predlog koalicijskega partnerja Levice".

Politika usodo obrambnih referendumov pretresa po petkovem glasovanju, na katerem je DZ podprl predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zvišanju obrambnih izdatkov, največja vladna stranka Gibanje Svoboda pa je zatem napovedala posvetovalni referendum o članstvu Slovenije v Natu, saj da je to edino vprašanje, na katero morajo dobiti odgovor državljanov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.