MG, STA

 |  Svet

Kaj dejansko pomeni to, da so ZDA proti Francesci Albanese uvedle sankcije?

Posebna poročevalka ZN za Palestino Francesca Albanese je bila na obisku v Sloveniji, ko so ZDA zoper njo uvedle sankcije

Francesca Albanese

Francesca Albanese
© The Left / Flickr

Ameriške sankcije so bile načrtne, da bi oslabile moje poslanstvo, je danes po srečanju s člani skupine prijateljstva s Palestino v DZ povedala posebna poročevalka ZN za stanje človekovih pravic na zasedenih palestinskih ozemljih Francesca Albanese. Kljub sankcijam je zagotovila, da bo še naprej opravljala svoje delo. Kako pa bodo sankcije na njeno delo vplivale?

"Seveda mislim, da je bilo to načrtno, da bi oslabili moje poslanstvo," je v odgovoru na vpliv ameriških sankcij povedala Albanese in zagotovila, da bo kljub pritiskom še naprej počela to, kar mora.

ZDA so sankcije proti posebni poročevalki uvedle potem, ko je prejšnji teden predstavila svoje poročilo o odgovornosti javnih in zasebnih akterjev pri izraelskih kršitvah človekovih pravic in nezakoniti okupaciji palestinskega ozemlja. Pri tem je zatrdila, da podjetja niso oporekala dejstvom v poročilu.

"Tem podjetjem sem dala možnost, da me popravijo. Namesto tega so šli stokat k ameriški administraciji, naj me obravnava tako kot me," je še povedala. Ponovila je, da se genocid v Palestini ne ustavlja, tudi zato, ker je dobičkonosen. "Obstajajo podjetja in ljudje, ki se z njim okoriščajo," je opozorila.

Znova je bila kritična do pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom ter pozvala k njegovi prekinitvi. V nasprotnem primeru si želi ukrepanja posameznih članic unije, tudi Slovenije.

Glede dogovora med EU in Izraelom o krepitvi humanitarne pomoči za Gazo, ki ga je danes oznanila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas, je opozorila, da unija s tovrstnimi dejanji "nadaljuje normalizacijo nezakonitega". "Izrael nima pravice storiti ničesar drugega, kot to, da se umakne iz okupirane Palestine," je še dodala.

Albanese je pohvalila prizadevanja Slovenije glede konflikta med Izraelom in Palestino ter zatrdila, da je Slovenija ena najbolj načelnih držav v Evropi. "Glede na to, kako nizko je postavljena letvica, za to ni potreben velik napor," je sicer še dodala.

Prav tako je vlado zaprosila, da nadaljuje s simboličnimi gestami, pa tudi prizadevanjem za reševanje humanitarne krize v Palestini. "Izkoristite svojo obalo in pošljite mornarico, ki jo imate, z zdravniki, humanitarno pomočjo, hrano, (...) in vsem drugim, kar stradajoče prebivalstvo potrebuje," je povedala.

Sankcije konkretno pomenijo to, da Francesca Albanese več ne more vstopiti v Združene države Amerike, saj ne more prejeti vizuma. Poleg tega se ji zamrzne vso premoženje, ki ga ima v ZDA, pa tudi vsako njeno premoženje, ki bi prišlo v ZDA v prihodnje. Ameriškim državljanom je prepovedano, da bi z njo poslovali, tudi tisti, ki niso ameriški državljani, pa lahko prav tako postanejo tarče sankcij, če Albanese pomagajo pri njenem delu oziroma ga omogočajo. Glede na dostopne informacije Albanese sicer v ZDA nima nobenega premoženja, bolj jo bo verjetno ovirala prepoved potovanja v državo, saj je uslužbenka Organizacije združenih narodov, ki ima sedež v New Yorku. Ameriške institucije sicer na območju stavbe Združenih narodov nimajo pristojnosti, a do kompleksa na Manhattnu je treba iti skozi ameriško ozemlje. 

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.