11. 7. 2025 | Mladina 28 | Pisma bralcev
Populističmi udar
Začela se je predvolilna kampanja na temo Nato. DZ je podprl posvetovalni referendum o dvigu obrambnih izdatkov, zato bodo v Gibanju Svoboda predlagali posvetovalni referendum o članstvu v Natu. To je v resnici pravo vprašanje za državljane. »Golobu je težko krmariti med Scilo in Karibdo,« me prepričuje prijatelj. »Ker smo v Natu, pravi desnica, morajo naši vodilni pridno, dosledno izvajati »dogovorjeno«, samo to je odgovorna politika, sicer smo nezanesljiv partner. (Pa je njihova vlada »odgovorno« dvignila prispevek na 2% ali to velja samo za Golobovo?) Istočasno pa bi mnogi z leve sredine ploskali, če bi se uprli in »šefom rekli ne, sicer so servilni, brez hrbtenice ... Golob za mnoge slabo, nerazumljivo pove, kakšna je njegova strategija, očitajo mu izmikanje, a treba ga je poslušati med vrsticami. Njegov pristop v areni, kjer odloča moč, je za nekoga diplomatski, za drugega pa manipulativen. Šefom lahko razloži vse o naši sprejeti resoluciji, ne more pa jim naravnost blekniti, da bomo prispevali samo toliko, kot bomo sami hoteli …« Zanimivo, si mislim, očitno pa niti svojih koalicijskih partnerjev ni prepričal.
Takoj se je oglasila predsednica NPM v vlogi moralne avtoritete. Želi, da si Slovenija ne dela sramote v mednarodni skupnosti, politika pa naj se pogovori in naj ne bo pri tako pomembnih temah na različnih bregovih. Lepo in prav, če ne bi vedela, ona namreč, da se tako poenotenje do zdaj še ni zgodilo in se s skrajno desnico, ki samo čaka, da naskoči oblast in producira razdore, niti ne more. (Mimogrede, ali se je kaj oglasila na dalj časa trajajoče sramotenje naše države v evropskem parlamentu, ko poslanci SDS lažejo in manipulirajo z mrtvimi? Nič ne vem o tem.) Če prevedem njene besede: »Naši politiki si takšne polomije ne smejo privoščiti, tako vznemirjati Trumpa in EU, ko je že uradno sklenjena orožarska kupčija.« (In kaj bi na vse to rekla njena nekdanja »klientka«, ki ji sicer za Slovenijo menda ni posebno mar?) Na pomoč ji je s svojim mnenjem priskočil obramboslovec Prebilič, natovec od glave do pet: »Govorjenje o izstopu iz Nata ni samo nevarno – je nedržavotvorno … Slovenija mora ostati zanesljiva članica. O tem ni dvoma in o tem ne sme biti političnega, kaj šele čustvenega izsiljevanja …« Mar izsiljujejo? Res? Samo kdo?
Pravzaprav je bilo tudi zame dogajanje v državnem zboru nesprejemljivo. S tem ne mislim na referendumski predlog Levice, ampak na vse ostale, ki so glasovali zanj, vsak za točke pri svojih volilcih. SDS nagaja in hoče predčasne volitve, za svojega idola bi potrdila še višji procent za orožje, nikoli ne bi glasovala za odhod iz Nata, tudi če bi rezultat državljanov močno govoril temu v prid. NSi ponavlja podobno. Nato je garant za obrambo, orožje je garant za mir, genocid pa, kje je sploh genocid. SD ne ve, kaj bi še naredila, da bi ji zrasla priljubljenost. S prstom kažem na vse hinavce - zlasti iz SD in NSi - ki so glasovali pred dnevi za resolucijo, zdaj pa so dvignili roko za referendum o njej.
Če je bil kvazi referendum SDS proti kulturnikom sramota in zapravljanje denarja, se bojim, da bo brezsmiselno zapravljanje denarja prav tako zdaj. Tudi zame je pravo vprašanje, ali smo še vedno za članstvo v Natu ali ne in že leta si želim tega referenduma. A ob tem bi morali jasno ugotoviti in si odgovoriti na več vprašanj. Recimo: je Nato (še) obrambna ali je napadalna organizacija? Nas ščiti ali bolj ogroža? Nam več orožja res zagotavlja več miru ali več smrti in dobičkov orožarjem? Kdo na sploh ogroža, Rusi, sosedje ali nihče? Nas članstvo v Natu varuje pred »apetiti« sosedov ali nas ne? Kaj je alternativa? Se lahko zgledujemo po Avstriji? Smo lahko neuvrščeni? In ne nazadnje, ali vojsko potrebujemo ter kakšno ali je ne.
Če so poslanci že zakuhali to vojaško „dvolončnico“, svetujem, naj gredo do konca, a samo pod pogoji. - Če izglasujejo še »Golobov referendum«, naj postane referendum Levice brezpredmeten. - Razprava, kjer bodo upoštevani vsi argumenti za in proti. - Če se odločijo za enega ali za drugega, se morajo zavezati, da bodo voljo ljudi tudi upoštevali s potrebno večino.
Ta situacija je lahko tudi priložnost, da vsaj glede varnosti ugotovimo, kaj želimo in kako naprej.
Glavni članek
Uvodnik / Populistični udar
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.