Evropski voditelji so neumni?
Uvodnik Grege Repovža »Evropski voditelji so neumni?« (Mladina, 5.9.) prinaša tudi naslednjo trditev: »V Evropi smo z oboroževanjem doslej blefirali. Ker ga nimamo, smo izgubili moč.« Obrambni izdatki EU držav so v. l. 2024 znašali 326 mrd EUR, 3 krat več od ruskih (109 mrd EUR). EU države imajo 1,5 krat več profesionalnih vojakov kot Rusija, 2,5 krat več tankov, 1,8 krat več bojnih letal, 1,7 krat več artilerije in 4,5 krat več oklepnih vozil za prevoz osebja. Če smo v Evropi z oboroževanjem do sedaj blefirali, kako je šele blefirala Rusija.
Skratka, EU ne izgublja moči zaradi blefiranja z oboroževanjem. Kolikor je (če sploh je) izguba moči povezana z obrambnimi sposobnostmi, potem je zaradi nesposobnosti EU politike, da iz vsega zgoraj navedenega železja in za nakup tega železja porabljenimi sredstvi, naredi učinkovito obrambno silo. In ker tega ni sposobna, je iz v naslovu uvodnika zastavljenega vprašanja (Evropski voditelji so neumni?) treba odstraniti vprašaj in ga nadomestiti s klicajem.
Draga bralka, dragi bralec. Kdor želi danes ohraniti trezno glavo, mora imeti dostop do kakovostnih informacij.
Svet je, žal, nasičen z informacijskim šumom, dobre in premišljene analize, komentarji, recenzije in napovedi pa so v Mladini dostopni zgolj naročnikom. Ta prispevek smo za vas izjemoma odklenili.
Naredite tudi vi kaj zase, postanite naš naročnik in preizkusite Mladinin učinek.